Brosig w Kamienicy

0

Festiwal im. Moritza Brosiga

W najbliższą niedzielę 19 czerwca o godz. 16, w kościele pw. św. Jerzego w Kamienicy odbędzie się kolejny koncert IX Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej imienia Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami”.

Festiwal im. Moritza Brosiga

W najbliższą niedzielę 19 czerwca o godz. 16, w kościele pw. św. Jerzego w Kamienicy odbędzie się kolejny koncert IX Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej imienia Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami”.

Tym razem wielbiciele muzyki klasycznej będą mieli okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu Anny Leśniewskiej (sopran) i kwartetu smyczkowego „Verbum”. W programie przewidziano wykonanie utworów m.in. Brosiga, Bacha, Bizeta, Schuberta, Corelliego, Webera i Mozarta.

 

Program koncertu:

M. Brosig – Preludium op. 1 nr 3

J.S. Bach – aria Quia respexit z Magnificat

A. Corelli – Concerto Grosso op. 6 nr 8Per la notte di Natale

G.B. Pergolesi – Vidit suum ze Stabat Mater

J.S. Bach – Jesus bleibet meine Freude

K.M. Weber – aria Agaty z opery Wolny Strzelec

W.A. Mozart – Ave verum

G. Bizet – aria Micaeli O dobry Boże z opery Carmen

F. Schubert – Ave Maria

G. Verdi – Ave Maria z opery Otello

 

Organizowany od 2002 roku przez paczkowski Ośrodek Kultury i Rekreacji Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga to impreza cykliczna, odbywająca się od maja do października w  kościołach dekanatu, którą wieńczy koncert finałowy w sali OKiR. Tegoroczna edycja Festiwalu jest współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Opolskiego oraz Starostwa Powiatowego w Nysie. Honorowy patronat nad imprezą objął Ordynariusz Opolski Ksiądz Arcybiskup Andrzej Czaja.

Moritz Brosig urodził się 15 października 1815 roku w Lisich Kątach. Był twórcą muzyki sakralnej o własnym profilu, komponował chóralne nieszpory z towarzyszeniem instrumentów. Do historii muzyki przeszedł przede wszystkim jako autor utworów organowych, siedmiu mszy, a także prac teoretycznych i historycznych z dziedziny teorii modulacji i harmonii. Kompozycje Moritza Brosiga były znane i cenione w niemieckojęzycznej części Europy II połowy XIX wieku i wykonywane na całym kontynencie.

 

{loadposition adsense1}

Leave a Reply