Oficjalny, szczegółowy program Festynu Pogranicza i EDD

0

Do rozpoczęcia święta Paczkowa, które w tym roku odbędzie się jako „Festyn Pogranicza 2010” pozostało już tylko 3 tygodnie. Ośrodek Kultury i Rekreacji ogłosił tymczasem oficjalny plakat z programem imprezy.

Ze względu na skalę, całe przedsięwzięcie bez wątpienia jest sporym wyzwaniem dla organizatorów, ale jeśli pogoda dopisze i wszystko pójdzie zgodnie z planem, przede wszystkim nowy dyrektor OKiR będzie mógł poszczycić się naprawę sporym sukcesem, bo program zapowiada się bardzo interesująco.

 

 

Tegoroczne święto miasta w zmienionej formule, utrzymanej w średniowiecznym klimacie potrwa aż 9 dni (!). Rozpocznie go przemarsz bractw rycerskich ulicami miasta w sobotę 11 września, a zakończą warsztaty i pokaz dmuchania szkła w niedzielę 19 września.

Odwiedzający w tych dniach „polskim Carcassonne” będą mogli m.in. zajrzeć do obozowiska rycerskiego połączonego z „Jarmarkiem średniowiecznym”, który, tak jak przed kilkoma laty, rozbije się na plantach przy ul. Wojska Polskiego – tym razem ma jednak ciągnąć się od „starego cmentarza” aż do Wieży Wrocławskiej.

W Paczkowie zagoszczą bractwa rycerskie i gildie m.in. z Ogrodzieńca, Malborka, Krakowa, Opola, Ziemi Sieradzkiej i Górowskiej oraz z czeskiego Jesenika, Zlina, Ostravy i Bruntalu – łącznie kilkuset rycerzy, rzemieślników, mieszczan i muzyków w strojach z epoki.

Jedną z większych atrakcji Festynu Pogranicza ma być przygotowany przez Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej rycerski turniej konny, a także nocna bitwa o miejskie mury.

Jak już donosiliśmy, Festynowi Pogranicza towarzyszyć będą w tym roku uroczystości związane z inauguracją wojewódzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, dla których ogłoszono odrębny program.

W ramach EDD przewidziano prezentację plenerowej wystawy zdjęć pt. „Opolskie Zabytki Techniki”, prelekcję „Cegielnie na Dolnym Śląsku” K. Czartoryskiego, zwiedzanie Muzeum Gazownictwa i koncert muzyki dawnej, wystawę plakatów fabryk „Od pomysłu do przemysłu” oraz przygotowaną przez Bibliotekę Publiczną prezentacje zabytkowych dokumentów pt. „Wyprodukowano w Paczkowie – rzemiosło i produkcja”. Ponadto przed ratuszem stanie plenerowa wystawa fotografii zabytków technicznych Opolszczyzny.

W programie przewidziano także m.in. prezentacje muzyczne i taneczne zespołów Bractw Rycerskich,Wystawę Kultury Technicznej” w OKiR, ekspozycję  „Pracownia Rzemiosł Dawnych” w Domu Plastyka, na której będzie można się zapoznać z historycznymi technikami drukarskimi, pokaz „Akwarium Ognia” oraz „Warsztaty teatralne” połączone z widowiskiem pt. „Cytaty z wyobraźni”.

Jak już pisaliśmy, muzycznymi gwiazdami weekendu inaugurującego EDD w naszym mieście będą goszczący po raz kolejny w Paczkowie Szymon Wydra & Carpe Diem, gwiazda lat 80-tych, Włoch Francesco Napoli oraz zespół Schema Blind z partnerskiego Einbeck.

Dodatkowo na placu firmy „Tegsar”, przy ul Miraszewskiego stanie scena, na której odbędzie się kolejna edycja koncertu „ROCK ALTERNA”, na którym zaprezentują się nasi miejscowi rockmeni, o których mieliśmy już wielokrotnie przyjemność pisać: m.in. Pillage & Burn, Fist of Heaven, Yerba Locos, Undernail oraz Scutica.

 

Poniżej do pobrania szczegółowy program Festynu Pogranicza oraz paczkowskich obchodów Dni Dziedzictwa, a także mapka ułatwiająca orientację w miejscach organizacji poszczególnych wydarzeń.

 

Festyn Pogranicza 2010 (PDF)

Mapa wydarzeń (PDF)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       

Leave a Reply