Dożynki Gminne 2011

0

Dożynki Gminne - Kamienica 2009

W najbliższą sobotę 27 sierpnia odbędą się Dożynki Gminne 2011. Na tegoroczne święto plonów zaprasza wieś Kozielno.

Dożynki Gminne - Kamienica 2009

W najbliższą sobotę 27 sierpnia odbędą się Dożynki Gminne 2011. Na tegoroczne święto plonów zaprasza wieś Kozielno.

Uroczystości rozpocznie dziękczynna msza święta o godz. 11.00. Po jej zakończeniu, na plac przy jeziorze przemaszeruje barwny korowód dożynkowy z tradycyjnymi wieńcami.

Na godz. 12.30 zaplanowano oficjalne rozpoczęcie uroczystości dożynkowych, przywitanie gości, przemówienia okolicznościowe oraz wręczenie lokalnym władzom chleba z tegorocznych zbiorów.

W programie zaplanowano także występy zespołów “Dziewiętliczanki” i “Lubnowianki” oraz prezentacje dzieci ze świetlic, a także ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursach na najpiękniejszą koronę żniwną oraz na najlepiej udekorowaną zagrodę. Na placu przy jeziorze ze swoim stoiskiem pojawią się także KREWmaNIACY.

Na 15.30 zaplanowano rozpoczęcie rozgrywek sportowych (rywalizacja między sołectwami). O godz. 20.00 rozpocznie się zabawa taneczna.

 

Dożynki gminne, powiatowe i parafialne zaczęto organizować w okresie międzywojennym. Urządzały je najczęściej lokalne samorządy i partie chłopskie, a przede wszystkim koła Stronnictwa Ludowego, Kółka Rolnicze i Kościół. Święto plonów w tamtych czasach było manifestacją odrębności chłopów i ich dumy. Z czasem, z zabawy urządzanej głównie dla czeladzi dworskiej stały się świętem wszystkich rolników, połączonym z wystawami, festynami, występami ludowych zespołów artystycznych.

 

{loadposition adsense1}


Leave a Reply