Europejskie Dni Dziedzictwa trwają, odwiedź wystawy

0

W ramach trwających w naszym mieście obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa ciągle mamy okazję, by odwiedzić dwie niezwykle ciekawe wystawy.

Pierwszą z nich pt. „Wyprodukowano w Paczkowie” można oglądać w Bibliotece Publicznej im. J. Brzechwy jeszcze do 20 września. Ekspozycja poświęcona została historii przemysłu i wytwórczości w naszym mieście na przestrzeni ostatnich trzystu lat. Wśród eksponatów zobaczymy m.in. udostępnione przez miejscowych kolekcjonerów katalogi produktów, stare fotografie fabryk, szyldy, znaki graficzne, materiały reklamowe, artykuły prasowe oraz gotowe wyroby powstałe w dawnych paczkowskich firmach m.in w fabryce artykułów szkolnych i biurowych, fabryce zapałek oraz fabryce urządzeń gaśniczych. Wystawa jest czynna w dni powszednie w godzinach otwarcia placówki, a w soboty i niedziele od 12:30 do 19:00. Wstęp jest bezpłatny.

Aby obejrzeć drugą wystawę, tym razem w sali paczkowskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji (ul. Wojska Polskiego 27), będziemy musieli odrobinę się pośpieszyć, potrwa ona bowiem tylko do najbliższej soboty 18 września. Poświęcona zabytkowym maszynom biurowym „Wystawa Kultury Technicznej” obejmuje kilkadziesiąt urządzeń powstałych pod koniec XIX i w XX wieku. Wśród eksponatów nie zabraknie kalkulatorów, liczydeł, sortowników bilonu oraz starych maszyn do pisania. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Maszyn Biurowych „Typewriter” w Tychach, zawiera cenne eksponaty wyprodukowane m.in. w Niemczech, Szwecji, Polsce, Rosji, Szwajcarii, Włoszech oraz Stanach Zjednoczonych. Wszyscy odwiedzający wystawę będą mogli usłyszeć kilka słów o eksponatach od samego właściciela kolekcji. Organizatorzy zapraszają do zwiedzania w godz. od 10:00 do 17:00. Wstęp również jest bezpłatny.

 

{loadposition adsense1}

Leave a Reply