Nowości książkowe w Bibliotece Publicznej

0

Biblioteka Publiczna w Paczkowie

Choć w dzień pogoda za oknem zachęca do spacerów, to długie jesienne wieczory bez wątpienia sprzyjają lekturze. By zaopatrzyć się w dobrą książkę, warto wybrać się do paczkowskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Brzechwy. Jej zbiory wzbogaciły się ostatnio o całą masę interesujących pozycji, wśród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Biblioteka Publiczna w PaczkowieChoć w dzień pogoda za oknem zachęca do spacerów, to długie jesienne wieczory bez wątpienia sprzyjają lekturze. By zaopatrzyć się w dobrą książkę, warto wybrać się do paczkowskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Brzechwy. Jej zbiory wzbogaciły się ostatnio o całą masę interesujących pozycji, wśród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

 

 

 

 

Lee Child

„61 godzin”

Życie bez bagażu ma swoje plusy, ale może okazać się bolesne, gdy jest minus dwadzieścia stopni, z powodu śnieżycy zamknięto autostradę i nie można się szybko przenieść w cieplejsze klimaty. Taki los spotyka byłego wojskowego policjanta, Jacka Reachera, od lat prowadzącego życie nomady, kiedy autokar, którym podróżował, wpada w poślizg i ląduje w rowie. W końcu po długich perypetiach udaje się przetransportować pasażerów do pobliskiego miasteczka Bolton, gdzie Reacher odkrywa, że miejscowy komisariat policji jest w stanie paranoi. 

 

Henning Mankell

„Powrót nauczyciela tańca”

Powrót nauczyciela tańca to kryminał uznany przez wielu krytyków za lepszy nawet od Mankellowskiego cyklu o komisarzu Kurcie Wallanderze. Powieść jest przesycona atmosferą skandynawskiego chłodu i mroku, zawiera wątki historyczne, daje czytelnikowi wgląd w mentalność szwedzkiego społeczeństwa. Książka zdobyła w 2005 roku Gumshoe Award dla Najlepszej Europejskiej Powieści Kryminalnej.

 

 

Marek Harny

„Pismak”

Dziennikarz Adam Bukowski po latach nijakich zaczyna robić prawdziwą karierę, ale kiedy dowiaduje się o zamordowaniu Doroty, swej dawnej kochanki, porzuca wygodne życie paryskiego korespondenta i wraca do kraju. Próbuje rozwikłać tajemnicę jej śmierci. Poszukiwania doprowadzają go do przerażających odkryć – i nie tylko na temat świata, w którym żyjemy, ale także byłej kochanki i… samego siebie. Rozwikłanie tajemnicy to jednak dla Bukowskiego dopiero początek długiej drogi.

 

 

John Boyne

„W cieniu pałacu zimowego”

Powieść obyczajowa, rozgrywająca się przez kilkadziesiąt lat XX wieku. Młody Georgij niezwykłym zbiegiem okoliczności trafia do carskiego pałacu w Petersburgu, gdzie poznaje rodzinę Mikołaja II i zakochuje się w księżniczce. Gdy wybucha rewolucja, ucieka na Zachód i osiada z żoną w Londynie. Nostalgiczna opowieść o wpływie młodości i wielkiej historii na całe życie. Wątek sensacyjny (szpiegowski), świetna psychologia i panorama ważnych wydarzeń minionego stulecia. Nowa książka autora powieści „Chłopiec w pasiastej piżamie”.

 

Nicholas Sparks

„Pamiętnik”

W starym wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki starej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson – ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat.

 

Michael Connelly

„Prawnik z Lincolna”

Mickey Haller nie należy do adwokackiej elity Los Angeles. Jego biuro mieści się na tylnym siedzeniu lincolna (jednego z czterech), którym jeździ od sądu do sądu, by bronić kolejnych szemranych klientów: dilerów narkotykowych, pijanych kierowców i recydywistów. W systemie sprawiedliwości Mickeya kwestie winy i niewinności schodzą na dalszy plan; liczą się jedynie skuteczne negocjacje i manipulacje. Nieoczekiwanie trafia mu się zlecenie, o jakim marzy każdy prawnik: obrona zamożnego playboya z Beverly Hills, oskarżonego o pobicie i gwałt.

