Paczkowskie święto kina – już po raz dziewiąty

0

IX Paczkowski Festiwal FilmowyPrzed nami kolejna edycja paczkowskiego Festiwalu Filmowego „Filmowa Panorama Świata”. To już dziewiąta odsłona lokalnego święta kina. Co w tym roku przygotował dla nas Ośrodek Kultury i Rekreacji?

9. paczkowski festiwal filmowy

Przed nami kolejna edycja paczkowskiego Festiwalu Filmowego „Filmowa Panorama Świata”. To już dziewiąta odsłona lokalnego święta kina. Co w tym roku przygotował dla nas Ośrodek Kultury i Rekreacji?

Po raz kolejny w Kinie „Kopernik” oprócz czeskiej kinematografii można będzie obejrzeć  produkcje rodem z Polski, Francji, USA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, a nawet z Iranu. Na dużym ekranie zostaną wyświetlone takie filmy jak „Palacz Zwłok”, „Czeski Błąd”, „Róża”, „Kret”, „Cztery Lwy”, „Pogorzelisko”, „Żelazna Dama”, czy „Rozstanie”.

Dla młodych widzów przygotowano m.in.”Meridę Waleczną” – najnowszą produkcję wytwórni Walta Disney’a, „Wyspę Dinozaura 2”, „Goryla Śnieżka w Barcelonie” i „Step Up 4. Revolution”.

Uroczyste otwarcie tegorocznej odsłony festiwalu uświetni wernisaż fotograficzny Eleny Valerianove pt. „Droga Czasu” oraz koncert „Piosenka jest dobra na wszystko” – utwory Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego w wykonaniu zespołu PERmanent JAZZ. Autorem prelekcji tradycyjnie będzie Jacek Szymański – członek Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Wstęp na wszystkie projekcje filmowe jest całkowicie bezpłatny. Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie Osrodka Kultury w Paczkowie oraz w Kinie „Kopernik”.

 

 

 

Palacz zwłokPALACZ ZWŁOK (20 października, godz. 18.00)

Przejmujące studium szaleństwa, w które stopniowo popada pracownik praskiego krematorium.  Karl Kopfrkingl jest szczęściarzem, bo lubi swoją pracę. Krematorium to dla niego wielki tryumf człowieczeństwa – w 75 minut kłopotliwe ludzkie zwłoki zamieniają się w wygodną garstkę prochu, a dusza – jak lubi powtarzać – ulatuje w eter. Bohater odgrywa tu rolę Charona i czuwa nad każdym aspektem procesu. Wszystko odbywa się bez znoju – czysto, higienicznie i przy łagodnych dźwiękach klasycznej muzyki. Karl lubi czystość, higienę i klasyczną muzykę. Dlatego nie przestaje się uśmiechać. (…) „Palacz…” jest urzeczywistnioną fantazją szaleńca, który każde świństwo i każdy przeskok w myśleniu potrafi bezboleśnie włączyć w łagodny obraz samego siebie. Szaleństwo Karla to ultra-konformizm, który pozwoli mu siłą woli zamienić krew w we własnych żyłach na niemiecką, a zabijanie postrzegać w kategoriach ratowania duszy. Nawet ulubioną lekturę o filozofii Tybetu Karl potrafi bezboleśnie włączyć w nauki faszyzmu. Jest jak predator, który potrafi wtopić się w tło i czekać na dogodny moment, by zabić. (…).

Dramat, horror, psychologiczny
Czechosłowacja, 1 godz. 35 min.
Reżyseria: Juraj Herz
Obsada: Rudolf Hrušínský, Vlasta Chramostová,  Jana Stehnová

 

Czeski błąd
CZESKI BŁĄD (20 października, godz. 20.00)

W idealnym świecie Ona i On przysięgliby sobie miłość i żyliby razem długo i szczęśliwie. W filmach Jana Hřebejka świat nie jest jednak idealny. W najnowszym dziele tego cenionego na świecie reżysera, Ona i On wpadają w pułapkę własnych tajemnic i niedomówień. Jeden skrywany przez całe życie sekret rozsypuje poukładane i, wydawałoby się, szczęśliwe życie kilku osób. Czy miłość rozgrzesza wszystkie błędy? Czy coś może być usprawiedliwieniem dla kłamstwa?

