„Hople” od środka [fotorelacja]

6
Kolekcja zabytkowych samochodów Marcina Biernackiego

Muzeum motoryzacji, winnica, galeria sztuki i zadaszony tor kartingowy – na ul. Kościuszki powstaje kompleks, który może stać się wielką atrakcją Paczkowa. 

„Hople” – większości paczkowian nazwa ta kojarzy się z sankami. Do niedawna nazywane w ten sposób wzgórze górujące nad ul. Kościuszki znane było przede wszystkim właśnie z zimowego szaleństwa najmłodszych. Dziś wznosi się tutaj piękna winnica, u podnóża której powstał kompleks, który już wkrótce może stać się ogromną atrakcją naszego miasta.

W budynkach pofolwarcznych, właściciele pałacyku Marienhof, pan Marcin Biernacki wraz ze swoją żoną stworzyli metamuzeum motoryzacji, galerię sztuki współczesnej oraz winiarnię.

W powstającym w dawnej stodole muzeum zgromadzono ponad trzydzieści samochodów i motocykli, prawdziwych ikon motoryzacji. Znajdziemy tu m.in. klasyczne fordy, mercedesy, porsche, ferrari, a nawet legendę polskiej motoryzacji, motocykl sokół 600.

Muzeum nie ma być jednak wyłącznie wystawą starych pojazdów. Ambicją założyciela jest, by była to placówka nowoczesna i interaktywna, w której dzieci, dzięki serii eksperymentów prezentowanych na kolejnych stanowiskach, będą dowiadywać się m.in. dlaczego samochód jeździ i że nie jest to wcale takie straszne. Zdaniem Marcina Biernackiego tworzone przez niego muzeum będzie doskonałym uzupełnieniem praktycznym lekcji fizyki w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Dopełnieniem oferty muzeum ma być wybudowany tuż obok kryty tor kartingowy, który może być wykorzystywany również jako kort tenisowy.

Na piętrze innego budynku gospodarczego, który pełnił niegdyś funkcję obory, właściciele zorganizowali galerię sztuki współczesnej, a na parterze winiarnię oraz pomieszczenia, gdzie odbywa się produkcja wina. To już jednak materiał na osobny artykuł… Samo muzeum znajduje się ciągle w trakcie przygotowywania. Otwarcie, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prawdopodobnie jeszcze tej jesieni.

6 KOMENTARZE

Leave a Reply