Średniowieczne święto Paczkowa

0

Znamy ramowy program tegorocznego święta naszego „polskiego Carcassonne”. Dni Paczkowa 2010, a właściwie „Festyn Pogranicza – Paczków 2010”, bo pod taką nazwą impreza jest reklamowana, odbędzie się w dniach 11-12 września.

W ramach obchodów święta miasta, zapowiadanych w prasie jako „wielka historyczna impreza międzynarodowa, nawiązująca do średniowiecznego klimatu Paczkowa, z udziałem kilkuset ludzi z epoki”, przewidziano m.in. przemarsz Bractw Rycerskich, Wielki Jarmark Średniowieczny (obozowisko, kramy), Turniej Konny na kopie, Międzynarodowy Turniej Rycerski, zdobycie murów średniowiecznego miasta – nocną bitwę o mury obronne, prezentacje muzyczne i taneczne Bractw Rycerskich, Międzynarodowy Turniej Tańca z Ogniem, Warsztaty Garncarskie oraz występ rycerskiego zespołu STONEHENGE.

Utrzymanym w średniowiecznym klimacie obchodom święta Paczkowa towarzyszyć będą uroczystości związane z otwarciem wojewódzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. EDD to projekt edukacyjny mający na celu szeroko pojętą edukację historyczną i kulturalną oraz promowanie regionalnego dziedzictwa. Tegoroczna edycja imprezy odbywać się będzie pod hasłem „Od pomysłu do przemysłu” i ma zainteresować społeczeństwo obiektami przemysłowymi, zabytkami techniki, a także przypomnieć ginące zawody, oraz – obecnie często już zapomniane – tradycje, święta i obrzędy związane z działalnością produkcyjną. W ramach EDD przewidziano prezentację plenerowej wystawy zdjęć pt. „Opolskie Zabytki Techniki”, prelekcję „Cegielnie na Dolnym Śląsku” K. Czartoryskiego, zwiedzanie Muzeum Gazownictwa i koncert muzyki dawnej, wystawę plakatów fabryk „Od pomysłu do przemysłu” oraz prezentacje zabytkowych dokumentów.

Muzycznymi gwiazdami weekendu będą goszczący po raz kolejny w naszym mieście Szymon Wydra & Carpe Diem, gwiazda lat 80-tych, Włoch Francesco Napoli oraz zespół Schema Blind z partnerskiego Einbeck.

Impreza jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach projektu „Przekraczamy granice”.

Swój merytoryczny wkład w zaplanowany kształt święta miasta ma także Paczkow24.pl. W sierpniu ubiegłego roku, po niezbyt udanych obchodach, zastanawiając się nad przyszłością Dni Paczkowa, pisaliśmy:

„(…) Trzeba pomyśleć nad formułą imprezy, która nie tylko bawiłaby mieszkańców, ale też przyciągnęłaby do miasta turystów. Jednak żeby tak się stało, potrzeba pomysłu – nie wystarczy organizacji święta miasta sprowadzić do ustawienia sceny i opłacenia zespołów, bo nikt przecież nie przyjedzie do Paczkowa specjalnie na koncert zespołu „X”, który można obejrzeć w wielu innych miejscach. Zasadnym byłoby zorganizowanie imprezy cyklicznej, wyspecjalizowanej, o ściśle określonym profilu. Otmuchów przyciąga turystów kwiatami, Nysa bitwą wojsk napoleońskich, Opole festiwalem, a Moszna świętem kwitnących azalii. Dlaczego zatem Paczków nie miałby mieć swojej powszechnie kojarzonej imprezy?”

„(…) Warto – korzystając z doświadczeń m.in. Nysy i wykorzystując średniowieczny charakter miasta – pomyśleć nad zorganizowaniem cyklicznej imprezy w formie Turnieju Rycerskiego, czy Jarmarku Średniowiecznego.

Cieszymy się, że pomysł, który kilkakrotnie wysuwaliśmy, (m.in. w artykule pt. „Co dalej z Dniami Paczkowa?”) został wysłuchany, doceniony przez nasze władze i będzie wprowadzany w  życie.

 

{loadposition adsense1}

 

Leave a Reply