Paczkowskie święto kina

0

VIII Paczkowski Festiwal FilmowyW najbliższą sobotę rozpocznie się kolejna edycja Paczkowskiego Festiwalu Filmowego. To już ósma odsłona lokalnego święta kina. Co w tym roku przygotował dla nas Ośrodek Kultury i Rekreacji?

VIII Paczkowski Festiwal FilmowyW najbliższą sobotę rozpocznie się kolejna edycja Paczkowskiego Festiwalu Filmowego. To już ósma odsłona lokalnego święta kina. Co w tym roku przygotował dla nas Ośrodek Kultury i Rekreacji?

W ciągu czterech dni festiwalu w kameralnej sali Kina „Kopernik” zaprezentowanych zostanie dwanaście filmów poruszających różnorodną tematykę, dając widzowi możliwość obcowania z różnymi gatunkami sztuki filmowej.

Na szczególną uwagę zasługuje otwierająca festiwal projekcja niemego horroru z 1920 r. pt. „Gabinet doktora Caligari”. Wyjątkowość widowiska będzie polegać na tym, że filmowi, uznanemu za klasykę światowego kina, towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu jazzowego „Freeway Quintet”, w skład którego wchodzi m.in. paczkowianin Piotr Szwec.

Poza samymi projekcjami warto również wziąć udział w imprezach towarzyszących. Miłośników kina z pewnością zainteresuje zaplanowane na niedzielne popołudnie spotkanie z aktorką teatralną i filmową, rodowitą paczkowianką, Bożeną Stachurą. Po nim odbędzie się projekcja filmu „Bezmiar sprawiedliwości” z panią Bożeną w roli sędziny.

Wszystkie prelekcje i wykłady poprowadzi Jacek Szymański z Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny. Bilety można odebrać w Ośrodku Kultury oraz w Kinie „Kopernik”. Poniżej szczegółowy program VIII Paczkowskiego Festiwalu Filmowego „Filmowa Panorama Świata”.

 

Sobota, 22 października 2011 r.

godz. 16.00

OTWARCIE FESTIWALU

„HAITI 2010” – wernisaż wystawy fotograficznej – autor Jiri Veverka

Z zawodu ekonomista i architekt. Pracował na Haiti  podczas odbudowy szkół po trzęsieniu ziemi w 2010 roku. Zrealizował wtedy przejmujący fotoreportaż ze zniszczonego kraju. Kataklizm dotknął jednego z najbiedniejszych rejonów świata, co dobrze widać na zdjęciach. Cykl jest swoistą narracją zwykłych ludzi, próbujących odbudować skromne dobytki. To ukazanie próby odnajdywania się mieszkańców w nowej rzeczywistości, jeszcze skrajniejszego ubóstwa.

 

godz. 16.30

Gabinet doktora CaligariGABINET DOKTORA CALIGARI

Niemy film czarno-biały z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu FREEWAY QUINTET,  w składzie: Piotr Szwec, Krzysztof Kowalczyk, Marcin Kużdowicz, Grzegorz Piasecki, Marcin Rak.

Wrocławska formacja tworząca muzykę wpisującą się w nurt współczesnego jazzu, mieszająca jazzową tradycję ze współczesnymi brzmieniami. Zespół współtworzą przedstawiciele młodego wrocławskiego środowiska muzycznego.

Pewnego dnia do prowincjonalnego miasteczka przybywa wędrowny hipnotyzer – Caligari. Towarzyszy mu somnambulik Cezar. Od momentu pojawienia się mężczyzn w miasteczku popełniane są zbrodnie, a osoby, które spotykają się z przybyszami, umierają. Podejrzenie pada w końcu na tajemniczych nieznajomych. Ścigany Caligari ucieka do zakładu dla obłąkanych. Okazuje się, że Caligari jest dyrektorem tego szpitala, demonicznym mordercą – manipulatorem, mistykiem praktykującym czarną magię i ogarniętym obsesją posiadania władzy. Jedno z najwcześniejszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, które wywarło duży wpływ na rozwój kinematografi i. Gabinet doktora Caligari jest także uznawany za jeden z pierwszych filmów grozy. Film Wiene francuscy krytycy 91 lat temu okrzyknęli pierwszym artystycznym filmem w historii kina.

Horror reż. Robert Wiene, Niemcy, 1920 r., 71 min.

Obsada: Werner Krauss, Conrad Veidt, Friedrich Feher, Lil Dagover

 

godz. 18.00

Miejski serwis randkowy - plakatMIEJSKI SERWIS RANDKOWY

Dokumentalny zapis rzeczywistości małego słowackiego miasteczka, którego burmistrzem jest niestrudzony generał w stanie spoczynku. Najpierw przywrócił mu blask świetności, a później podjął się jeszcze trudniejszej misji – uratowania go przed wymarciem. Film o próbach zmotywowania trzydziestoletnich singli, by się ustatkowali, założyli rodziny i zaczęli pracować na wspólne dobro. To opowieść o przeciętnych ludziach, którzy zostali postawieni w nieco absurdalnej, ale jak najbardziej prawdopodobnej sytuacji.

