Niezwykłe odkrycie na ratuszowej wieży

14
Niezwykłe znalezisko - renesansowy zegar na ratuszowej wieży w Paczkowie. Foto: UM Paczków

Pod metalową tarczą ratuszowego zegara robotnicy natknęli się na niezwykłe znalezisko.

Powoli dobiega końca remont renesansowej wieży paczkowskiego ratusza. Wiele wskazywało na to, że wszystko obędzie się bez niespodzianek – do czasu, kiedy przed około dwoma tygodniami robotnicy zdjęli dziewiętnastowieczne tarcze zegara.

Pod jedną z nich dokonano niezwykłego odkrycia. Okazało się, że stosunkowo nowy czasomierz zakrywa niemal pięciusetletnią renesansową kamienną tarczę zegara mechanicznego pochodzącego z okresu, w którym powstała ratuszowa wieża.

Budowa paczkowskiego ratusza zakończyła się w roku 1552 i taka sama data widnieje nad odkrytą tarczą zegara. Jeśli data się potwierdzi, a wszystko na to wskazuje, będziemy mogli mówić o sporej sensacji – może być to bowiem jedyny taki obiekt na Opolszczyźnie i jedna z najstarszych tarcz zegarów mechanicznych w ogóle.

Obecnie trwają uzgodnienia z konserwatorem zabytków w sprawie renowacji tarczy, jednak władze gminy już złożyły wniosek o dofinansowanie remontu. Koszt przeprowadzenia renowacji wyniesie prawdopodobnie kilkanaście tysięcy złotych. Zgodnie z zamierzeniem, tarcza ma zostać odnowiona, a kolorystyka odtworzona po analizie obiektu, który, co można stwierdzić już dziś, był wielobarwny. Specjaliści mają także zdecydować w jaki sposób wypełnić wybitą na środku dziurę, przez którą w XIX wieku wyprowadzono mechanizm urządzenia. Jedno jest jednak pewne: już wkrótce na ratuszowej wieży będziemy podziwiać zegar niemal taki sam, jak mieszkańcy Paczkowa przed pięciuset laty.

14 KOMENTARZE

  1. „Paczków- Szkice z dziejów miasta” wydanie z roku 1996 autor Kazimierz Dobrowolski cytat .
    „…w kamiennej belce znajdującej się pod tarczą zegarową, wykuto datę 1552- prawdopodobnie w tym roku zakończono budowę wieży. sam budynek ratusza jest budowlą późnoklasycystyczną, przebudowaną w latach 1821-1822 …”
    Owo „odkrycie” nastąpiło dużo, ale to dużo wcześniej tylko nie było komu zabrać się za wyeksponowanie i renowację znaleziska.

  2. […] Odkąd  Paczków ma obwodnicę wjeżdża się do niego raczej rzadko. Teraz będzie okazja, bo oto w Paczkowie dokonano niezwykłego odkrycia. Podczas remontu wieży ratuszowej i renowacji zegara, okazało się , ze pod nim jest jeszcze starszy renesansowy, kamienny czasomierz. Po prostu sensacja! Jeśli chcesz wiedzieć więcej, czytaj TutaJ […]

  3. a wiecie że pod budynkiem Urzędu od strony wejścia po lewej stronie (pod oknem) jest wejście do podziemia a dalszy korytarz wewnątrz jest zamurowany

Leave a Reply