W sobotę Husyci najadą na Paczków [AKTUALIZACJA]

0
Inscenizacja walk rycerskich podczas Festynu Pogranicza w Paczkowie

W 1428 r. wojska husyckie obległy i zajęły Paczków. W najbliższą sobotę szykuje nam się powtórka z historii.

17 marca 1428 r. w ciągu zaledwie jednego dnia wojska husyckie zdobyły, złupiły i spaliły Paczków. Doszczętnie zniszczony został także sąsiedni Stary Paczków.

Do wydarzeń sprzed 587 lat nawiązywać będzie zaplanowana na najbliższą sobotę inscenizacja pod nazwą „Najazd Husytów na Paczków”. Organizatorem imprezy jest Gmina Paczków i Fundacja „Ranczo Nasza Szkapa” ze Złotego Stoku.

Inscenizacja rozpocznie się w sobotę 18 kwietnia o godz. 13.00 na terenie plant miejskich przy kościele św. Jana Ewangelisty.

AKTUALIZACJA

Znamy szczegóły jutrzejszej inscenizacji najazdu Husytów na Paczków. Choć plakaty zapowiadają, że bitwa, czyli główny punkt programu, odbędzie się o godz. 13.00, to impreza rozpocznie się właściwie już dwie godziny wcześniej, o około godziny 11. Wówczas na terenie plant miejskich rycerze rozbiją swoje obozowisko.

Na godzinę 12.30 organizatorzy zaplanowali przemarsz rycerstwa przez paczkowski Rynek. Pół godziny później rozpocznie się bitwa. W inscenizacji będzie używana broń czarnoprochowa oraz bojowy wóz husycki, czyli charakterystyczny element taktyki Husytów, którzy podczas walk  tworzyli szyk bojowy z wykorzystaniem wozów, pod osłoną których prowadzili ogień m.in. z hakownic. Na miejscu będzie można także zobaczyć rycerzy dosiadających konie.

Po zakończeniu inscenizacji bitwy o Paczków odbędą się bohurty, czyli pokaz pełnokontaktowych walk rycerzy pieszych, które zakończą imprezę.

Najazd Husytów na Paczków
Najazd Husytów na Paczków

Leave a Reply