Droga donikąd? Paczków na szarym końcu województwa…

0

KinoKilka dni temu w Opolu odbyła się konferencja prasowa wojewody opolskiego na temat stanu realizacji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 w naszym województwie.

NPPDL, zwany też potocznie programem budowy „schetynówek” to rządowy projekt, którego celem jest podniesienie standardu dróg lokalnych oraz bezpieczeństwa ich użytkowania. W jego ramach wnioski o dofinansowanie pięćdziesięciu procent wartości inwestycji drogowych składać mogą samorządy gminne oraz powiatowe.

Do tej pory dzięki programowi na Opolszczyźnie wybudowano lub wyremontowano 226 km dróg. Na dwie dotychczasowe edycje (lata 2009 i 2010) budżet państwa przeznaczył w województwie opolskim prawie 109 mln zł. Na rok 2011 planowane jest kolejne 46 mln 225 tys. zł.

Podczas wspomnianej konferencji przedstawiona została m.in. mapa kwot rozdysponowanych do tej pory na inwestycje drogowe w poszczególnych gminach. Jak się okazuje, pod względem wysokości pozyskanych środków Paczków znajduje się na szarym końcu listy. Na 56 gmin Opolszczyzny, które dotychczas wzięły udział w programie, nasza zajmuje niechlubne… 50 miejsce!

W ciągu dwóch lat funkcjonowania programu władze Paczkowa pozyskały zaledwie 175 tys. zł – kwotę śmiesznie niską, zważywszy na fakt, iż braki w infrastrukturze drogowej i jej zły stan, obok bezrobocia stanowią jeden z poważniejszych problemów lokalnych. Mniej pieniędzy dostały jedynie, znacznie mniejsze pod względem liczby ludności, gminy Kolonowskie, Jemielnica, Lasowice Wielkie, Zawadzkie, Strzeleczki i Lubsza.

Dla porównania, sąsiednia wiejska gmina Kamiennik wywalczyła dotychczas kwotę niemal dwukrotnie wyższą. Inna wiejska gmina z terenu powiatu nyskiego – Łambinowice otrzymała aż 817 tys. zł, a w skali województwa nie brakuje i takich, którym udało się pozyskać nawet ponad milion złotych. Nie chodzi tu oczywiście o gminy takie jak Nysa, lecz o te o zbliżonym do paczkowskiego potencjale.

W pierwszej edycji programu nasi włodarze zmarnowali okazję na pozyskanie środków i do Paczkowa nie trafiła ani złotówka. Wniosek o dofinansowanie inwestycji został wówczas odrzucony z powodu niedopełnienia warunków formalnych, mianowicie droga, o której dofinansowanie wnioskowano nie miała nadanego numeru. Warto dodać, że na 78 złożonych wtedy wniosków odrzucone zostały zaledwie trzy, w tym paczkowski. Przy takich liczbach trudno doszukiwać się złej woli i „nierównego traktowania” ze strony Urzędu Wojewódzkiego sugerowanych podczas jednej z sesji paczkowskiej Rady Miejskiej.

Pierwszą i jak do tej pory jedyną inwestycją zrealizowaną w ramach programu na terenie gminy Paczków pozostaje do tej pory tegoroczna budowa 300-metrowego odcinka drogi dojazdowej do dwunastu posesji w Kamienicy. Należy przy tym nadmienić, że w bieżącej edycji, średnia długość dróg budowanych, czy modernizowanych w ramach programu wyniosła prawie 1100 metrów na gminę, a więc niemal czterokrotnie więcej niż w Paczkowie, zatem także i pod tym względem nasza gmina wypada słabiutko.

Kolejna szansa na pozyskanie środków i powiększenie przytoczonej liczby właśnie się nadarza. Samorządy do końca września mają czas na złożenie wniosków o dofinansowanie kolejnych inwestycji drogowych w edycji 2010-2011. Miejmy nadzieję, że i tym razem władze Paczkowa zdecydują się na wzięcie udziału w programie i obędzie się bez błędów formalnych. Serdecznie tego życzymy, bo niestety na razie nie ma się czym chwalić…

 

{loadposition adsense1}

Leave a Reply