Paczków uczcił ofiary ukraińskiego terroru

65
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Polaków pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich oraz osiedlenia na ziemi paczkowskiej. 16.10.2015, foto: UM Paczków

W piątek odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Polakom pomordowanym przez UPA w latach 1943-1945.

W miniony piątek 16 października odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego Polaków pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich oraz 70-tą rocznicę osiedleń na ziemi paczkowskiej. Nowa tablica zawisła na jednym z głazów ustawionych obok obelisku katyńskiego.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy celebrowana przez ojca Stanisława Madeja. Po niej zgromadzeni przeszli pod pomnik, gdzie wygłoszono mowy okolicznościowe i złożono wiązanki.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali burmistrz Artur Rolka, przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Barabasz oraz przewodnicząca paczkowskiego klubu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Maria Kalka.

W uroczystościach wzięli udział m.in. uczniowie i nauczyciele paczkowskich szkół, przedstawiciele instytucji publicznych oraz środowisk kresowych. W Paczkowie pojawili się także m.in. opolski poseł Prawa i Sprawiedliwości Sławomir Kłosowski oraz przedstawiciele posła PO Rajmunda Millera. Piątkowe obchody zamknęło spotkanie autorskie z dr Lucyną Kulińską w Bibliotece Publicznej.

Zdjęcia: UM Paczków

65 KOMENTARZE

 1. Proponuję inne miejsce na zakwaterowanie uchodźców w Paczkowie. Na ulicy Staszica był kiedyś internat mieszkało tam 120 dziewcząt , teraz tylko trzech dziwnych panów w sukienkach i gosposia?Panowie wyżej wymienieni z ambony kościelnej głoszą o miłosierdziu i ubóstwie sami jednak nie proponują schronienia uchodzcom ,a dysponują odpowiednimi ku temu warunkami i to nie chodzi tylko o warunki bytowe . Zaadoptowanie prewentorium wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi aby stworzyć choć minimalne warunki do przyjęcia uchodzców a miasta na dzień dzisiejszy na to nie stać.Słowa Papieża Franciszka dla owych panów nic nie znaczą ,zresztą dla wielu im podobnych także, więc może owy komentarz przemówi im do rozsądku i wreszcie zaczną żyć zgodnie z przykazaniami , które głoszą…

 2. Proponuję jeszcze skoro tyle pomników chcecie stawiać i już stawiacie a miejsca widać dużo na pomnik Paczkowskiego Terroru bo tyle na Paczków 24 nienawiści zazdrości jadu wobec siebie że puścić mieszkańców na planty dać im kije a pozabijają się .Co wejdę na ten portal to jeden drugiego opluwa, wszystko żle , wszystko się nie podoba ten jest taki ten owaki ten burak ten ignorant nie będę używać innych słów niejednokrotnie wulgarnych padających na tych stronach żal mi was ludzie strasznie do kościoła chodzicie modlicie się tylko czy słuchacie ???????????????? .
  Wzajemnie się opluwacie nie znacie prawdy a tak jest w każdym artykule a jeździcie po ludziach oczerniacie CO SIĘ STAŁO Z TYM MIASTEM ??????????????/
  Czy ktoś potrafi sensownie to wytłumaczyć bez opluwania ???????????????

  • przepraszam użyto ” tak jest w każdym artykule ” a winno ” być w komentarzach pod każdym artykułem ”

   a po za ty widać prawda w oczy kole minusiki zbieram hahahahah cieszę się że Paczków to moja historia miła w sympatycznymi wspaniałymi ludźmi jeśli jeszcze ktoś wie co to znaczy

 3. Każdy przytomny, bez uprzedzeń i w miarę obiektywny przyzna, że Rydzyk ma nie tylko skarpetki, sandałki, habit i obleśny uśmieszek. Ma przede wszystkim to, co przyswoił sobie z datków, często zacnych, lecz fatalnie sformatowanych moherowych babć i dziadków, zbiórek nieuprawnionych i następnie zdefraudowanych, ot choćby na stocznię … Długo by wyliczać, nie zapominając rzecz jasna o takim wynalazku jak „Lux Veritatis”. Niestety nie żyjemy w państwie prawa, czego super dowodem jest chodzenie po wolności tego, pardon, redem’p’torysty.