Ludek ukrywa przed żoną romans z koleżanką z pracy. Kiedy prawda o jego zdradzie ma wyjść na jaw, zbieg okoliczności sprawia, że odkrywa on największą tajemnicę swojego teścia. Szperanie w przeszłości otwiera przysłowiową puszkę Pandory, bo, jak się okaże, każdy w życiu skłamał choć raz…

Hřebejk w swoim gorzko-komediowym stylu pokazuje, jak emocjonalnymi istotami są ludzie. Jak łatwo człowiek tłumaczy sobie swoje grzeszki i jak wielką siłą jest miłość.

Dramat obyczajowy
Czechy, 1 godz. 40 min.
Reżyseria: Jan Hřebejk
Obsada: Martin Huba, Daniela Kolářová, Lenka Vlasáková

Obejrzyj zwiastun

 

Goryl śnieżek w BarcelonieGORYL ŚNIEŻEK W BARCELONIE (21 października, godz. 11.00)

Bohaterem filmu jest wyjątkowy mieszkaniec ogrodu zoologicznego – jedyny biały goryl na świecie. Jego gęste, śnieżne futro wywołuje zachwyt wszystkich dzieci,  ale dla innych człekokształtnych lokatorów zoo małpiszon-albinos jest źródłem wstydu. Odtrącony i wyszydzany przez swoich ziomków, dzielny biały gorylek postanawia wyruszyć w sekretną misję do samego serca wielkiego miasta, gdzie rezyduje wszechwładna wróżka, która jako jedyna może przemienić go w zwykłego goryla. Tak rozpoczyna się niezwykła przygoda sprytnej małpki oraz towarzyszącego jej przyjaciela – wesołej czerwonej pandy. Ścigani przez kłusowników, wywołają w metropolii prawdziwe białe szaleństwo!

Animacja, komedia, przygodowy
Hiszpania, 1 godz. 29 min.
Andrés G. Schaer

Obejrzyj zwiastun

 

RóżaRÓŻA (21 października, godz. 17.00)

Lato 1945 roku, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Tadeusz, polski żołnierz, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, dociera na Mazury, na ziemie, które przed wojną należały do Niemiec, a po wojnie zostały przyznane Polsce. Odnajduje wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Mieszkająca sama w dużym gospodarstwie Róża przyjmuje Tadeusza chłodno, pozwala przenocować. Tadeusz odwdzięcza się za gościnę pomocą w obejściu. Róża, choć się do tego nie przyznaje, potrzebuje czegoś więcej – przede wszystkim ochrony przed szabrownikami, którzy nachodzą jej gospodarstwo. Stopniowo Tadeusz poznaje przyczyny jej samotności… Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, gdzie nadzieja stała się narzędziem propagandy, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość… niemożliwa?

Dramat
Polska, 1 godz. 28 min.
Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Obsada: Marcin Dorociński, Agata Kulesza

Obejrzyj zwiastun

 

KretKRET (21 października, godz. 19.00)

Odkąd Paweł (Szyc) rozkręcił wraz z ojcem Zygmuntem (Dziędziel) wspólny interes,  jego rodzina zaczyna coraz optymistyczniej patrzeć w przyszłość. Ich marzenia o dostatnim życiu przekreśla pewnego dnia artykuł, który godzi w dobre imię Zygmunta. Z dnia na dzień współpracownicy Pawła odwracają się od niego, a małżeństwo z Ewą (Czerwińska) przeżywa poważny kryzys. Paweł zrobi wszystko, żeby odkryć prawdę i oczyścić ojca z zarzutów. Tropy z przeszłości prowadzą do zagadkowego człowieka (Pszoniak), który od pewnego czasu zdaje się potajemnie kierować losami Pawła i Zygmunta. W zamian za odpowiedzi na pytania spędzające Pawłowi sen z powiek, złoży on zdesperowanemu mężczyźnie zaskakującą propozycję…

Thriller
Polska, 1 godz. 38 min.
Reżyseria: Rafael Lewandowski
Obsada: Borys Szyc, Marian Dziędziel, Magdalena Czerwińska, Wojciech Pszoniak

