Kresowe spotkanie w bibliotece

1
Polska w granicach z 1922 roku

Biblioteka Publiczna w Paczkowie zaprasza na filmową i kulinarną podróż na Kresy.

Kresy, czyli utracone po drugiej wojnie światowej ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej to kraina, na którą z ogromną nostalgią spoglądają kolejne pokolenia Polaków. To takźe ziemie szczegolnie bliskie wielu paczkowianom, bowiem z obszarów tych wywodzi się znaczna liczba mieszkanców naszej gminy. Choć żyjących Kresowian jest już wśród nas coraz mniej, to warto pamiętać o korzeniach i ogromnym dziedzictwie ziem, które przez lata stanowiły o potędze naszego kraju.

Czar wspomnień na temat kultury i miejsc, znanych nam już najczęściej tylko z opowieści naszych dziadków, ma szansę odżyć dzięki spotkaniu „Podróż na Kresy prawdziwa”, organizowanemu przez Bibliotekę Publiczną w Paczkowie. W programie przewidziano m.in. spotkanie z przedstawicielami organizacji Kresowian oraz prezentację multimedialną na temat współczesnych Kresów. Szykuje się także uczta dla podniebienia, bowiem organizatorzy zaplanowali degustację potraw kuchni kresowej.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 7 listopada, o godzinie 17.00 w murach paczkowskiej biblioteki. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa „Z kresowego albumu”, prezentująca kolekcję przedwojennych pocztówek miast i miasteczek kresowych, pochodzących ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Podziwiać będzie można karty pocztowe ukazujące architekturę i widoki m.in. Lwowa, Stanisławowa, Kołomyji, Brzeżan, Stryja, Wilna, „kresowej Oklahomy”, czyli Borysławia i Drohobycza, miejscowości turystycznych jak Jaremcze, Worochta, Zaleszczyki oraz uzdrowiska – Truskawca.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply