Odśnieżajmy dachy!

0

Od rana dzwonią do nas zbulwersowani rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3. Jak się okazuje, na ponad czterdziestoletnim budynku dotąd nie został odśnieżony dach, co więcej, jak mówią wygląda na to, że nikt nie kwapi się by to zrobić i dziwią się, że do niektórych apele nie docierają, a doświadczenie z poprzednich lat  i bezpieczeństwo najmłodszych nic nie znaczą.

Zaniepokojonych rodziców chcieliśmy uspokoić. Jak dowiedzieliśmy się w rozmowie telefonicznej z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 3 sprawa została zgłoszona burmistrzowi już wczoraj, a ten zapewnił, że dach zostanie niezwłocznie odśnieżony. No cóż. Czekamy.

Przypominamy też, że odśnieżanie dachów to obowiązek, który ciąży na właścicielach, zarządcach i administratorach budynków. W najbliższych dniach synoptycy zapowiadają zmienną pogodę, a gdy wzrasta temperatura, pokrywa śnieżna spowodowana obfitymi opadami śniegu, robi się coraz cięższa grożąc katastrofą. Niedopełnienie obowiązku odśnieżenia dachu jest zagrożone karami przewidzianymi przez prawo budowlane.

To, że odśnieżania nie można bagatelizować pokazały wydarzenia z 2006 roku. W tym okresie doszło do zawalenia się Hali Targowej w Katowicach oraz kilku innych katastrof budowlanych, które w większości spowodowane były intensywnymi opadami śniegu oraz jego zaleganiem na dachach budynków. Zresztą nie trzeba wracać  aż cztery lata wstecz. Jak informuje straż pożarna, tylko w ciągu ostatniej doby na terenie całej Polski obfite opady śniegu spowodowały kilka poważnych katastrof budowlanych. Na szczęście jak dotychczas obyło się bez ofiar.

Strażacy apelują o odśnieżane dachów i przypominają, że metr sześcienny świeżego śniegu waży ok. 200 kilogramów, a mokrego i topniejącego nawet  900 kilogramów.

 

{loadposition adsense1}.

Leave a Reply