Kresowiacy upamiętnili 17 września

16
Paczkowscy Kresowiacy przypominają o napaści ZSRR na Polskę

Paczkowscy Kresowiacy uczcili pamięć ofiar napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

 

[ads1]

 

W minioną sobotę obchodziliśmy 77 rocznicę napaści Związku Radzieckiego. 17 września 1939 r, ZSRR zadał cios w plecy Polski walczącej z niemiecką agresją. Napaść, nazywana często IV rozbiorem Polski, przyniosła naszej Ojczyźnie represje, wywózki, mordy w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach kaźni.

Wydarzenia sprzed lat i ich ofiary upamiętnili paczkowscy Kresowiacy. Członkowie działającego w naszym mieście Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, z przewodniczącą Marią Kalką na czele złożyli kwiaty pod pomnikami ofiar UPA i pomordowanych na Wschodzie.

Paczkowski Klub Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zawiązał się jesienią 2013 roku jako  oddział Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd-Wsch. Od kwietnia 2014 r. Klub jest pełnoprawnym stowarzyszeniem. Jego siedzibą jest Biblioteka Publiczna w Paczkowie, gdzie w każdy pierwszy czwartek miesiąca odbywają się spotkania Kresowiaków i sympatyków Kresów Wschodnich RP.

 

16 KOMENTARZE

 1. Takie mataczenie powinno być karalne ,a wystawianie na pokaz bezużyteczne, a tak naprawdę to sami sobie jesteśmy winni głupota polaków dosięga zenitu, a rządzący zajmują się nie tym co potrzeba czyli błotem katoli.

 2. Aż miło popatrzeć na te ” Haluszki ” na zdjęciu. Czarnoziemy ( chochoły) . ’ Litwoki ” „Żmugusy” . Ogólnie – „Poliakas i Sudlenkis ramie w ramie z ” Mniejszością Niemiecką ” Istny chichot historii .Kiedy chce się w czymś uczestniczyć warto trochę ją poznać choćby po to aby prawdziwą podać ją dalej

 3. P.s. Gwoli jasności !!! Wszystkie zamieszczone w moim powyższym tekscie wyrazy obce nie są mojego autorstwa. Zostały one zapożyczone z opracowań intetnetowych i Wikipedycznych na temat żartobliwych określeń Polaków zamieszkałych na ziemiach wschodnich przez tamtejszą ludność. ( wybrałem tylko te lżejsze , pomijając takie jak np. ” Lachy” itp. Moim zamiarem nie była obraza kogokolwiek,a pokazanie pewnych aspektów geopolitycznych które wtedy miały miejsce.Osoby starsze mogą pamiętać znaczenie tych słów natomiast młodsi ich znaczenie bez trudu odnajdą w internecie.

  • No i dobrze. Bo Lachy nawiązuje do przedchrzescijanskiego Imperium Lecickiego wymianianego z nazwy nawet w Biblii – lepiej do niego nie wracac… dawało sie ono całej europie we znaki

 4. Gwoli jasności c.d.W historii sąsiedzkich stosunków Ukraińsko -Polskich był też czas kiedy Ukraińcy nazywali Polaków-i odwrotnie „rezunami” Nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać od jakiego słowa określenie to pochodziło. (rezać -rżnąć ).Jak to? Czyżby rżneli jedni i drudzy? Jeżeli to prawda jak piszą niektórzy historycy i publicyścy to musimy już zacząć mówić o tym głośno, zanim „bracia ukraińcy” (jak to powiadał pewien niskiego wzrostu prezes w Kijowie) – nakręcą swój własny film na wzór naszego „Wołynia”Wtedy możemy się mocno wstydzić nie tylko Ukraińców, ale i całego świata. Kłaniam się – IWAN. Dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie

 5. Coraz częściej w Ukraińskich mediach pojawiają się krytyczne informacje n.t; zamieszkujących na terenie Ukrainy Polaków służących w takich jednostkach niemieckich jak: Dywizja ” Galizein WAFFEN SS ” czy ” Schautchmanshaften GG ” ( t. zw. Policja granatowa ) Padają zarzuty że jednostki te walczyć miały w założeniach z bandytami , a walczyły głównie z partyzantami i Armią Radziecką która w 1945 roku wyzwoliła tą część Europy