Obejrzyj zwiastun

 

Wyspa dinozaura 2WYSPA DINOZAURA 2 (22 października, godz. 9.00)

Niesforny Dino i jego czarujący przyjaciele powracają! Niespodziewanie dołącza do nich milutka panda o imieniu Babu, która od razu podbija serca mieszkańców wyspy. Na Tikiwu przybywa także podejrzany biznesmen Barnaba, który zachęca Dina do ucieczki z wyspy i zamieszkania w parku rozrywki Barnaba World. Zachwycony wizją sławy i bogactwa dinozaur wyrusza w pełną przygód podróż, która obfituje w rozmaite atrakcje, szaloną zabawę i niezapomniane wrażenia.

Niemcy, 1 godz. 24 min.
Animacja, familijny, komedia, przygodowy
Reżyseria: Reinhard Klooss, Holger Tappe

Obejrzyj zwiastun

 

Merida WalecznaMERIDA WALECZNA (22 października, godz. 11.00)

Od zarania dziejów w dzikich i górzystych regionach Szkocji historie epickich bitew oraz mistyczne legendy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W nowym filmie studia Disney/Pixar odważna Merida stawia czoło tradycji, przeznaczeniu i okrutnym bestiom, a nowa opowieść dołącza do ludowych przekazów. Merida jest doskonałą łuczniczką a zarazem porywczą córką króla Fergusa i królowej Elinor. Niezależna i zdecydowana iść własną drogą, Merida postępuje wbrew prastarym zwyczajom, którym hołdują władcy krainy. Jej czyny przypadkowo sprowadzają na królestwo chaos i zniszczenie, a kiedy dziewczyna szuka pomocy u tajemniczej staruszki, ta spełnia jej niefortunne życzenie. Niebezpieczeństwo zmusza Meridę do odkrycia prawdziwej odwagi, by cofnąć straszliwą klątwę, zanim będzie za późno.

USA, 1 godz. 40 min.
Animacja, fantasy, przygodowy
Reżyseria: Mark Andrews, Brenda Chapman

Obejrzyj zwiastun

 

Cztery lwyCZTERY LWY (22 października, godz. 17.00)

Omar ma jedno marzenie – chce zostać męczennikiem. Nie ma wprawdzie doświadczenia w prowadzeniu „świętej wojny”, ale wie, że musi zrobić w życiu coś doniosłego. Ataku na imperialistyczny Zachód nie przeprowadza się jednak w pojedynkę. Omar rekrutuje więc do pomocy swoich przyjaciół. Problem w tym, że członkowie jego dżihad komando mają więcej zapału niż rozumu: uzbrajają w bomby kruki, kupują materiały wybuchowe na Amazonie, połykają karty SIM, by uniknąć inwigilacji. A to tylko niektóre z „genialnych” pomysłów terrorystów. Raj jest już blisko. Na drodze do męczeńskiej śmierci zamachowców może stanąć jednak… ich własna głupota.

Komediodramat
Francja, Wielka Brytania, 1 godz. 41 min.
Reżyseria: Christopher Morris
Obsada: Kayvan Novak, Nigel Lindsay, Riz Ahmed

Obejrzyj zwiastun

 

PogorzeliskoPOGORZELISKO (22 październiak, godz. 19.00)

Rodzeństwo Jeanne i Simon Marwan w czasie odczytywania przez notariusza ostatniej woli ich matki otrzymuje dwie koperty, jedną dla ich ojca, którego uważali za zmarłego, a drugą dla brata, o istnieniu którego nie mieli pojęcia. Jeanne odnajduje w tym klucz do milczenia matki na kilka tygodni przed śmiercią. Decyduje się natychmiast wyjechać na Bliski Wschód, by poznać nieznaną dotąd przeszłość swojej rodziny. Simon nie przywiązuje początkowo tak wielkiej wagi do testamentu matki, jednak po czasie rusza za siostrą. Wkrótce poznają rozdzierającą serce historię matki, odkrywając tragiczne przeznaczenie wykute przez wojnę i nienawiść oraz… niesamowitą odwagę tej wyjątkowej kobiety.