   • Proboszcz z Paczkowa jest podobnie jak ks. Biskup Tschaja NIEMCEM! Nie bedzie wspierał patriotyzmu… Diecezja Opolska jest niemiecka! Polacy nie sa promowani w niej na księzy…. wywala się ich. Swego czasu był wydany nawet zakaz biskupa by nie odprawiac mszy za ojczyznę

    • do on nie osądzaj człowieka za jego nazwisko nie wiem czy mówi Ci coś nazwisko WYSZYŃSKI On postępował tak samo jak Ty Jak nie wiesz to Ci powiem kto to był ; Był to powojenny komunistyczny sędzia który wydał najwięcej wyroków śmierci na żołnierzy A K – a miał takie smboliczne dla nas Polaków nazwisko

     • kto zna osobiscie x. Tschaje to obok tego że jest fantastycznym ciepłym człowiekiem- bo jest- to zna jego antypolskie wypowiedzi. Typu: „Matka Boska nie jest Królową Polski, ten tytuł to hanba! I kto do niego dopuścił!” albo „tam gdzie Polacy ja jeździć nie będe, hadziajów wizytowac nie będę” (Hadziaj to obraźliwe określenie używane przez niemco- ślazaków pod adresem zamieszkująych tu Polaków.) To nie kwestia nazwiska. Zmarły już ks. prof Bernard Polok jako jeden z niewielu w tej diecezji zwykł mawiać ostentacyjnie: „Ja jestem Polok!” i tylko dlatego bo reszta mówiła:”my sął niemce”

    • czytając takie wypowiedzi jak ta dochodzę do wniosku że niektórym parqfianom (zwłaszcza zwolennicy Kościoła Toruńskiego ) osoba naszego Ks. Proboszcza jest nie na rękę myślę ze dlatego że jest ON Wspaniałym mądrym człowiekiem znającym istotę swego powołania który z ambony głosi prawdziwe 'Słowo Boże ” nie mieszają do niego brudnej polityki ze wskazywaniem ’ jedynie słusznej partii Nie słyszałem też nigdy aby w jakąkolwiek niedzielę wyborczą powiedział na koniec mszy św. '” A TERAZ IDZCIE I GŁOSUJCIE NA PRAWYCH I SPRAWIEDLIWYCH ” -jak miał to w zwyczaju pewien O.R. w Kościele M.B.N.P – Uważam to za żle pojęty patriotyzm

    • Do katolików z radia Toruńskiego, prawicowców i innych rasistów i antysemitów. Co wam za krzywdę wyrządziła Polska, że robicie jak taki wstyd na świecie? Pogromy Niemców też będziecie urządzać z braku starego wroga?A tego karła powinni zamknąć za podsycanie do nienawiści rasowej. Jak można być tak nieskończonym debilem, żeby wierzyć, że to coś zbawi Polskę. Zbawi, jak Adolf Niemców.

    • Czy na początku lat osiemdziesiątych oraz póżniej w roku1997 (powódż tysiaclecia ) -kiedy do Parafii napływały znaczne ilości tzw 'darów z kraju i z zzagranicy – Ks . Proboszcz wspierał patriotyzm i nie był Niemcem ????????

 4. Widzę ,że atak na kościół jest niesamowity !
  Obudzili się przed wyborami ateiści i komuniści !
  Myślę ,że poprzedni Pan Burmistrz , który sprzedał za psie pieniądze Prewentorium ,
  powinien załatwić dla uchodźców coś w Nysie .
  A Burmistrz nam panujący , niech nie wydaje pieniędzy na zagraniczne wyjazdy , tylko weźmie się za uczciwą pracę , bo jak na razie to jest gadka szmatka !
  Na nic się zdają wywiady w radio , prasie itd…itd.. i walka z byłym burmistrzem , my mieszkańcy chcemy konkretów a nie rozmów o niczym !
  Zobaczymy czym się pochwali pod koniec roku Burmistrz , bo na razie to same puste białe kartki .

