30 tys. złotych za stronę internetową?

0

Strona internetowa Urzędu Miejskiego w PaczkowieOd początku marca pod adresem www.paczkow.pl możemy podziwiać nową wersję oficjalnego serwisu internetowego Miasta i Gminy Paczków. Trzeba przyznać, że strona sprawia bardzo pozytywne wrażenie, jest przejrzysta i nowoczesna. Paczków mieni się miastem turystycznym, a w dzisiejszych czasach Internet jest głównym źródłem informacji dla zwiedzających. Niestety poprzednia wersja strony była już mocno przestarzała i pilnie wymagała odświeżenia, bo raczej odstraszała niż zachęcała do odwiedzenia naszego miasta. Zmiany były zatem jak najbardziej potrzebne.

Kwestia tkwi jednak nie w tym, „czy”, ale „za ile”. Nową stronę miejską wykonała firma Codivate z Warszawy. Postanowiliśmy zapytać jej przedstawiciela ile kosztuje u nich wykonanie strony takiej jak ta zamówiona przez nasze władze. Odpowiedź zwaliła nas z nóg. Napisano nam, że w zależności od ilości komponentów, czasu realizacji, liczby podstron, liczby wersji językowych i innych czynników, firma bierze od 15 tys. zł do 30 tys. zł + 22% VAT!!! Jak nietrudno policzyć, z VAT-em wychodzi od 18 300 zł do 36 600 zł.

Czy można było taniej? Oczywiście! Przykładowo, osoba, która wykonała naszą witrynę wyceniła zrobienie takiej strony na… 500 zł. Dowód? Wystarczy zajrzeć do działu ogłoszenia. Patrząc na Paczkow24.pl o jakość raczej nie trzeba się obawiać.

Podobnie odświeżoną wersję strony Paczkowa wyceniła firma Getart z Częstochowy. Właściciel firmy, Michał Soczyński podkreśla, że paczkowski serwis został wykonany w darmowym systemie Joomla. Według niego cena takiej strony nie powinna przekroczyć kilku tysięcy złotych, nawet z wypełnieniem treścią. Jak twierdzi, strony z pełną obsługą kosztują u niego maksymalnie 2000 zł, a w niektórych wypadkach nawet ok. 900 zł. Jego reakcji na cenę jaką nam podał wykonawca miejskiej witryny nie będę tutaj cytował…

Przedstawiciel innej – olsztyńskiej firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych ocenił, że wykonałby taką samą witrynę za 4-5 tys. zł, ale dodał od razu, że wiele osób zrobiłoby to za dużo mniej. Podsumowanie jest chyba zbędne.

Jaki był dokładny koszt wykonania nowej strony www.paczkow.pl? Wysłaliśmy w tej sprawie oficjalne zapytanie do pana Burmistrza i miejmy nadzieję, że dowiemy się tego już wkrótce.

 

{loadposition adsense1}

Leave a Reply