Odbiór mostu i dróg w Dziewiętlicach

0

W Dziewiętlicach, o godzinie 13.00 odbędzie się dzisiaj oficjalny, uroczysty odbiór mostu i dróg odbudowanych po czerwcowej powodzi. Na miejscu pojawią się m.in. władze gminy i powiatu, przedstawiciele województwa oraz jeden z opolskich senatorów.

Prace przy budowie mostu i remoncie dróg toczyły się w Dziewiętlicach od połowy października. Obie inwestycje zostały w 80% sfinansowane z pieniędzy otrzymanych od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. MSWiA przekazało na ten cel ok. 1,5 mln złotych. Gminna kasa musiała pokryć jedynie 20% kosztów w wysokości 375 tysięcy złotych.

Nowa przeprawa jest konstrukcją jednoprzęsłową, o długości 15 m i 9 m szerokości, nośności 40 ton, z obustronnym chodnikiem dla pieszych. Koszt budowy mostu, określany wstępnie na ok. 1 mln złotych, okazał się niższy niż pierwotnie przewidywano – zwycięzca przetargu, firma Falbud z Nysy postawiła go za 773 tysięce złotych.

Remont dwóch asfaltowych dróg gminnych obejmował łącznie powierzchnię prawie 7000 m2 jezdni. Inwestycja pochłonęła 1,06 mln złotych.

Przypomnijmy: w wyniku fali powodziowej, która przeszła przez wieś w nocy z 26 na 27 czerwca ubiegłego roku zalanych zostało kilkadziesiąt domów, zniszczone zostały drogi oraz zerwane kładki i mosty. Rolnicy ponieśli też ogromne straty w uprawach i w inwentarzu.

{loadposition adsense1}.

 

Leave a Reply