Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Paczkowa

0
Harcerze przekazali władzom Paczkowa Betlejemskie Światło Pokoju

Przedstawiciele nyskiego hufca ZHP przekazali do Paczkowa Betlejemskie Światło Pokoju.

Komendant hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Nysie dh hm. Adama Mazguła i dh hm. Dariusz Puk przekazali wczoraj władzom Paczkowa Betlejemskie Światło Pokoju. Z rąk harcerzy odebrali je burmistrz Artur Rolka oraz przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Barabasz.

Światło zapalone w Grocie Narodzenia Pańskiego dotarło do Polski już po raz 25. Polscy harcerze odebrali je w ubiegłą nadzielę od skautów austriackich. Hasło organizowanej przez ZHP tegorocznej sztafety ze światłem to „Zauważ człowieka”.

Foto: UM Paczków

Historia akcji

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od austriackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce – w tym roku kolej na Polaków.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

Leave a Reply