Pomysłowość przestępców nie zna granic. W Paczkowie doszło do próby oszustwa „na funcjonariusza CBŚP”. Policja radzi jak ustrzec się przed wyłudzeniem. 

Oszuści chcąc wyłudzić pieniądze wciąż zmieniają swoje metody. Jednym z najczęściej spotykanych sposobów, dotykającym przede wszystkim osoby starsze, jest metoda „na wnuczka”, lub „na policjanta”. Oszuści podszywając się pod członka rodziny lub pod funkcjonariusza Policji w telefonicznej rozmowie próbują wyłudzić oszczędności rozmówcy.

Nowa metoda oszustów miała precedens w ubiegłym tygodniu na terenie Gminy Paczków. W czwartek 29 listopada mieszkanka Paczkowa odebrała telefon od mężczyzny, który podawał się się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji, który miał poinformować ją o działaniach związanych z hakerami. Na szczęście kobieta szybko zorientowała się, że nie rozmawia z prawdziwym policjantem i zakończyła rozmowę zanim namówił ją do przekazania swoich oszczędności.

Komenda Powiatowa Policji w Nysie ostrzega, że oszuści nie ograniczają się tylko do powyższych metody. Jak twierdzą policjanci, przestępcy wymyślają też coraz to nowe metody związane m.in. z oferowaniem podrobionego towaru lub podszywając się pod publiczne zbiórki pieniędzy.

Wszystkie metody wyłudzeń łączy presja czasu ze strony przestępców. Najlepszym sposobem przeciwdziałania jest więc duża ostrożność przy podejmowaniu decyzji. Jeśli cokolwiek budzi nasze wątpliwości, zakończmy rozmowę i poinformujmy naszych najbliższych o podejrzanej sytuacji. Nie wahajmy się również zadzwonić pod numer alarmowy 112. Pamietajmy też, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

3 KOMENTARZE

Leave a Reply