 5. ” To my są prawdziwe poliaki”’ – Takie słowa wypowiedziała onego czasu pewna Pani paczkowianka kresowianka przestępując wraz z „Rodziną Radiomaryjną próg Toruńskiej Rozgłośni Można było to usłyszeć w kilku dziennikach telewizyjnych poczułem się bardzo urażony tymi słowami rozumiejąć to w ten sposób że wszyscy inni nie będący kresowianami i członkami w\w Rodziny nie mają prawa czuć się prawdziwymi polakami Tylko ta grupa społeczna ma mnopol na bycie nim i chciałbym zapytać się kto tu tworzy podziały . A swoją drogą wartoby nauczyć się już poprawnej mowy polskiej.

  • Mam nadzieję że dożyję takiego czasu że zacznie się głośno mówić skrywaną dotychczas prawdę iż tereny zachodnie i północne, które otrzymaliśmy w 1945 roku od Stalina wbrew Anglikom i Amerykanom w zamian za ziemie wschodnie miały 10-ciokrotnie (tak dziesięciokrotnie) większą wartość gospodarczą niż utracone przysłowiowe Kresy Wschodnie. I to pomimo zniszczenia przez wojny i późniejszy rabunek przez Armię Czerwoną i różnego rodzaju Polskich szabrowników, co to mieli większą skuteczność w rozkradaniu niż Armia Czerwona.

  • PANIE!!!! ty nie jesteś POLAK ani prawdziwy ani fałszywy… może znasz POLSKĄ MOWĘ… bo Polak nie zaleznie czy prawdziwy czy nie z wielkich liter pisze: POLSKA, POLAK, POLKA I POLACY.
   Swego czasu wspaniała prof. Anna Tychota polonistka z LO miała zasade: „jak ktoś w pracy pisemnej POLAK, POLKA, POLACY, POLSKA, pisze z małej to dostaje niedostateczny- 1 „. Wiec nie sól ani pieprz żeś Polak…

   • Słowo” Poliak” było i jest nadal słowem obrażliwym stosowanym przez rosjan w stosunku do OBYWATELI pOLSKICH Dlatego mogłem zastosować odstępstwo od pisowni polskiej Serdecznie pozdrawiam wywołaną Panią Anię T – Wspaniałego człowieka i pedagoga.

   • A Ja się ciesze ze po wojnie te ziemie zostały po tamtej stronie. Wolę dymiące kominy Śląska niż ten XIX-stowieczny skansen. Nowoczesne rolnictwo Pomorza i Mazur wyżej cenię od kresowego „zbieractwa”, a polskiego wybrzeża za nic nie zamieniłbym na ukraińskie stepy.

   • Dziękuję autorce komentarza pozdrawiam – przy okazji nie zapomnę zapytać Pani Ani czy naprawdę byłaś aż tak dobrą polonistką Jeż3eli tak to dlaczego sprzedajesz w sklepie.

 6. Słowem 'HADZIAJ określano tak w gwarze poznańskiej kogoś kto był bubrany niechlujnie w zmięte rzeczynieogolony ńiewykształcony pozbawiony podstaw kultury osobistej przeważnie pochodzący ze wschodniej Polski , Innaczej – prostak

 7. Do ” on ” Twoje komentarze może są i poprawnie napisane ale brakuje w nich treści oraz własnych myśli Ja daję ocenę – niedostateczny. za moich lat szkolnych było to -2 Pozdrawiam .

