Dzień Dawcy Szpiku w Zespole Szkół

0

Paczkowski Zespół Szkół organizuje Dzień Dawcy Szpiku. I Ty możesz uratować komuś życie!

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów od kilku lat organizuje się Dni Dawcy Szpiku.

W tym roku akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku w naszym mieście organizuje wraz z fundacją DKMS paczkowski Zespół Szkół. Rejestracji będzie można dokonać 11 marca między godziną 9 a 15 w budynku Zespołu Szkół przy ul. Kołłątaja 9.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja zajmuje tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 654 000 (styczeń 2015) potencjalnych dawców szpiku, a już 1 733 (styczeń 2015)  osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

dkms_plakat

Leave a Reply