 6. Dlaczego Ukraina nabrała wody w usta na temat słynnego ” Legionu Wołyńskiego ” i jego zbrodniach na trenach Polski w tym tłumienia wraz z niemieckim okupantem Powstania Warszawskiego mordując tysiące mieszkańców Warszawy. Jak to się ma do słów prezesa tysiąclecia w Kijowie ? ????? ” Bracia Ukraińcy „

 7. wiadomość z ostatniej chwili !!!! : Ukraina jeszcze do końca tego roku nakręci własną wersję rzezi na Wołyniu, co będzie ich odpowiedzią na nasz film „Wołyń ” Ich ma nosić tytuł ” Zakładnicy. Wołyń. Tragedia obu Narodów. – Zapowiada się ciekawie, prawda ???

 8. Jednym z wielu – bardzo istotnym powodem tej ” Wołyńskiej Tragedii obojga Narodów ” – był religijno-narodowy rasizm . Śledząc uważnie wydarzenia we współczesnej Europie, także i niektóre w Polsce , pokusić się można o wiele analogii, zwłaszcza w temacie emigracji. JEŻELI WCZORAJ DAJE DZISIAJ – TO MOŻE B YĆ BARDZO ZŁYM JUTREM . STRZEŻMY SIĘ !!!

 9. Czymże jak nie analogią jest niszczenie i obrzucanie wieprzowiną przez Narodowców , muzułmańskich meczetów , a palenie przez sławetnych Polskich ułanów , ukraińskich cerkwi Grecko- Katolickich? ? Czym jest zamiana wtedy i teraz kościelnych ambon – służących do głoszenia miłosierdzia i tolerancji, na mównice wiecowe? Swój niechlubny udział w głoszeniu nienawiści rasowej oprócz ks. Natanka i ks. Międlara ma też pewna rozgłośnia radiowa która w tamtych latach (na szczęście) nie istniała bo tragizm mógłby być większy. Więc strzeżmy się bicza złej historii .

 10. P.s. – Jeżeli ja właściwie pojmuję historię – ( a leży ona w centrum moich zainteresowań ) data 17 września 1939 ,była konsekwencją zawartego23 sierpnia tegoż roku w Moskwie Paktu o nieagresji,pomiędzy Z.S.R.R a III Rzeszą a dokładnie w jego tajnych protokołach mówiących o rozbiorze terytoriów Europy środkowo-wschodniej ,takich suwerennych państw jak: Polska,Litwa,Łotwa,Estonia,Finlandia i Rumunia.Data ta nie ma nic wspólnego z tragicznymi wydarzeniami na Kresach wschodnich , jak i Galicji wschodniej, Dlatego uważam że właściwszym miejscem czczenia tej rocznicy byłby obelisk poświęcony Żołnierzom Armii Krajowej.Korzystając z okazji polecam- (zwłaszcza tzw. Nowym Kresowianom-niedawno wydaną książkę aut. prof. Grzegorza Motyki pt. ” Wołyń 1943 „

 11. C.D. Opracowania naukowe zwarte w publikacjach historycznych w/w autora (nie tylko te książkowe ale i prasowe ) – np.ostatni’ Newsweek” -gorąco polecam wszystkim tym,-którzy wiedzę na temat tamtych wydarzeń, czerpią głównie z opowiadań dziadków,babć i wujków . Nie zawsze możemy dowiedzieć się z nich wszystkich złych rzeczy,które Polacy uczynili Ukraińcom przez całe wieki zniewolenia .Nasuwa się tu myśl, że zemsta ma zawsze swój smak.Bardzo szkoda że w tym przypadku – akurat GORZKI !

 12. „Marsz Chwały” , przeszedł w piątek ulicami Kijowa z okazji rocznicy powstania U.P.A. Biorąc pod u wagę wcześniejsze głosy w Ukraińskim Parlamencie,oraz gloryfikację U.P.A. na” marszu chwały’ mam nieodparte wrażenie że Ukraina- wzorem Polski chce mieć -własnych – „Żołnierzy Wyklętych.” I co? znowu dyskusja czy mają do tego prawo, czy też nie? Zapraszam na forum .

Leave a Reply