Jak będzie wyglądać „plomba” w Rynku?

Jedna z kontrowersyjnych propozycji studentów na zabudowę przestrzeni po nieistniejących kamienicach w Rynku

Studenci PWSZ Nysa zaprezentowali koncepcję rewitalizacji kamienic oraz „plomby” w Rynku.

Na przełomie maja i czerwca w Paczkowie, na zaproszenie władz gminy, gościli studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, których zadaniem było opracowanie koncepcji rewitalizacji kamienic oraz „plomby” w Rynku. W toku prac nyscy żacy opracowali i przedstawili kilka futurystycznych i „bardzo odważnych”, a przez to kontrowersyjnych koncepcji dotyczących rewitalizacji obu obiektów (jedna z nich na zdjęciu powyżej), jednak ostatecznie zdecydowano się na tzw. wersję konserwatorską, która przygotowana jest pod kątem złożenia wniosku o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Studenci PWSZ Nysa pracujący pod okiem profesora Konrada Dobrowolskiego przedstawili koncepcję dotyczącą sześciu kamienic w tzw. „Małym Rynku” (od numeru 3 do 8) oraz planowanej odbudowy kamienicy w południowej części Rynku (Rynek 46).

Prace nad „Małym Rynkiem” związane były m.in. z ustaleniem kolorystyki elewacji, ujednoliceniem stolarki okiennej i materiału, którym mają być wyłożone cokoły kamienic. Zgodnie z przyjętą koncepcją planuje się wymianę stolarki okiennej na drewnianą lub plastikową z okleiną imitującą drewno oraz wstawienie w oknach tzw. szprosów dla ujednolicenia elewacji. Koncepcja zakłada także pokrycie elewacji tynkiem silikatowo-krzemianowym oraz wyłożenie cokołów kamienic płytami granitowymi, które mają zastąpić m.in. płytki imitujące klinkier itp. Zaplanowano także zastosowanie markiz płóciennych nad lokalami usługowymi oraz uporządkowanie gzymsów, cokołów i opasek okiennych. Wersja rozwojowa projektu (jako opcja) zakłada natomiast całkowitą przebudowę witryn sklepowych oraz wykonanie szklanej nadbudowy na kamienicach.

Druga z koncepcji, dotycząca wyglądu elewacji „plomby” w Rynku 46, zakłada odbudowę kamienicy przy zachowaniu linii gzymsów, okien oraz zdobień odwzorowujących stary budynek. Cokół kamienicy ma być wykonany z cegły klinkierowej dopasowanej wyglądem do sąsiednich kamienic. Poniżej wizualizacje obu koncepcji.

pierzeja

kamienice_1

kamienice_2

Projektowana zabudowa plombowa w paczkowskim Rynku

plomba

Projektowana zabudowa plombowa w paczkowskim Rynku

16 KOMENTARZE

  1. Kolory są zdecydowanie ciemnie w pierwszym przypadku,a karaibskie w drugim przypadku.Ten róż czy błękit to świetnie zdaje egzamin na Karaibach,ale tu jest inna długość i szerokość geograficzna.Poza tym tam słonce mocno sieci. Ten niedoszły zielony to pomyłka.Nie wprowadzajcie smutku w rynku.Dookoła jest tyle odnowionych miast warto odbyć kilkanaście podroży i zdecydować się.Te smutne kolory niech Sobie profesor zachowa .

  2. nie spierajcie się o kolory ,tyle lat nic tam nie ma a teraz wymagania,ważne że będzie stal budynek mieszkania na sprzedaż i już coś się zwróci

    • paczkowianin – ale spam.. Może wyślij jeszcze link adminowi i poproś, żeby umieścił nowy artykulik w portalu w tym temacie, bo ważna informacja :)

  3. na stadionie wykuwa się Kultura paczkowa a poza tym Paczków to jedyne miasto na świecie że slamsy ma w centrum i tego nikt rozsądny nie zmieni taka jest prawda!!!!!!!!!!!

Leave a Reply