 8. Mam pytanie ? c.d. ( kot na klawiaturze)Dlaczego tak szybko i sprytnie zastąpiono jeszcze tak popularne i nieukrywane w latach pi.ęćdziesiątych słowo „Repatriant ” na słowo ” Kresowianin ?-” Znaczenie tych słów nie we wszystkich przypadkach znaczyło i znaczy przecież to samo. Pamiętamy że większość ludności napływowej zasiedlanych na tzw „Ziemiach Odzyskaanych „, z za wschodniej granicy w okresie I-szej Repatriacji (rok 1945 ) lub II -giej( rok 1957 ) – ODNOSZĄC DO NICH SIĘ Z PEŁNYM SZACUNKIEM byli właśnie Repatriantami pochodzili oni często z rodzin już mieszanych tzn.Ukraińsko-Polskich lub Rosyjsko-Polskich .Czyżby niektórzy wstydzili się noszonychdo niedawna w dowodach osobistych-w rubryce-miejsce urodzenia obok miejscowości wpis „U.S.R.R.”nie wtsydżmy się własnej tożsamości i przekazujmy młodemu pokoleniu historię taką jaka ona byłabez zbędnego makijażu. p

 9. Mam pytanie ? c.d – Jak myślicie? Co stało się z pewną ilością tzw. Żydów Ukraińskich? -Oni też szukali korzeni Polskich aby móc na mocy Ustawy Repatriacyjnej zamieszkać blisko granicy zachodniej .TAAAK !!!!! oni też mieszkali wśród Nas i często byli wspaniałymi społecznikami,szanowanymi Obywatelami, choćby z racji wykonywanych zawodów – których w tamtym czasie tak bardzo brakowało. (profesorowie Dolnośląskich Uczelni,lekarze czy rzemieślnicy Pozdrawiwm

 10. Ja pamiętam niektórych Kresowian (- bo za takich się mieli ) którzy wracając cdo domu codziennie z knajpy – po większej wódce – śpiewali po ulicach ” Wołga” , ” W ołga ja radnaja” itd. Może niektórzy jeszcze pamiętają ? te występy .to jak to właściwie jest . Jak daleko na wschód sięgały te Kresy.

 11. Przepraszam za błąd zwłaszcza Pana Zdzisława T. ( mojego dawnego nauczyciela języka rosyjskiego i wspaniałego CZŁOWIEKA – POZDRAWIAM SERDECZNIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 12. Wszyscy dobrze znamy 200 sposobów mordowania Polaków przez zbrodnicze UPA ale nikt nie ma najmniejszej ochoty sprawdzić dlaczego w ogóle to UPA miało rację bytu. Tak jak wiemy, że wielu Polaków nie lubiło w II RP żydów za sposób w jaki traktowali Polaków, to napiszę jak Polacy traktowali Ukraińców na ich własnej ziemi.
  Polski rząd nie pozwalał Ukraińcom Zachodniej Ukrainy na swobodne gospodarzenie i bogacenie się na swojej praojcowskiej ziemi, uciskał ciągłymi podatkami, narzucanymi powinnościami czy obowiązkami i stawiał przeszkody w nabywaniu ziemi.
  Ukraińcy nie mieli swobody wyznaniowej co do własnej religii. W 1938 roku Polacy- katolicy zrujnowali prawie 180 ukraińskich świątyń na Chełmszczyźnie.
  Ukraińcy na Zachodniej Ukrainie nie byli dopuszczani do sprawowania władzy. Posady urzędowe obejmowali Polacy przyjezdni z centralnej i zachodniej Polski którzy nie tylko że nie rozumieli ukraińskiej mowy ale i panujących tu ukraińskich zwyczajów.
  W latach 1947-1949 w Polsce funkcjonował obóz koncentracyjny “Jaworzno” gdzie filtrowano Ukraińców zatrzymanych podczas akcji “Wisła” których podejrzewano o współpracę z UPA. Przez obóz przewinęło się prawie 4000 osób, w tym 700 kobiet. 168 osób w obozie zmarło.
  Akcją, która pięknie zwieńczyła wszystkie wyższe przewinienia strony Polskiej jest „Akcja Wisła” , którą potępił nawet Senat RP
  I żeby nie było – historia w wolnym kraju jest obiektywna, a nie subiektywna i skoro wy wstawiacie zbrodnie UPA to ja wstawiam zbrodnie Polskie. Stanowisko kto w ostateczności zawinił i kto był winny w pierwszej kolejności jest dziś niemożliwe do ustalenia. Każdy z was powinien wyrobić sobie własne stanowisko na temat tamtych zbrodni, ale proszę was, nie bierzcie wszystkich Ukraińców jedną miarką i całą swoją retorykę nie opierajcie tylko na zbrodniach UPA, bo nie wśród Ukraińców byli bandyci…
  A co do p. Burmistrza, to uważam że swoja kadencję powinien zacząć od innych ważnych spraw na rzecz Miasta, a nie odstawiania tego typu pomników. Proponuje też dokształcić się z historii.
  Pozdrawiam Roman Urbaniak