Dramat
Francja, Kanada, 2 godz. 10 min.
Reżyseria: Denis Villeneuve
Obsada: Lubna Azabal, Allen Altman, Yousef Shweihat 

Obejrzyj zwiastun

 

Merida WalecznaMERIDA WALECZNA (23 października, godz. 9.00)

Od zarania dziejów w dzikich i górzystych regionach Szkocji historie epickich bitew oraz mistyczne legendy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W nowym filmie studia Disney/Pixar odważna Merida stawia czoło tradycji, przeznaczeniu i okrutnym bestiom, a nowa opowieść dołącza do ludowych przekazów. Merida jest doskonałą łuczniczką a zarazem porywczą córką króla Fergusa i królowej Elinor. Niezależna i zdecydowana iść własną drogą, Merida postępuje wbrew prastarym zwyczajom, którym hołdują władcy krainy. Jej czyny przypadkowo sprowadzają na królestwo chaos i zniszczenie, a kiedy dziewczyna szuka pomocy u tajemniczej staruszki, ta spełnia jej niefortunne życzenie. Niebezpieczeństwo zmusza Meridę do odkrycia prawdziwej odwagi, by cofnąć straszliwą klątwę, zanim będzie za późno.

USA, 1 godz. 40 min.
Animacja, fantasy, przygodowy
Reżyseria: Mark Andrews, Brenda Chapman

Obejrzyj zwiastun

 

Stepup 4 RevolutionSTEP UP 4 REVOLUTION (23 października, godz. 11.00)

Pochodzą z Miami na Florydzie. Tańczą na ulicy, w galeriach sztuki i centrach handlowych. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych a każda, nawet najdziwniejsza lokalizacja może stać się parkietem. Nazywają się „The Mob”. Grupie przewodzi niejaki Sean. Pewnego dnia chłopak spotyka piękną nieznajomą o imieniu Emily. Dziewczyna przyjechała do Miami aby zostać profesjonalną tancerką. Teraz będzie miała okazję uczestniczyć w czymś więcej niż tylko w zawodach tanecznych – dzielnica członków „The Mob” zagrożona jest wyburzeniem. Jeżeli tancerze nie zaczną działać, to ich rodzinne strony już nigdy nie będą takie jak dawniej. To nie jest tylko rewolucja w tańcu – to taniec stanie się rewolucją!  O marzenia warto walczyć za wszelką cenę. 

Melodramat, muzyczny
USA, 1 godz. 39 min.
Reżyseria: Scott Speer
Obsada: Ryan Guzman, Kathryn McCormick, Misha Gabriel Hamilton

Obejrzyj zwiastun

 

Żelazna DamaŻELAZNA DAMA (23 października, godz. 17.00)

Miała piskliwy głos, własny pogląd na każdy temat i niezwykły tupet. Zanim stała się jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnego świata, jej kapelusz i nieodłączne perły budziły pobłażliwy uśmiech. Na naszych oczach z pyskatej Maggy rodzi się Żelazna Dama, której czarna torebka do dziś jest symbolem rządów silnej ręki.

Meryl Streep w roli Margaret Thatcher – prawdziwej damy w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Biograficzny, dramat, polityczny
Francja, Wielka Brytania, 1 godz. 45 min.  
Reżyseria: Phyllida Lloyd
Obsada: Meryl Streep, Jim Broadbent, Olivia Colman

Obejrzyj zwiastun

 

RozstanieROZSTANIE (23 października, godz. 19.00)

„Rozstanie”  to okrzyknięte przez światową krytykę arcydziełem współczesnego kina i nagrodzone na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film, a także nagrodami aktorskimi.  

„Rozstanie”, w reżyserii twórcy głośnego „Co wiesz o Elly”, to opowieść o dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą na skutek przypadkowego zbiegu okoliczności. Film w doskonały sposób łączy elementy thrillera i dramatu psychologicznego, trzymając w napięciu do nieoczekiwanego finału.

Dramat
Iran, 2 godz. 3 min.
Rezyseria: Asghar Farhadi
Obsada: Peyman Maadi, Leila Hatami, Sareh Bayat

Obejrzyj zwiastun

{loadposition adsense1}

Leave a Reply