Inauguracja X edycji festiwalu im. Brosiga

Inauguracja X edycji festiwalu im. BrosigaJak co roku, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, w Lisich Kątach odbędzie się koncert inaugurujący kolejną edycję Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami”. W tym roku będzie to jubileuszowa, dziesiąta odsłona serii koncertów organizowanych przez OKiR.

Halina MansarlińskaJak co roku, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, w Lisich Kątach odbędzie się koncert inaugurujący kolejną edycję Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami”. W tym roku będzie to jubileuszowa, dziesiąta odsłona serii koncertów organizowanych przez OKiR.

Tym razem, w kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski w rodzinnej miejscowości kompozytora, wielbiciele muzyki klasycznej będą mieli okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu Natalii Skryckiej (mezzosopran), Pawła Brożka (tenor), Bartosza Araszkiewicza (bas) oraz Haliny Mansarlińskiej (akompaniament).

W programie przewidziano wykonanie utworów m.in. Brosiga, Bacha, Bizeta, Haendela, Haydna, Mendelsohna i Verdiego. Początek koncertu o godz. 13.00. Kolejne odbędą się 17 czerwca w Kamienicy, 15 lipca w Trzeboszowicach i 12 sierpnia w Gościcach. Koncert finałowy zaplanowano na 9 września w paczkowskim Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Ewangelisty.

Organizowany od 2002 roku przez paczkowski Ośrodek Kultury i Rekreacji Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga to impreza cykliczna, odbywająca się od maja do października w kościołach dekanatu, którą wieńczy koncert finałowy w Paczkowie. Tegoroczna edycja Festiwalu jest współfinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Nysie. Honorowy patronat nad imprezą objął Ordynariusz Opolski Ksiądz Arcybiskup Andrzej Czaja.

Moritz Brosig urodził się 15 października 1815 roku w Lisich Kątach. Był twórcą muzyki sakralnej o własnym profilu, komponował chóralne nieszpory z towarzyszeniem instrumentów. Do historii muzyki przeszedł przede wszystkim jako autor utworów organowych, siedmiu mszy, a także prac teoretycznych i historycznych z dziedziny teorii modulacji i harmonii. Kompozycje Moritza Brosiga były znane i cenione w niemieckojęzycznej części Europy II połowy XIX wieku i wykonywane na całym kontynencie.

 

Szczegółowy program jutrzejszego koncertu:

M. Brosig – „Domine Deus”

G. B. Pergolesi – „Eja Mater” ze Stabat Mater

J.S. Bach – Aria „Es ist vollbracht” z Pasji wg św. Jana

J. Haydn – Recytatyw i Aria Eurydyki „Dove l’amato bene” z opery Orfeusz i Eurydyka

H. Wolf – „Gebet”

G. Verdi – Modlitwa Feneny „Oh dischiuso e il firmamento” z opery Nabucco

F. Mendelssohn – „Ich danke dir Herr mein Gott” z oratorium Paulus

G. Verdi – „Modlitwa Zachariasza” z opery Nabucco

G. Verdi – Aria Fiesca z opery Simone Boccanegra

G. Verdi – Aria Filipa z opery Don Carlos

J.S. Bach – Aria „Mache dich…” z Pasji wg św. Jana

G. Verdi – Aria basowa Confutatis z Requiem

J.F. Haendel – Aria „Thou shalt break them with a rod of iron” z oratorium Mesjasz

A. Stradella – Aria da chiesa „Pieta Signore”

G. Bizet – „Agnus Dei” 

foto: materiały organizatora

 

X Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga

 

{loadposition adsense1}

Leave a Reply