 13. Szanowny Panie Romanie . Dziękuję za wielce edukacyjny i czytany przeze mnie z wielkim zainteresowaniem komentarz- śmiem nawet powiedzić- artykuł, szczególnie polecałbym go dla tych którzy powinni znać choćby najważniejsze epitety z historii czasem tak zagmatwanej dla nas -jako narodu Polskiego.(nie zawsze mieliśmy wpływ na to jakie koło ona zatoczy- a gdy nawet mieliśmy – to czasem popełniano błędy doktórych teraz trzeba umieć się przyznać-tak często brakuje nam do tego odwagi!!!!!!!!!!!!!! chciałbym żeby na tym portalu było miejsce dla takich właśnie komentarzy- choćby dla doedukowania młodego pokolenia a starszym dla przypomnienia ( czasami już nie pamiętają bądż też i nie chcą pamiętać nazwane przeze mnie ” plujkami ’ POZDRAWIAM SERDECZNIE — P roszę o więcej .

 14. ” PLUJKAMI ” ja nazywam komentarze pisane często przez ludzi młodych w których aż roi się od plugastwa i nie zawierające tekstu. Przepraszam że słowo to zakradło się niezaierzonie do powyższego tekstu .

 15. Jeszcze raz zwracam się do Pana Romana U ponieważ uważam że nadszedł najwyższy cas aby zacząć głośno rozmawiać o ” czarnych plamach” o których napisał Pan w swym komentarzu czy też o innych które również rzucają się cieniem na naszą historię narodową jeszcze nie tak przecież odległą. -Choćby prawdę o BEREZIE KARTUZKIEJ czy JEDWABNYM . Wiem że zaraz odezwą się krzyki Przecież jak to tak.- my Polacy?- tak wielce Katolicki Naród? nie moglibyśmy być zdolnY do zadawania innym narodom tak wielkiego cierpienia. Może głośne mówienie prawdy o tamtych wydarzeniach ustrzeże nas w przyszłości od stawiania takich pomników jak stawiamy teraz ,a napewno staniemy się przez to lepsi. POZDRAWIAM.

  • Iwan dziękuję za opinie mojego wpisu, prawda boli ale niech to będzie prawda obiektywna a tak na marginesie ,czy naprawdę potrzebujemy liczyć, kto zabił więcej cywilów? Moralnie bardziej szlachetne będzie na przykład zastanowienie się, jaką w przekroju dziejów rolę odegrali Polacy wobec Ukraińców. Polacy nie dopuszczają do siebie wiedzy, że byliśmy zaborcą Ukrainy, takim samym jak Rosja wobec nas. Nie jesteśmy w niczym lepsi od narodu ukraińskiego. Ani w niczym gorsi. Podobnie jak od narodu rosyjskiego, bo narody nie są dobre ani złe. Pozdrawiam

 16. Iwan dziękuję za opinie mojego wpisu, prawda boli ale niech to będzie prawda obiektywna a tak na marginesie ,czy naprawdę potrzebujemy liczyć, kto zabił więcej cywilów? Moralnie bardziej szlachetne będzie na przykład zastanowienie się, jaką w przekroju dziejów rolę odegrali Polacy wobec Ukraińców. Polacy nie dopuszczają do siebie wiedzy, że byliśmy zaborcą Ukrainy, takim samym jak Rosja wobec nas. Nie jesteśmy w niczym lepsi od narodu ukraińskiego. Ani w niczym gorsi. Podobnie jak od narodu rosyjskiego, bo narody nie są dobre ani złe. Pozdrawiam

