Dziś początek święta miasta

0

Już dziś początek Festynu Pogranicza – święta Paczkowa, które w zmienionej formule, utrzymanej w średniowiecznym klimacie potrwa w tym roku aż… 9 dni (!).

W naszym mieście zagoszczą bractwa rycerskie i gildie m.in. z Ogrodzieńca, Malborka, Krakowa, Opola, Ziemi Sieradzkiej i Górowskiej oraz z czeskiego Jesenika, Zlina, Ostravy i Bruntalu – łącznie kilkuset rycerzy, rzemieślników, mieszczan i muzyków w strojach z epoki.

Imprezę rozpocznie przemarsz bractw ulicami miasta o godz. 13.00, a jedną z większych atrakcji Festynu ma być przygotowany na dzisiaj przez Bractwo Ziemi Ogrodzienieckiej rycerski turniej konny (godz. 15.00), a także nocna bitwa o miejskie mury (21.00). Nieco wcześniej (20.00) na Rynku zaprezentuje się zespół Stonehenge z Opolskiego Bractwa Rycerskiego, a tuż po bitwie (22.30) na głównym placu miejskim odbędzie się pokaz tańca z ogniem.

Przez cały dzień odwiedzający „Polskie Carcassonne” będą mogli też zajrzeć do obozowiska rycerskiego połączonego z „Jarmarkiem Średniowiecznym”, który, tak jak przed kilkoma laty, rozbije się na plantach przy ul. Wojska Polskiego.

Jak już donosiliśmy, Festynowi Pogranicza towarzyszyć będą w tym roku organizowane równolegle uroczystości związane z inauguracją wojewódzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, dla których ogłoszono odrębny program. W ramach EDD warto dziś wybrać się do Muzeum Gazownictwa (godz. 11.30) na prelekcję dotyczącą cegielni na Śląsku Opolskim. Odwiedzający będą też mieli okazję, by za darmo zwiedzić placówkę wraz z przewodnikiem oraz wysłuchać koncertu muzyki dawnej w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej nr 2 z Wrocławia.

Interesująco zapowiada się także przygotowana przez Bibliotekę Publiczną wystawa pt. „Wyprodukowano w Paczkowie”, na której będzie można zapoznać się z historią przemysłu i wytwórczości w naszym mieście na przestrzeni ostatnich trzystu lat. Na ekspozycji zobaczymy m.in. udostępnione przez miejscowych kolekcjonerów katalogi produktów, stare fotografie fabryk, szyldy, znaki graficzne, gotowe wyroby, materiały reklamowe i artykuły prasowe. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od jutra (otwarcie o godz. 12.30) do 20 września w Bibliotece Publicznej przy ul. Słowackiego.

Szczegółowy, „interaktywny” program obu imprez na wszystkie dni znajdziecie Państwo TUTAJ.

   

Leave a Reply