 

Michael Connelly

„Strach na wróble”

Jack McEvoy, reporter kryminalny Los Angeles Times, zostaje zwolniony. Na pożegnanie się z zespołem redakcji dostaje dwa tygodnie. w tym czasie ma wyszkolić swoją następczynię, młodziutką adeptkę dziennikarstwa Angelę Cook. Postanawia napisać ostatni duży artykuł zanim zakończy współpracę z gazetą. Swoją uwagę koncentruje na szesnastoletnim dilerze narkotyków, aresztowanym za brutalne zabójstwo kobiety. Zagłębiając się w sprawę, odkrywa, że Alonzo nigdy nie przyznał się do zbrodni, a jedynie do kradzieży samochodu, w którego bagażniku ukryto zwłoki.

 

Harlan Coben

„Na gorącym uczynku”

Spektakularny sukces powieści uczynił z Cobena mega gwiazdę współczesnego thrillera. Precyzyjnie skonstruowana intryga, mistrzowsko stopniowane napięcie, fałszywe tropy prowadzące donikąd, pozornie niemożliwe do wyjaśnienia zagadki pojawiające się niemal na każdej stronie, zaskakujące zakończenie, którego nie domyśli się nawet najbardziej przenikliwy czytelnik, to podstawowe cechy jego pisarskiego stylu. Siedemnastoletnia Haley McWaid jest doskonałą uczennicą i chlubą swoich rodziców. Pewnego dnia nie powraca do domu. Po trzech miesiącach bezskutecznych poszukiwań jej najbliżsi są przygotowani na najgorsze. Dan Mercer, pracownik opieki społecznej, wpada w pułapkę zastawioną przez reporterkę Wendy Tynes, realizującą program telewizyjny „Przyłapani na gorącym uczynku”, służący demaskowaniu przestępców seksualnych. Za próbę seksu z nastolatką staje przed sądem. Ku oburzeniu miejscowej społeczności sąd uniewinnia mężczyznę.

 

Clive Cussler

„Operacja HF”

Bezimienny wrak spoczywa na dnie morza. Zabójcza fala rozlewa się po oceanie. Widmowy statek dryfuje przez północny Pacyfik. Luksusowy liniowiec zmienia się w płonącą kulę ognia. Prezydencki jacht wyrusza w nocny rejs po Potomacu… a prezydent znika bez śladu. Dirk Pitt łączy te fakty w przerażającą całość. Jeśli on nie przeszkodzi w realizacji zbrodniczego projektu, zginą setki tysięcy ludzi…

 

 

Gregory David Roberts

„Shantaram”

Szeroko zakrojona powieść przygodowo-podróżnicza z akcją w Indiach. Opowiada prawdziwą historię samego autora: buntownika i pisarza, będącego na bakier z całym światem. Po brawurowej ucieczce z australijskiego więzienia znajduje schronienie w slumsach Bombaju, gdzie pracuje jako lekarz, a potem, wciąż niesyty wrażeń, wiąże się z miejscową mafią. Powieściowy majstersztyk: inteligentny, sensacyjny, romantyczny, zabawny, pełen szczegółów z życia codziennego w Indiach. Pochwała mądrości cywilizacji Wschodu, która potrafi przynieść ukojenie, jakiego próżno szukać na Zachodzie.

 

Isabel Allende

„Podmorska wyspa”

Historia Zarité, urodzonej na Santo Domingo pod koniec XVIII stulecia, która w wieku dziewięciu lat została sprzedana bogatemu właścicielowi ziemskiemu. Zawsze była niewolnicą. Wrodzona dobroć, silny charakter i uczciwość pomogły jej jednak przetrwać i spełnić największe w życiu marzenia.

 

 

 

Bernard Cornwell

„Nieprzyjaciel Boga”,    „Excalibur”,   „Zimowy monarcha”

Wyspy brytyjskie, dziewiąty wiek, czas wewnętrznych niepokojów, głodu i bezpardonowej walki o władzę. Czas największego najazdu Wikingów w historii. Cornwell zanurza czytelnika w okrutnym świecie Ragnara, Ubby i innych legendarnych wikińskich wojów, przed którymi drży cała Europa.

 

 

 

George R. R. Martin

„Gra o tron”, „Starcie królów”, „Uczta dla wron”

Pieśń Lodu i Ognia – saga fantasy autorstwa amerykańskiego pisarza George’a R. R. Martina. Obecnie składa się z pięciu części, a autor zapowiada kolejne. Pierwszy tom pt. Gra o tron, wydany w roku 1996 uzyskał literacką nagrodę Locusa. Jego sukces powtórzyły drugi i trzeci tom, zdobywając nagrody Locusa w latach 1999 i 2001.

