Mistrzostwa Europy w Paczkowie! Wywiad z Radosławem Napieraczem

0

IV Campeonato de Europa de Selecciones Nacionales Femeninas de Futbol Sala – to oficjalna nazwa zawodów, które już wkrótce odbędą się w naszym mieście. Mistrzostwa Europy Narodowych Reprezentacji Futsalu Kobiet, bo tak brzmi ich polska nazwa odbędą się w dniach od 8 do 12 grudnia na hali Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji w Paczkowie. O tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu  federacji UEFS rywalizować będzie łącznie 8 europejskich drużyn, a wśród nich reprezentująca Polskę Unia Opole.

Mistrzostwa Europy w Paczkowie? Owszem. Co prawda federacja UEFS odgrywa dużo mniej znaczącą rolę w piłce halowej niż FIFA i UEFA, a zawody przez nią organizowane nie cieszą się tak wielkim prestiżem, ale i tak trzeba przyznać, że organizacja imprezy tej rangi w naszym małym mieście to bardzo duży sukces. O wadze zawodów może świadczyć fakt, iż aż pięć zwycięskich drużyn uzyska prawo do startu w Futsalowych Mistrzostwach Świata konkurującej z FIFĄ federacji AMF, które odbędą się w październiku 2010 roku w Argentynie.

Jak doszło do ściągnięcia tak poważnej imprezy do naszego miasta? O tym w rozwinięciu rozmawiamy z Radosławem Napieraczem – dyrektorem paczkowskiego Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji, który w dużej mierze przyczynił się do pozyskania zawodów dla Paczkowa.

WYWIAD

Paczkow24.pl: Panie dyrektorze, jak doszło do tego, że zawody tej rangi odbędą się w naszym mieście?

Radosław Napieracz: Jakiś czas temu zgłosiła się do mnie firma MIKMA z zapytaniem o możliwość organizacji dużej imprezy, ściślej mówiąc Futsalowych Mistrzostw Europy. Firma ta zajmuje się organizacją turniejów i obozów sportowych, zwłaszcza dla drużyn ze wschodnich lig. Jej prezes latem organizował w Paczkowie między innymi obozy drużyn juniorskich z Moskwy.  Stąd się znamy.  Był kiedyś na naszej hali i zachwycał się, a nawet obiecał, że ściągnie tu jakąś imprezę. No i dotrzymał słowa! Po wspólnych ustaleniach, na spotkaniu u Pana Burmistrza , postanowiliśmy podjąć się tego zadania. Poza tym wierzę, że nasza bogata działalność, zwłaszcza w dziedzinie organizacji wielu imprez, programów i zawodów odbiła się szerokim echem i w przyszłości przyciągnie nie tylko tę firmę i taką imprezę.

W oficjalnym kalendarzu turniejów federacji UEFS, w dniach, w których mają odbyć się zawody w Paczkowie, zamiast naszego miasta figuruje Nowa Ruda. Czy Paczków jest w zastępstwie?

Nie znam dokładnie kulisów tej decyzji,  ale Firma, o której wspominałem bardzo aktywnie działa na terenie Wałbrzyskim: w Dzierżoniowie, Świdnicy i Nowej Rudzie. Jest właścicielem, czy współwłaścicielem dawnego ośrodka Nowa Ruda w Ściborzu. Być może wcześniej planowano to zrobić w Nowej Rudzie, ale coś nie zagrało, a być może firma ta chce po prostu rozpropagować swoją działalność na  naszym  terenie. Myślę, że z korzyścią dla wszystkich.

Polskę w turnieju reprezentować będzie Unia Opole. Dlaczego zabraknie oficjalnej reprezentacji Polski?

Tak na dobrą sprawę w Polsce nie ma struktur federacji UEFS, bo zastępuje ją UEFA. Fedaracja w takich krajach jak Hiszpania czy Rosja jest nawet ważniejsza niż UEFA. Na marginesie nazwa „Futsal” została zastrzeżona dla UEFS, a UEFA używa jej bezprawnie – toczy się nawet proces sądowy w tej sprawie. Z tego co wiem Polska wystawia reprezentację w rozgrywkach UEFY i FIFY, a więc nie wystąpi u nas. Prezes chciałby utworzyć struktury tej federacji także w naszym kraju, ale na razie musi nam wystarczyć Unia Opole.

Według pierwotnych planów w zawodach miała wystartować także reprezentacja Abchazji. Dlaczego zastąpiła ją Belgia?

Sprawa udziału trzech reprezentacji (Belgia, Bułgaria i Abchazja) nie była do końca potwierdzona. Ostatecznie start potwierdziły Belgia i Bułgaria i to właśnie one wystartują w rywalizacji.

Czy każdy może przyjść na zawody i kibicować rywalizującym drużynom? Gdzie ewentualnie można kupić bilety i jaki jest ich koszt? Ilu kibiców pomieści paczkowska hala?

Na pewno każdy może przyjść jeżeli chodzi o mecze wcześniejsze (15.00, 16.30). Skierowałem nawet prośby do dyrektorów szkół gimnazjalnych i średnich o zobowiązanie młodzieży do kibicowania, tak aby była odpowiednia oprawa. Obawiam się jednak o mecze wieczorne, zwłaszcza z udziałem drużyny z Opola. Ze względu na to, że nasze trybuny pomieszczą tylko około 400 widzów (200 miejsc siedzących i 200 stojących), przy udziale kibiców z zewnątrz, może być ciasno. Nie wiem jeszcze jakie podejmiemy ograniczenia ze względów bezpieczeństwa, ale na pewno nie pozwolimy na przeludnienie obiektu. Chcielibyśmy, aby mieszkańcy Gminy Paczków mogli cieszyć się tą imprezą nieodpłatnie.

Myśli Pan, że impreza może stać się impulsem do zorganizowania w naszym mieście profesjonalnej drużyny futsalowej?

Jeżeli chodzi o męski futsal, to w Paczkowie mamy nie tylko jedną drużynę, ale i całą „rodzinę” piłki halowej. Świadczą o tym bardzo licznie obsadzone rozgrywki naszych lig „5” i „6”. Co do profesjonalizmu, to warunki ku temu są, ale pewnie gorzej byłoby z finansowaniem takiego przedsięwzięcia. Natomiast w kobiecym futbolu raczkujemy. Mamy trochę „kopiących” pań, nawet dwie przedstawicielki w reprezentacji województwa oraz bogate tradycje – przynajmniej dziewczęcej piłki (sukcesy dziewcząt z PSP Kamienica i PSP nr 2 w Paczkowie na arenie wojewódzkiej i  krajowej), ale do regularnej drużyny jeszcze daleko. Kto wie, może w niedalekiej przyszłości, ze względu na niż demograficzny, stworzymy jakiś środowiskowy system szkolenia i drużynę żeńską.

Czy jest szansa na organizację kolejnych imprez tego typu w Paczkowie?

Jeżeli impreza się uda, a takie mamy założenia, to po jakimś czasie na pewno będzie kolejna. Postaramy się przyciągnąć do nas osoby i instytucje, które decydują o tym.

Leave a Reply