Nienawiść? Jestem przeciw!

1

Paczkowski Zespół Szkół bierze udział w kampanii „Nienawiść – jestem przeciw!” organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Internet dał nam niespotykane i niemal nieograniczone możliwości komunikacji i wymiany treści. W wielu przypadkach stał się przestrzenią wolności i walki o prawa człowieka. Ale sieć ma też ciemną stronę – zna ją każdy, kto choć raz przeglądał komentarze internautów pod treściami w sieci. Fala nienawiści wylewa się na nas z forów internetowych i mediów społecznościowych. Mowa nienawiści rani, obraża i wyśmiewa. Karmi się uprzedzeniami, które obecne są także offline. Jednak dopiero w anonimowej przestrzeni Internetu, gdzie do powielenia treści wystarcza jedno kliknięcie, ujawnia się prawdziwa skala i siła rażenia nietolerancji.

W ramach programu „Nienawiść – jestem przeciw!” uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w swoich społecznościach będą przeprowadzać własne kampanie przeciwko mowie nienawiści. Celem akcji jest uświadomienie problemu oraz pokazanie sposobów w jaki przeciętny Internauta może reagować na nienawiść w sieci.

W akcji bierze udział także Zespół Szkół w Paczkowie, który został zakwalifikowany do udziału w projekcie jako jedna z 30 szkół w Polsce. Uczniowie klasy II LO rozpoczęli już kurs internetowy, a w minionym tygodniu odwiedzili Warszawę, gdzie zorganizowana została konferencję dla uczestników projektu. Jak okazało się na miejscu paczkowscy uczniowie byli jedyną reprezentacją z Opolszczyzny. Uczestnicy projektu intensywnie pracowali przez trzy dni, by wspólnie stworzyć projekty kampanii przeciw mowie nienawiści. Kolejna wyprawa do stolicy już w czerwcu. Do tego czasu zadaniem uczestników będzie dyskusja nad rodzajem projektu, który należałoby wdrożyć na paczkowskim gruncie, by przeciwstawiać się mowie nienawiści. O dalszych poczynaniach uczniów Zespołu Szkół będziemy informować na bieżąco.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply