Nowe oblicze ratuszowego zegara

8
Zrekonstruowana renesansowa tarcza zegara na wieży ratuszowej w Paczkowie. Foto: UM Paczków

Zakończyły się dwa etapy remontu wieży paczkowskiego ratusza. Nowe oblicze zyskała już renesansowa tarcza zegara odsłonięta w czasie prac.

W miniony czwartek zostały zakończone dwa etapy prac przy remoncie paczkowskiej wieży ratuszowej. W ramach zadania została wyremontowana dolna część wieży do wysokości galerii. Zrekonstruowano także iglicę, która została zniszczona podczas nawałnicy w 2013 r. Zadanie kosztowało Gminę 243 tys. zł, a kolejne 100 tys. zł stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

12 października odbył się również odbiór konserwatorski renesansowej tarczy zegara, częściowo zrekonstruowanej dzięki wsparciu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który przeznaczył na ten cel 20 tysięcy złotych. Zegar zakryty przez późniejszą, XIX-wieczną, metalową tarczę został odsłonięty w trakcie remontu wieży ratuszowej.

Do zakończenia inwestycji pozostały jeszcze dwa etapy, na które Gmina Paczków przeznaczy w 2015 r. kolejne 40 tysięcy złotych. Dalsze prace obejmą remont i konserwację górnej części elewacji nad częścią widokową wieży oraz remont XIX-wiecznej „dobudówki”, w której mieści się siedziba Gminnej Spółki Wodnej.

Na przyszły rok zaplanowano z kolei remont mechanizmu XIX-wiecznego zegara, który został częściowo rozebrany w trakcie remontu tarcz. Jak informuje Urząd Miejski, mechanizm wymaga gruntownej konserwacji i napraw. Jak udało nam się ustalić, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zegar będzie ponownie odmierzać czas i wybijać godziny w okolicach lutego 2016 r.

Foto: UM Paczków

8 KOMENTARZE

  1. No widzisz shaft, dzieciaku. A siałeś tu na forum panikę, że zegar ktoś przykryje jakimś badziewiem. A tu niespodzianka… Następnym razem jak coś palniesz, pomyśl dwa razy. I jeszcze jedno. Jakbyś spojrzał na stronę główną urzędu, to by to wiedział kilka dni temu.

Leave a Reply