 

 

Andrzej Sapkowski

Wiedźmin” (komplet – 7 ksiąg w 6 tomach)

Sześcioksiąg sagi o Wiedźminie – mistrzu miecza i fachowcu czarostwa strzegącym moralnej i biologicznej równowagi w czarownym świecie fantasy. Komplet składa się z siedmiu tomów zawartych w sześciu książkach. Są to: Ostatnie życzenie, Miecz przeznaczenia, Krew elfów, Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża jaskółki i Pani jeziora. Wszystkie w twardych oprawach, z autografem autora na grzbiecie kompletu.

 

Alexandra Horowitz

„Oczami Psa. Co Psy widzą, czują i wiedzą ?”

O czym myślą psy? Jak postrzegają świat i to dziwne zwierzę – człowieka? Jak to jest czuć zapach ludzkiego smutku i mijającego czasu? Dlaczego nie da się nie pobiec za rowerzystą? Na te i wiele innych pytań odpowiada w swej książce dr Alexandra Horowitz. Autorka omija pułapkę antropomorfizacji, nie próbuje uczłowieczać psa na siłę, bada umysł zwierzęcia, które samo nie może o sobie niczego powiedzieć. Książka zawiera opisy najnowszych badań wskazujących na niezwykłe umiejętności czworonogów m.in. wyczuwania ludzkich nastrojów i wykrywania chorób, zanim zrobi to człowiek.

 

Wilbur Smith

„Płomienie gniewu”

Trzeci, po Płonącym brzegu i Władzy miecza, tom sagi rodu Courtneyów, którego fabuła luźno nawiązuje do życia Nelsona Mandeli. Republika Południowej Afryki, lata 50. Dwaj przyrodni, rywalizujący ze sobą, bracia synowie Centaine de Thiry, Manfred De La Rey i Shasa Courtney, obejmują stanowiska ministrów w rządzie znajdującego się na granicy wybuchu państwa. Coraz bardziej izolowanego od świata zewnętrznego z uwagi na panujący apartheid. Wzajemne relacje obu mężczyzn nie ułatwiają nawiązania dialogu. Uwikłany w rodzinna waśń (sięgającą coraz głębiej w następne pokolenie) Shasa staje twarzą w twarz z konsekwencjami podjętych decyzji.

 

Shmitt Eric-Emmanuel

„Trucicielka”

Marie wyznaje na spowiedzi, że zamordowała swoich trzech mężów. Czy opisane przez nią zbrodnie to prawda, czy tylko perfidna gra, w której stawką jest dusza młodego księdza? Obsesja towarzyszy wszystkim bohaterom opowiedzianych w „Trucicielce” historii. Książka zdobyła najważniejszą francuską nagrodę literacką – Le Prix Goncourt de la Nouvelle 2010. 

 

 

Charles R. Cross

„Pod ciężarem nieba. Biografia Kurta Cobaina”

”W ciągu jednego dnia Kurt narodził się dla świata, zmarł w sekrecie własnego mroku, wreszcie zaś wskrzeszony został dzięki potędze miłości. Był to wyjątkowy wyczyn – nieprawdopodobny i niemalże niemożliwy – to samo można by wszakże powiedzieć o znacznej części jego przejaskrawionego życia, począwszy od miejsca, z którego pochodził”. 

 

 

Nora Roberts

„Smak chwili”

Laurel McBane od dzieciństwa lubiła piec i gotować. Dzięki wielu wyrzeczeniom skończyła renomowaną szkołę gastronomiczną w Nowym Jorku i było oczywiste, że to właśnie Laurel zajmie się kulinarną stroną „Przysiąg”. Jej pyszne torty i wytworne desery budzą ogólny zachwyt i nadają niepowtarzalny charakter każdemu przyjęciu weselnemu. 

 

 

Mary Ann Shaffer, Annie Barrows

„Stowarzyszenie Miłosników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek”

Jest rok 1946. Juliet, młoda pisarka, objeżdża zniszczoną Anglię, promując swą książkę i szukając tematu do następnej. Przypadkiem dowiaduje się o małej wyspie, na której istnieje dziwne Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Powołali je podczas wojny rolnicy i gospodynie, by uratować kilka osób przed aresztowaniem. Ale jak się ma literatura do placka z obierek? Zaciekawiona Juliet odwiedza wyspę, co zupełnie zmienia jej życie…

Napisana lekko i z humorem, niezwykła historia o ludzkich uczuciach i książkach „pomagających znieść rzeczy normalnie niemożliwe do zniesienia”.

