Żniwa zakończone, czas świętować

0

Dożynki – doroczne święto, będące ukoronowaniem pracy rolników, obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż, obchodzono w Polsce prawdopodobnie już w XVI, gdy na naszych ziemiach rozwinęła się gospodarka folwarczno – dworska. Urządzali je dla żniwiarzy – służby folwarcznej i pracowników najemnych – właściciele majątków ziemskich.  Była to zabawa, poczęstunek i tańce – w nagrodę za dobrze wykonaną pracę i zebrane plony. Towarzyszyła im cała masa obrzędów i symboli, z których najbardziej charakterystycznym pozostał do dziś żniwny winiec ze zbóż, w kształcie korony. Dawniej umieszczano w nim żywe zwierzę – koguta, kaczęta lub małe gąski, co miało zapewniać zdrowy przychówek gospodarski.

Dożynki gminne, powiatowe i parafialne zaczęto organizować w okresie międzywojennym. Urządzały je najczęściej lokalne samorządy i partie chłopskie, a przede wszystkim koła Stronnictwa Ludowego, Kółka Rolnicze i Kościół. Święto plonów w tamtych czasach było manifestacją odrębności chłopów i ich dumy. Z czasem, z zabawy urządzanej głównie dla czeladzi dworskiej stały się świętem wszystkich rolników, połączonym z wystawami, festynami, występami ludowych zespołów artystycznych. Co prawda dziś w wieńcach nie zobaczymy już jak dawniej żywych zwierząt, ale same korony jak najbardziej się ostały. Wieńce przygotowane przez gospodynie i gospodarzy z naszej gminy będzie można obejrzeć już jutro w Starym Paczkowie, gdzie odbędzie się tegoroczne, miejscowe święto plonów.

Dożynki Gminne 2010 rozpocznie msza święta dziękczynna w kościele pw. Wszystkich Świętych o godz. 12.00. Po niej przez wieś przemaszeruje barwny korowód dożynkowy z tradycyjnymi wieńcami. Na godz. 14:00 zaplanowano uroczyste otwarcie dożynek, przywitanie gości, przemówienia oraz wręczenie lokalnym władzom chleba z tegorocznych zbiorów. W programie zaplanowano także występy zespołów muzycznych, gry i zabaw dla uczestników, konkurs na najlepszy wieniec oraz wieczorną zabawę taneczną.

Na naszych łamach rzadko wykraczamy poza gminę, a prawie wcale poza powiat, jednak tym razem, ze względu na bliskość i skalę imprezy, warto odstąpić od tej reguły i korzystając z okazji wspomnieć także o sąsiednim Kamieńcu Ząbkowickim. W przyszłą niedzielę, 5 września odbędą się tam Dolnośląskie Dożynki Wojewódzkie i Diecezjalne. W programie przewidziano m.in. Przegląd Piosenki Ludowej, koncerty zespołów Trubadurzy oraz Brathanki, a także zamykający obchody pokaz ogni sztucznych. Patronem medialnych imprezy jest TVP Wrocław.

{loadposition adsense1}

 

Leave a Reply