Powiat nyski zakończył remont budynku Zespołu Szkół

0

Budynek Zespołu Szkół w Paczkowie po remoncie

Powiat nyski zakończył remont elewacji dziewiętnastowiecznego budynku Zespołu Szkół w Paczkowie. Zrealizowana przez Starostwo inwestycja kosztowała ponad 433 tys. zł.

Powiat nyski zakończył remont elewacji dziewiętnastowiecznego budynku Zespołu Szkół w Paczkowie. Zrealizowana przez Starostwo inwestycja kosztowała ponad 433 tys. zł.

{loadposition adsense1}

Niemal 140-letni obiekt od dłuższego czasu znajdował się w opłakanym stanie. Tynki odpadały ze ścian całymi płatami, a elewacja od wielu lat nie mogła doczekać się malowania. Na szczęście budynek, zaprojektowany niegdyś przez królewskiego mistrza budowlanego Rentera, odzyskał już swą dawną świetność.

Pierwszym etapem inwestycji była wymiana stolarki okiennej. Władze powiatu nyskiego zdecydowały się się na usunięcie drewnianych okien i wstawienie w ich miejsce okien z PCW. Zachowana została jednak ich ogólna stylistyka oraz możliwe do wykonania elementy ozdobne. Na żądanie wojewódzkiego konserwatora zabytków zachowane zostały natomiast cztery stare, duże okna nad frontowymi drzwiami.

W zakres remontu elewacji weszły z kolei roboty obejmujące m.in. skucie nierówności i odparzonych lub skorodowanych tynków, uzupełnienie ubytków oraz wykonanie gładzi na całej powierzchni elewacji.

Wykonana została także nowa brama wjazdowa, instalacja odgromowa, orynnowanie oraz nowe obróbki blacharskie gzymsów i ogniomurów. Remontu doczekały się także kamienne schody, a całość elewacji budynku została odmalowana. Kolorystyka obiektu została utrzymana w żółto-beżowej tonacji.

foto: Starostwo Powiatowe w Nysie

Budynek po remoncie

{gallery}zespol_szkol:149:112:0:0{/gallery}

Budynek przed remontem

{gallery}zs:149:112:0:0{/gallery}

 

{loadposition adsense1}


Leave a Reply