 

Leonie Swann

„Triumf owiec”

Owce z Glennkill opuszczają bujne zielone łąki Irlandii i przybywają do zaśnieżonej Francji z nową pasterką Rebeką, córką zamordowanego starego pasterza George’a. Rebece towarzyszy jej matka, zwariowana tarocistka, uwielbiająca likierek i ciągle kłócąca się z córką. Zatrzymują się na zimowym pastwisku w pobliżu starego zamczyska, w którym kiedyś mieścił się zakład dla obłąkanych. Matka Rebeki wróży, że stanie się coś złego (czemu trudno się dziwić, bo w jej talii brakuje wielu kart zwiastujących dobre zdarzenia). I rzeczywiście zaczyna się coś dziać. Owce dowiadują się od swoich nielubianych sąsiadek kóz (które zdaniem owiec cuchną i są szalone), że w okolicy grasuje tajemniczy potwór zwany Garou….

 

Raymond Khoury

„Znak”

Ekspedycja naukowa zarzuca kotwicę na Antarktydzie, by sfilmować rozpad lodowca szelfowego. Gdy dziennikarka Grace Logan rozpoczyna relację z wydarzeń, nagle na niebie pojawia się ogromna, połyskująca kula światła, rzucając na okręt jaskrawą łunę, by po chwili w równie tajemniczy sposób zniknąć – a wszystko to na oczach zdumionych telewidzów na całym świecie. W Egipcie śledzący zjawisko na ekranie telewizora stary taksówkarz rozpoznaje w symbolu rysunek malowany na ścianach groty przez charyzmatycznego księdza-pustelnika, nawiedzanego przez dziwaczne głosy wieszczące przełom w dziejach świata.

 

 

Ketherine Pancol

„Żółte oczy krokodyla”

Iris i Joséphine są siostrami. Obie mają po czterdzieści kilka lat, ale na tym podobieństwa się kończą. Iris jest bogata, piękna, ale od chwili, gdy wyszła za mąż, odczuwa głównie pustkę, nie potrafiąc znaleźć jakiegoś wyższego celu w życiu. Marzy, by wyrwać się ze szponów nudy i stać się kimś zupełnie innym. Joséphine, historyczka specjalizująca się w dwunastym wieku, ma bardziej przyziemne problemy. Mieszka na przedmieściach z dwiema córkami i ledwo wiąże koniec z końcem.

 

 

Jerzy Stegner

„Żydówka Noemi”

Jerzy Stegner autor książki „Żydówka Noemi” urodził się w 1923 r. w Warszawie. Zmarł w 1993 r. w Gdyni. Pochodził z rodziny robotniczej, ojciec Józef Stegner był konduktorem zmarł w 1938 r. , matka Marta Stegner zajmowała się domem zmarła w 1977 r.. Przodkowie przybyli z Niemiec do Warszawy w końcu XVII wieku wraz z falą niemieckiego osadnictwa przemysłowego i ulegli polonizacji. Rodzina Stegnerów należała do Kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego) . 

 

Javier Sierra

„Bramy Templariuszy”

Książka Javiera Sierry łączy w sobie powieść historyczną z dobrą sensacją. Główny bohater, Michel Témoin, jest inżynierem we francus kiej stacji satelitarnej, gdzie przez ewidentną pomyłkę zostaje oskarżony o kradzież pewnych materiałów. Aby dowieść swojej niewinno ści i odzyskać pracę, Témoin, sceptyczny naukowiec, lecz prawdziwy fascynat historii, wplątuje się w serię prześladowań, porwań i kradzieży, które prowadzą go do odkrycia dawnego sekretu templariuszy. 

 

Sergiusz Pinkwart

„Cień Kilimandżaro”

W jak daleką podróż trzeba się wybrać, żeby wreszcie odnaleźć samego siebie? Życie Tomasza i Ewy właśnie ię rozpada. Ona, dziennikarka w kobiecym magazynie, ma romans z kolegą z pracy. On, lekarz w warszawskim szpitalu, wciąż wraca do przeszłości. Jeszcze przed ślubem, w trakcie stażu w Afryce, poznał kobietę, którą wbrew sobie pokochał – i która urodziła jego dziecko. Gdy zmarła na malarię, Tomasz zabrał chłopca ze sobą. Kuba wychowuje się w Polsce, nie znając swoich korzeni. I choć Ewa darzy go miłością, wychowywanie syna nieznanej kobiety dopełnia czary goryczy.

