Już jutro kolejny koncert w ramach Festiwalu im. M. Brosiga Tym razem muzycy wystąpią w paczkowskim kościele.

Przed nami drugi koncert organizowany w ramach XVII Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami”, który odbędzie się w niedzielę 9 czerwca o godz. 19.00 w Kościele pw. Św. Jana Ewangelisty w Paczkowie. Wystąpią: Arkadiusz Popławski – organy, Bartłomiej Fraś – skrzypce.

Arkadiusz Popławski – organista, improwizator i kompozytor urodzony w Raciborzu. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat w PSM I stopnia w Raciborzu, następnie ukończył PSM II stopnia w Rybniku w klasie organów oraz Studium Muzyki Kościelnej przy Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Studiował na Wydziale Wokalno- Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu solowego, a w 2008 roku ukończył studia muzyczne w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Edukacja Artystyczna oraz w klasie organów dra hab. Tomasza Orlowa. Wielokrotny uczestnik międzynarodowych mistrzowskich kursów improwizacji organowej u prof. Wolfganga Seifena w Odenthal- Altenberg w Niemczech. Swoją działalność organistowską rozpoczął w wieku 12 lat najpierw jako organista kościołów parafialnych w Raciborzu, następnie w Bazylice Mniejszej w Pszowie. W latach 2012 – 2017 organista archikatedralny we Fromborku. Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą jako solista i akompaniator. Posiada w swoim dorobku artystycznym szereg nagrań płytowych jako solista oraz z chórami, a także opracowań akompaniamentów liturgicznych, utworów organowych i chóralnych. W latach 2009 – 2014 kilkukrotnie odznaczony: Srebrną i Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”, Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Brązowym Krzyżem Zasługi.

Bartłomiej Fraś – skrzypek. Edukację artystyczną rozpoczął w 2004 roku. Absolwent POSM w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem. Od 2016 roku jest studentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. dr. hab. Szymona Krzeszowca. Laureat wielu konkursów skrzypcowych, między innymi Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego “Młody Paganini”, X Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie I Ogólnopolskiego Konkursu „Talenty Skrzypcowe 2017” w Poznaniu, International Music Competition “Grand Prize Virtuoso” w Wiedniu, IV Ogólnopolskiego Festiwalu Skrzypcowego w Kielcach, Ogólnopolskiego Cieszyńskiego Konkursu Skrzypcowego. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem wybitnych pedagogów takich jak Zakhar Bron, Benjamin Schmid, Roland Baldini, Bartosz Bryła, Jan Stanienda, Jakub Jakowicz, Marcin Baranowski, Stefan Tarara, Konstanty Andrzej Kulka oraz Krzysztof Śmietana. Stypendysta Ministra Kultury.

Leave a Reply