Pierwszy z 14 „wiatraków” już stoi [ZDJĘCIA]

0

Pierwszy wiatrak już stoiPrzy drodze do przejścia granicznego Paczków – Bily Potok od trzech dni można zobaczyć w całej okazałości pierwszy „wiatrak” mający wejść w skład powstającej tam farmy wiatrowej.

Przy drodze do przejścia granicznego Paczków – Bily Potok od trzech dni można zobaczyć w całej okazałości pierwszy „wiatrak” mający wejść w skład powstającej tam farmy wiatrowej.

Turbina o mocy 1,5 MW jest pierwszą z trzech, które na terenie pomiędzy wsią Unikowice i Gościce ma postawić spółka PLOCH & KOIK z siedzibą w Staniszczach Wielkich. Każda z dwóch kolejnych generować będzie moc 2,5 MW.

Wykonawcą prac jest niemiecka firma Windstrom Service SH. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. Całkowity koszt budowy elektrowni szacuje się na ok. 42 mln zł.

Elektrownia w Unikowicach jest drugim tego typu obiektem na Opolszczyźnie. Pierwsza w województwie farma wiatrowa powstała w tym roku w pobliskiej gminie Kamiennik. W jej skład wchodzi 15 turbin o łącznej mocy 30 MW.

Turbiny wiatrowe w gminie Paczków chce także postawić inna firma – Elektrownie Wiatrowe Wilamowa z siedzibą w Warszawie. Początkowo mówiło się nawet o 70 wiatrakach, które miałyby znaleźć się na obszarze od Na­dziejowa, Zwanowic, Ratnowic, Ligoty i Lubia­towa w gminie Otmuchów, aż po tereny paczkowskie: Kozielno, Kamienicę i Gościce.

Ostatecznie firma otrzymała zgodę na ustawienie w naszej gminie 11 „wiatraków”. Większość z nich znajdzie się na terenach graniczących z gminą Złoty Stok. Zgody na część wnioskowanych lokalizacji nie wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków, który chciał zapobiec przysłonięciu przez turbiny panoramy Paczkowa.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki w połowie czerwca 2011 roku w Polce znajdowały się 472 instalacje wiatrowe (zarówno pojedyncze turbiny, jak i duże farmy) o łącznej mocy 1389 MW. Według rządowych planów w 2020 ich moc ma wynosić 6650 MW. 

{gallery}wiatrak:149:112:0:0{/gallery}

 

{loadposition adsense1}

Leave a Reply