„Masz w sobie życia dar – podziel się nim!” – kolejna akcja Krewniaków

0

KrewniacyClub 111 Kamienica wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu oraz Fundacją DKMS Polska, zapraszają do wzięcia udziału w akcji, która odbędzie się 25 października w Wiejskim Domu Kultury w Kamienicy w godz: 9:00 – 12:00. Tym razem, oprócz poboru krwi organizatorzy przeprowadzą rejestrację chętnych do oddania szpiku kostnego.

Krew jako bezcenny lek, którego do tej pory nie udało się wytworzyć syntetycznie, każdego dnia jest potrzebna w dużych ilościach, jest bowiem niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie.

Oddawanie krwi jest bezbolesne, organizm w ciągu zaledwie kilku godzin uzupełnia oddaną ilość. Dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości. Sprzęt do poboru jest jednorazowy, a warunki w jakich przeprowadza się akcję sterylne. Każdy dawca przed rozpoczęciem procedury jest badany, aby ustalić czy odpowiada wymaganiom zdrowotnym.

Krwiodawca, który honorowo odda krew otrzyma posiłek regeneracyjny oraz na życzenie zaświadczenie, usprawiedliwiające nieobecność w miejscu pracy lub szkole z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Tym razem oprócz poboru krwi, Krewniacy przeprowadzą także akcję rejestracyjną potencjalnych dawców szpiku kostnego. Dzięki wpisaniu się do rejestru dajemy szansę na wyzdrowienie osobie, która potrzebuje tego najbardziej.

W Polsce, co półtorej godziny ktoś słyszy diagnozę: nowotwór krwi. O białaczce dowiadują się rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na uratowanie życia jest przeszczep od niespokrewnionego dawcy.

Aby doszło do przeszczepu należy odszukać „genetycznego bliźniaka” osoby chorej. Prawdopodobieństwo jego znalezienia może wynosić nawet jeden do kilku milionów, dlatego często jest to przegrany wyścig z czasem. Szanse na sukces staną się większe, kiedy wzrośnie liczba potencjalnych dawców. Dlatego liczy się naprawdę każdy.

 

{loadposition adsense1}

Leave a Reply