 17. czytając Pańskie wpisy ciśnie się na usta tylko jedno słowo – Panie Romanie jest Pan ” WIELKIM CZŁOWIEKIEM ” Oczywiście natychmiast przeczytałem polecany art. mojego ulubionego publicysty Sł . Sierakowskiego – Myślę że i Pana również.n Polecam go wszystkim zainteresowanym a zwłaszcza inicjatorom postawionego i ostatnio odsłanianego pomnika w nie wiedząc dlaczego w Parku Miejskim (największe obecnie W.C. – dla piesków ) Uważam że miejscem bardziej godnym byłby Cmentarz Komunalny gdzie w zadumie i ciszy byłoby można uczcić pamięć pomordowanych . Tak praktykowane to jest już od dana w wielu miastach i miasteczkach, nawet tych sąsiadujących z naszą Gminą. Pozdrawiam. DLA ZAINTERESOWANYCH ART. SŁAWOMIRA SIERAKOWSKIEGO ” NIE JESTEŚMY LEPSI OD UKRAIŃCÓW ( link w komentarzu Pana Romana -powyżej tego tekstu. GORĄCO POLECAM ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

  • Tak naprawdę , to nie ma co Pan się chwalić publicystą p.Sławomirem Sierakowskim , to wyjątkowy twardogłowy komuch , który powoli kończy swoją karierę tak jak jego partia ( SLD ), która nie weszła do Sejmu ! Ten człowiek jest często w TVN i nie jest przyjemnie słuchać jego komunistycznych wywodów . Nareszcie Polacy zmądrzeli !!!! Ale kim Wy dwaj jesteście , aby nas Polaków obrażać !
   Jak Wam się nie podoba to jeszcze granica w Kaliningradzie otwarta i tam jest Wasze miejsce !
   Nie słuchajcie tych dwóch Paczkowianie i nie dyskutujcie więcej z nimi to nie są ludzie wartościowi .
   Teraz jest nowy rząd , na pewno nie komunistyczny , ale jak widzicie szczujnia dalej pracuje ! Żegnamy PZPR i SLD !!!!!

   • Panie Anonimie, metrykę mam Polską jak mój Ojciec, Dziad i Pradziad. Tylko jeszcze etyka wymaga podpisu, ja podpisałem się z imienia i nazwiska, a Pan to kto? Anonim który powinien grzecznie przeczytać i nie komentować. Nienawidzę ludzi którzy tak robią bo pewnie mają coś za uszami. A już nie jeden Polak walczył o Polskę, tylko czy taką, gdzie wielu ukrywa się jako Anonim. Jak zwykle My Polacy odważni jesteśmy jak nas nikt nie rozpozna. Życzę odwagi wszystkim Polakom bo tylko prawdą możemy stworzyć wspaniały kraj./ tylko już chyba za późno/ .

 18. C.D – Uważam że stawiane w Parku Miejskim tzw.pomniki a w rzeczywistości kamienie bardzo fajnie wypełniłyby przestrzeń nowej części zapewne już niedługo oddanego do użytku cmentarza . Myślę że gdy utrzymamy dotychczasowe tempo stawiania takich pomników -zmuszeni będziemy na zmianę nazwy naszego parku–a co gorsze-przeznaczenia ( wychowało się tam przecież tyle pokoleń 1-sze kroki i zabawy 1-sze randki , 1- sze wino – Patykiem Pisane,1-sze zjazdy na nartach i łyżwach 1-sze itd,itd.Jeżeli będzie konieczna zmiana nazwy to ja proponuję ” PARK MARTYROLOGII NARODU „.

 19. wszystkie te Wasze wypociny TO „SRANIE WE WŁASNE GNIAZDO” Tacy jesteście polscy, że aż najbardziej polscy na świecie :-) Nie ma w tym mieście bardziej polskich Polaków niż Wy…a ja proponuję zajrzeć w własną metrykę.

