Kresowiacy upamiętnią rocznicę mordów OUN-UPA

0
Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej we Wrocławiu

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zaprasza na mszę w 71. rocznicę ludobójstwa dokonanego na Polakach przez OUN-UPA.

Powstały niedawno Paczkowski Klub Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zaprasza do udziału we mszy świętej w 71. Rocznicę ludobójstwa dokonanego na Polakach przez OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich.

Msza w intencji pomordowanych odbędzie się w najbliższą niedzielę 13 lipca o godz. 10.00 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Paczkowie.

Paczkowski Klub Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zawiązał się jesienią ubiegłego roku jako  oddział Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd-Wsch. Od kwietnia br. Klub jest pełnoprawnym stowarzyszeniem, którego przewodniczącym jest Pani Maria Kalka. Siedzibą stowarzyszenia jest Biblioteka Publiczna w Paczkowie, gdzie w każdy pierwszy czwartek miesiąca odbywają się spotkania Kresowiaków i sympatyków Kresów Wschodnich RP.

Do głównych celów statutowych działalności Towarzystwa należą m.in. propagowanie wiedzy o Lwowie i południowej części dawnych Kresów Wschodnich II RP, pielęgnowanie dorobku historycznego tych ziem, zrzeszanie osób, którym bliskie jest ich dziedzictwo historyczne i kulturowe oraz utrzymywanie kontaktów z Polakami oraz polskimi organizacjami działającymi na Kresach.

[box type=”info” ]

Rocznica rzezi Wołynia jest obchodzona 11 lipca na pamiątkę największego jednorazowego aktu ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców z UPA i OUN na Polakach. W sumie w latach 1942 – 1945 na terenach dawnych województw wołyńskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego, lwowskiego oraz Polesia ukraińscy nacjonaliści wymordowali ok. 100 tys. Polaków w tym tysiące kobiet, dzieci i starców.

[/box]

Leave a Reply