Dokumentalny, reż. Erika Hnikova, Czechy, Słowacja, 2010 r., 80 min.

Obsada: Jozef Gajdos, Dana Pasekova, Monika Maxova, Janco Ogurcak

Obejrzyj zwiastun

 

Niedziela, 23 października 2011 r.

godz. 11.00

Ryś i spółka - plakatRYŚ I SPÓŁKA

Ryszard to sympatyczny ryś, prześladowany przez wyjątkowy niefart, który nigdy nie traci humoru dzięki oddanej grupie przyjaciół. W każdej opresji wspierają go: mistrz kamufl ażu Leon Kameleon, dzielna koza Beata, specjalista od misji niemożliwych kret Krecik oraz odlotowa jastrzębica Olga. Ryś i jego przebojowa spółka spróbują stawić czoło podstępnemu porywaczowi zwierząt – myśliwemu Warczakowi i ukażą światu nowego króla dżungli! Drżyjcie zabawki i baśniowe, zielone stwory – zwierzaki kontratakują!

Animacja/komedia, reż. Raul Garcia, Hiszpania, 2008 r., 95 min.

Dubbing: Marcin Hycnar, Jerzy Kryszak, Mariusz Pudzianowski, Jarosław Kret, Julia Kamińska, Artur Dziurman, Brygida Turowska, Joanna Jeżewska, Janusz Nowicki

Obejrzyj zwiastun


godz. 16.00

SPOTKANIE Z BOŻENĄ STACHURĄ

– aktorką teatralną i filmową, rodowitą paczkowianką, odtwórczynią roli sędzi Bożeny w filmie wiesława Saniewskiego „Bezmiar sprawiedliwości”.

Bezmiar sprawiedliwości - plakatBEZMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

Łukasz, młody absolwent prawa, nie zamierza pracować w zawodzie prawnika. Jego ojciec, który Chciałby, żeby syn został obrońcą, wysyła go do swojego kolegi Michała Wilczka, dzisiaj wziętego adwokata. Wilczek ma przekonać go do zawodu. W rzeczywistości adwokat nie chce go do niczego przekonywać. Jednakże opowiada historię pewnego procesu sprzed kilkunastu lat, w którym uczestniczył…

Dramat, reż. Wiesław Saniewski, Polska, 2006 r., 128 min.

Obsada: Jan Frycz, Robert Olech, Jan Englert, Artur Barciś, Bożena Stachura, Danuta Stenka, magdalena Nieć

Obejrzyj zwiastun 

 

godz. 19.00

Uwikłanie - plakatUWIKŁANIE

Tropem sprytnego mordercy podąża cyniczny komisarz Smolar i nieustępliwa prokurator Agata Szacka. Duet, jaki tworzą jest mieszanką wybuchową nie tylko ze względu na ich temperamenty, ale również z powodu łączącego ich w przeszłości romansu. Prokurator Szacka, prowadząc najtrudniejsze w swojej karierze śledztwo, dotknie historii, o których od lat krążą legendy, ale nikt nie spodziewał się, że mogą okazać się prawdą.

Kryminał, reż. Jacek Bromski, Polska, 2011 r., 128 min.

Obsada: Maja Ostaszewska, Marek Bukowski, Danuta Stenka, Krzysztof Globisz, Piotr Adamczyk, Andrzej Seweryn, Krzysztof Pieczyński

Obejrzyj zwiastun

 

Poniedziałek, 24 października 2011 r.

godz. 9.00, 11.00

Auta 2 - plakatAUTA 2

Zygzak McQueen trzy razy wygrał wyścig Piston Cup Championship w Kalifornii. Nadal mieszka w Chłodnicy Górskiej przy autostradzie 66, przyjaźni się ze Złomkiem i pozostałymi autami. Otrzymuje propozycję udziału w pierwszym wielkim światowym Grand Prix, podczas którego ma zostać wyłoniony najszybszy samochód świata

Animacja, reż. Brad Lewis, John Lasseter, USA, 2011 r., 113 min.

Dubbing: Piotr Adamczyk, Witold Pyrkosz, Piotr Fronczewski, Agnieszka Dygant, Paweł Wawrzecki, Piotr Polk, Jan Peszek, Dorota Segda, Artur Barciś, Stanisława Celińska

Obejrzyj zwiastun

 

godz. 16.00

Pierwszy raz - plakatPIERWSZY RAZ

Nieśmiały pierwszak Victor zakochuje się po uszy w uczennicy starszej klasy. Niestety, Anya gra w zupełnie innej lidze. Jest piękna, popularna i ma bogatego chłopaka szpanującego markową odzieżą i najnowszym modelem Lotusa. Jednak szczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że Victor dostanie szansę zainteresowania Anyi swoją osobą. Problem w tym, że cierpi na pewną wstydliwą przypadłość, która ujawnia się w najmniej pożądanych chwilach…

Komedia, reż. Barbara Topsoe-Rothenborg, Dania, USA, 2009 r., 85 min.