 

Emily Giffin

„Dziecioodporna”

Przed ślubem Claudia zawarła z Benem układ: nie będą mieć dzieci. Zamiast wstawać w nocy, zmieniać brudne pieluchy i dzwonić z pracy do opiekunki, mieli robić karierę, podróżować i korzystać z uroków życia. Wszystkim krewnym, przyjaciołom i znajomym mówili, że nie są bezdzietni (childless), lecz „wolni od dzieci” (childfree). Byli bardzo stanowczy i jednomyślni. Do czasu… 

 

Grażyna Plebanek

„Dziewczyny z Portofino”

Agnieszka, córka zamożnego lekarza, nigdy nie poznała swojej matki; Mania jest dzieckiem alkoholików; ojciec Beaty – opozycjonista – zdradza żonę; Hanka musi przyglądać się, jak jej matka latami znosi bicie i upokorzenia. Wszystkie są koleżankami z jednego warszawskiego blokowiska lat 70., razem chodzą do szkoły i razem dorastają. Nie są grzecznymi dziewczynkami.  

 

 

Richard Paul Evans

„Szukając Noel”

Richard Paul Evans – autor bestsellerowych Stokrotek w śniegu – udowadnia, że zanim życie wręczy nam najwspanialszy prezent, pakuje go starannie w przeciwności losu. Ta wzruszająca opowieść to dowód na potęgę miłości, która zdolna jest do pokonania każdej przeszkody. 

 

 

Lee Child

„Jutro możesz zniknąć”

Jack Reacher wie, po czym rozpoznać zamachowca-samobójcę. Listę dwunastu oznak behawioralnych sporządzoną przez izraelski wywiad zna na pamięć. Nowojorskie metro, linia numer sześć, godzina druga w nocy. Jack i pięcioro pasażerów. Czworo z nich nie budzi podejrzeń. Piąty, biała kobieta, około czterdziestki, wydaje się idealną kandydatką na gotową na śmierć terrorystkę. Reacher próbuje zagadać desperatkę, odwrócić jej uwagę; w trakcie rozmowy przerażona kobieta wyciąga rewolwer i strzela sobie w głowę. Policja umarza dochodzenie, lecz sprawą dziwnego samobójstwa nadal interesują się służby specjalne. I nie tylko one. Susan Mark pracowała w Pentagonie i miała dostęp do informacji istotnych dla bezpieczeństwa narodowego. Informacji, za które wiele osób gotowych jest zabić… a Reacher właśnie stał się ich celem numer 1. Tropiony przez policję, FBI i terrorystów z Al-Kaidy staje do nierównej walki.

 

Kuki Gallmann

„Marzyłam o Afryce”

Książka „Marzyłam o Afryce” wkrótce po wydaniu stała się międzynarodowym bestsellerem. Zawiera ona wspomnienia związane z pobytem na ranczu w Laikipii, przepełnione osobistymi refleksjami na temat życia i śmierci, dramatu ludzkiego życia i przemijania. Wspomnienia ukazują magiczny krajobraz Kenii, są wyrazem miłości pisarki do Czarnego Kontynentu. Powieść doczekała się adaptacji filmowej z Kim Basinger i Vincentem Perezem w rolach głównych. 

 

Henning Mankell

„Niespokojny człowiek”

W latach 80. XX wieku w Szwecji miały miejsce incydenty z nieznanymi obiektami pływającymi, pojawiającymi się na Bałtyku. Niespokojny człowiek to kryminał polityczno-szpiegowski oparty na wydarzeniach historycznych z czasów schyłku zimnej wojny. 

 

 

 

Kathryn Stocket

„Służące”

„Służące” (oryg. The Help) to świetnie napisana książka o zaskakująco wyzwalającej mocy! Od 57 tygodni na czele listy bestsellerów „New York Timesa”, gdzie trafiła dzięki sukcesowi, który zawdzięcza poczcie pantoflowej. Jest to wciągająca i trzymająca w napięciu do samego końca opowieść o skomplikowanych relacjach między kobietami z amerykańskiego Południa, a także stereotypach, z którymi muszą się zmagać. 

 

Eric-Emmanuel Schmitt

„Zapasy z życiem”

Opowieść o wierze w drugiego człowieka, która czyni cuda. Jun jest zbuntowanym nastolatkiem żyjącym na ulicach Tokio, z dala od rodziny, o której nie chce rozmawiać. Mistrz sumo, którego Jun często mija na ulicy, zdaje się nie zauważać jego drobnej postury i ciągle powtarza, że „widzi w nim grubego gościa”. Upór mistrza sprawia, że Jun odwiedza szkołę sumoków, w której zapozna się z tajemniczymi praktykami sztuk walki.

 

foto: Biblioteka Publiczna w Paczkowie

{loadposition adsense1}

 

Leave a Reply