11 listopada – święto wszystkich Polaków

0

11 listopada przypada 92. rocznica odrodzenia się państwa polskiego po 123 latach zaborów. W dniu Narodowego Święta Niepodległości uczcijmy pamięć tych, którzy walczyli o naszą wolność, pokażmy, że ich wysiłki nie poszły na marne, a czyny pozostaną zapamiętane. Uczestnicząc w obchodach i wywieszając flagi zamanifestujmy swój patriotyzm.

Choć wielu z nas uważa dziś to pojęcie za przeżytek, to jednak patriotyzm i nowoczesność nie wykluczają się wzajemnie. Wręcz przeciwnie – patriotyzm powinien iść w parze z nowoczenością, bo tylko patrząc w przyszłość można skutecznie działać na rzecz kraju. W ostatnim czasie, szczególnie po katastrofie smoleńskiej, słyszeliśmy z ust polityków liczne wezwania do jedności. Jak jednak słusznie zauważył jeden z publicystów “Newsweeka” Polacy stanowią jedność i nie wmawiajmy nikomu, że jest inaczej. W sferze politycznej musimy się różnić, bo spór jest podstawą demokracji i rozwoju. Ktoś uważa, że wyżej stoi “nowoczesny” Polak-europejczyk niż “staroświecki” Polak-patriota, ktoś inny z kolei odwrotnie. Jedno nie zaprzecza jednak drugiemu: można być i europejczykiem, i patriotą.

W czasach, gdy nie toczymy wojen, nie zagraża nam żaden wróg i jesteśmy częścią zjednoczonej Europy, by być patriotą nie trzeba używać wzniosłych słów, ani dokonywać bohaterskich czynów. Być nowoczesnym patriotą, to przede wszystkim na co dzień dbać o pomyślność i dobre imię swojego kraju i narodu m.in. troszcząc się o swoje własne otoczenie – osiedle, wieś, miasto, miejsce pracy. Jak pisze ksiądz Stanisław Groń: „Patriotyzm nie ogranicza się do miłości własnej ziemi, choć utrata ojczystego terytorium z pewnością jest wielkim nieszczęściem, o czym świadczą dramatyczne dzieje naszego Narodu. Patriotyzm jest wartością ponadustrojową, ponadpartyjną, ponadklasową. (…) w patriotyzmie nie ma miejsca na nienawiść innych narodów – bałwochwalczy kult swego narodu nie jest prawdziwą miłością ojczyzny. Patriota kocha swoją ojczyznę, mimo że dostrzega wady swoich rodaków, tak jak kocha się swoich bliskich, mimo ich niedoskonałości.

 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście otworzy msza w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona o godzinie 10.00 w kościele parafialnym pw. Św. Jana Ewangelisty. Po nabożeństwie odbędzie się uroczyste, połączone z odegraniem hymnu narodowego, złożenie wieńców pod pomnikami Wyzwolenia (ul. Armii Krajowej) oraz AK (ul. Kołłątaja). Korowodowi składającemu się z przedstawicieli władz, służb mundurowych, oświaty oraz mieszkańców towarzyszyć będzie orkiestra dęta.

Kolejny punkt obchodów to Akademia Niepodległościowa w sali Ośrodka Kultury i Rekreacji, której rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 11.40. Uczestnikom uroczystości zaprezentowany zostanie program artystyczny przygotowany przez uczniów paczkowskich Szkół Stowarzyszeniowych.

{loadposition adsense1}

Leave a Reply