Festiwal im. M. Brosiga – tym razem w Trzeboszowicach

0

Brosig w TrzeboszowicachJeszcze dziś w kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzeboszowicach odbędzie się kolejny koncert jubileuszowej, dziesiątej edycji Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami”.

Brosig w Trzeboszowicach

Jeszcze dziś w kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzeboszowicach odbędzie się kolejny koncert jubileuszowej, dziesiątej edycji Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami”.

Tym razem publiczność będzie miała okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu Ewy Wąsik (sopran), Waldemara Krawca (organy) i Jacka Siemka – pierwszego skrzypka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

W programie przewidziano wykonanie utworów Brosiga, Bacha, Albinoniego, Mozarta, Belliniego, Webera, Masseneta, Dvoraka, Chopina i Duboisa. Początek koncertu o godz. 18.00. Kolejny odbędzie się  12 sierpnia w Gościcach. Koncert finałowy w paczkowskim Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Ewangelisty zaplanowano na 9 września .

Organizowany od 2002 roku przez Ośrodek Kultury i Rekreacji Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga to impreza cykliczna, odbywająca się od maja do października w kościołach dekanatu, którą wieńczy koncert finałowy w Paczkowie. Tegoroczna edycja Festiwalu jest współfinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Nysie. Honorowy patronat nad imprezą objął Ordynariusz Opolski Ksiądz Arcybiskup Andrzej Czaja.

Moritz Brosig urodził się 15 października 1815 roku w Lisich Kątach. Był twórcą muzyki sakralnej o własnym profilu, komponował chóralne nieszpory z towarzyszeniem instrumentów. Do historii muzyki przeszedł przede wszystkim jako autor utworów organowych, siedmiu mszy, a także prac teoretycznych i historycznych z dziedziny teorii modulacji i harmonii. Kompozycje Moritza Brosiga były znane i cenione w niemieckojęzycznej części Europy II połowy XIX wieku i wykonywane na całym kontynencie.

{loadposition adsense1}

Brosig w Trzeboszowicach

Leave a Reply