Kościół policzył wiernych

0

24 października w kościołach katolickich w całym kraju odbyło się coroczne liczenie wiernych. Wyniki mają posłużyć zbadaniu niedzielnych praktyk religijnych Polaków.

Wybór daty nie jest przypadkowy i opiera się na trudnym do zdefiniowania kryterium „niedzieli przeciętnej” wśród wszystkich niedziel roku liturgicznego. Zwykle liczenie wiernych odbywa się w październiku lub listopadzie.

Ubiegłoroczne badanie, przeprowadzane 11 października, wykazało nieznaczny spadek liczby osób uczestniczących w mszach. Jednocześnie okazało się, że coraz więcej osób przystępuje do komunii.

W minioną niedzielę do dwóch paczkowskich kościołów przyszło łącznie 3157 wiernych, z czego 2493 do kościoła parafialnego pw. Św. Jana Ewangelisty, a 664 do kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Oznacza to, że obie świątynie odwiedziło ok. 40% paczkowian oficjalnie będących członkami Kościoła Katolickiego.  

Księża zaznaczają jednak, że według szacunków nawet do tysiąca osób, które na ogół uczęszczały na msze święte przebywa obecnie za granicą. Mimo to, wynik Paczkowa jest zbliżony do ogólnopolskiego. Na podstawie danych zebranych w ubiegłym roku ocenia się, że regularnie w niedzielnych nabożeństwach bierze udział ok. 41 procent Polaków.

{loadposition adsense1}

Leave a Reply