Obsada: Devon Werkheiser, Scout Taylor-Compton, Tania Verafield

Obejrzyj zwiastun

 

godz. 18.00

Gucha - plakatGUCZA! POJEDYNEK NA TRĄBKI

Gucza najsłynniejszy na świecie festi wal gry na trąbce. Mówią, że kiedy tu zagrasz, stajesz się mężczyzną. Tu odbywają się niezapomniane pojedynki trębaczy, w których muzyka staje się orężem w walce o honor i sławę. Tym razem pojedynek będzie wyjątkowy. Młody cygański chłopak Romeo musi bowiem udowodnić ojcu pięknej Julianny, że, choć ma ciemną skórę, zasługuje na miłość jego córki. Prawdziwie bajkowa historia pięknej miłości opowiedziana w tradycyjnym bułgarskim stylu, pełna porywającej muzyki i ciepłego poczucia humoru.

Komediodramat/muzyczny, reż. Dusan Milic, Serbia i Czarnogóra, Bułgaria, Austria, Niemcy, 2006 r., 94 min.

Obsada: Marko Markovic, Mladen Nelevic, Mira Djurdjevic, Aleksandra Manasijevic

 Obejrzyj zwiastun

 

Wtorek, 25 października 2011 r.

godz. 9.00

Auta 2 - plakat

AUTA 2

Animacja, reż. Brad Lewis, John Lasseter, USA, 2011 r., 113 min.

Dubbing: Piotr Adamczyk, Witold Pyrkosz, Piotr Fronczewski, Agnieszka Dygant, Paweł Wawrzecki, Piotr Polk, Jan Peszek, Dorota Segda, Artur Barciś, Stanisława Celińska

 

 

godz. 11.00

Beat the World - plakatBEAT THE WORLD. TANIEC TO MOC!

Trzy międzynarodowe ekipy taneczne stają w szranki w odbywającym się w Detroit presti żowym turnieju „Beat the World”. Przygotowania ruszają pełną parą, każda grupa musi przystąpić do zawodów z unikalnymi układami tanecznymi, by udowodnić i sobie i innym, że zasługuje na mistrzowski tytuł.

Dramat, reż. Robert Adetuyi, Kanada, 2011 r., 91 min.

Obsada: Tyrone Brown, Mishael Morgan, Nikki Grant

Obejrzyj zwiastun

 

godz. 16.00

Chico i Rita - plakatCHICO I RITA

„Chico i Rita”, to opowieść o wielkiej miłości utalentowanego pianisty Chico i pięknej obdarzonej niezwykłym głosem Rity. Ich wspólna historia zaczyna się na Kubie w 1984 roku, ale los rzuci kochanków do Nowego Jorku, Paryża a nawet Hollywood. Bohaterów opartego na prawdziwej historii fi lmu połączyło pożądanie i muzyka, która odgrywa w  „Chico i Rita“, niezwykle ważną rolę. Na doskonałej ścieżce dźwiękowej usłyszymy jazz, mambo, sambę… To one nadadzą rytm gorącemu uczuciu. Miłość jest piosenką, której nigdy nie zapomnisz…

Romans/muzyczny/animacja, reż. Javier Mariscal, Fernando Trueba,

Tono Errando, Hiszpania, Wielka Brytania, 2010 r., 94 min.

Obejrzyj zwiastun

 

godz. 18.00

Niczego nie żałuję - Edit Piaf - plakatNICZEGO NIE ŻAŁUJĘ – EDITH PIAF

„Całe jej życie to zemsta za upiorną młodość”, mawiał jej przyjaciel, dyrektor Olimpii, Bruno oquatrix. Jej matka, pochodząca z Kabylii (Algieria), nie chce o niej słyszeć, a ojciec nie może się nią zajmować. Mała Edith Giovanni Gassion spędza pierwsze lata życia u babki, właścicielki podejrzanego hoteliku w Normandii, dopóki ojciec, wędrowny „człowiek-guma” nie zabierze jej w trasę, by zbierała pieniądze pod koniec jego występów. Niezwykły los tej maleńkiej kobiety, która stała się największą damą francuskiej piosenki.

Dramat/muzyczny, reż. Olivier Dahan, Francja,  2007 r., 140 min.,

Obsada: Marion Coti llard, Sylvie Testud, Pascal Greggory, Gerard Depardieu

Obejrzyj zwiastun 

 

{loadposition adsense1}

Leave a Reply