 20. Zajrzałem jest wszystko O.k. -Radzę Tobie zrobić to samo.-zwłaszcza że uważam że pisząc powyższy komentarz zachowałeś (aś ) się jak KLAUN w Czeskim cyrku – który przy małym wysiłku umysłowym chce zyskać jak największy apllauz – . Sprawdż więc czy nie masz z nim coś współnego POZDRAWIAM – IWAN

 21. Zapewne słyszalłeś (aś ) kiedyś powiedzenie – które już dawno ” utarło się u nas że CZESI to – WR itd .NARÓD ???????????.- – — potwierdzałyby to niektóre Twoje komentsrze !!!! IWAN.

 22. Jeszcze tylko jedna uwaga – Jeżeli męczy Cię czytanie naszych merytorycznych wpisów – to nie trać czasu i lepiej wykorzystaj go na oglądnięcie Ceskiego filmu co w Twoim przypadku przyniesie ten sam efekt . POZDR.

 23. Prośba . Nie nazywaj naszych wpisów „wypocinami ” – gdyż są one ( Ja tak uważam ) – dzieleniem się posiadaną wiedzą . Gdybyś czytała je uważnie i ze zrozumieniem – uważałabyś tak samo !!

 24. Do anonima – Czytając Twój komentarz ciśnie się na usta jedno słowo z gwary poznańskiej (test na TWOJE IQ ) – ale nie zastosuję go .posłużę się natomiast ( w domyśle ) słowami pewnego starego porzekadła które jasno imówi- ? Kto ? Komu? powinien ustąpić?z treści Twojego komentarza utwardziła mnie w przekonaniu -że nie zawsze złożone w symboliczny sposób – w kościele ręce dają świadectwo o wartości osobowości danego człowieka w twoim komentarzu brakuje tyko słowa „Idziemy po Was ” Poza tym unosi się z niego swąd dopalanych stosów i ludzkich kości. Czyżby te złożone ręce miałyby być znowu- z okrzykiem na ustach „Tak mi dopomóż Bóg -były pierwszymi przy podpalaniu stosów Umykam z tego portalu gdyż widzę że Ty i Tobie- podobni chcą go zamienić w cyrkowy namiot.nie będę brał w tym udziału ponieważ oprócz adrenaliny mam jeszcze „godność( -której i To życzę ! )Nie pozwolę też aby byle kto ją „szargał ” Żegnam , Pozdrawiam.

 25. C.D. – Zestawiajac słowa z Twojego wczorajszego komentarza ze słowami niektórych oseudo – politykow -tak rwych się do rządzenia -choćby te mówiące o takich zmianach w prawie że będzie można zamykać ludzi nie tylko w wiezieniach ale też w tzw.- domach bez klamek (decyzja będzie zależeć tylko od nich (Takie przykłady mieliśmy przećież- stosowane u naszych wschodnich sąsiadów stosowano je do roku 1953. przez pewnego pana – gruzina z długimi wąsami !!!

 26. c.d. Przepraszam że się powtarzam – ale niech za komentarz posłuży CI zamiieszczony już wcześniej na tym portalu mój – cytat zz Biblii Warszawskiej- Ewangelia Św Mateusza – rozdział 23 -BIADA WAM UCZENI W PIŚMIE FARYZEUSZE, OBŁUDNICY ŻE PODOBNI JESTEŚCIE DO GROBÓW POBIELANYCH – KTÓRE Z ZEWNĄTRZ WYGLĄDAJĄ PIĘKNIE- ACZ WEWNĄTRZ PEŁNE SĄ TRUPICH KOŚCI , PLUGAWOŚCI WSZELAKIEJ I BEZPRAWIA .- TAK i WY DAJECIE SIĘ LUDZIOM POZNAĆ !! OCZYŚĆ WIĘC KUBEK SWÓJ WEWNĄTRZ -ABY I Z ZEWNĄTRZ STAŁ SIĘ CZYSTY „

Leave a Reply