RSP Wilamowa wicemistrzem Agroligi 2013

1

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Wilamowej może poszczycić się sporym sukcesem. Miejscowe RSP zajęło II miejsce i zdobyło tytuł wicemistrza w prestiżowym konkursie „Agroliga 2013”.

Przedsiębiorstwo zostało nagrodzone w kategorii „Najlepsza firma przetwórstwa rolno-spożywczego i usług województwa opolskiego”. Nagrodę z rąk marszałka województwa Józefa Sebesty odebrał prezes Ryszard Zych, kierujący spółdzielnią od 1993 r.

Agroliga to ogólnopolski konkurs, który ma na celu wyłanianie i promowanie najlepszych polskich producentów rolnych oraz firm związanych z sektorem rolno-spożywczym oraz upowszechnianie osiągnięć rolników i przedsiębiorców jako liderów rozwoju lokalnego.

Konkurs przebiega w dwóch etapach: wojewódzkim i krajowym. Opolska edycja została zorganizowana już po raz dwudziesty przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach: rolnicy indywidualni oraz firmy.

Komisja konkursowa sprawdzała m.in. czy gospodarstwa i przedsiębiorstwa przestrzegają kodeksu dobrych praktyk rolniczych oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Sprawdzany był też poziom produkcji, dbałość o środowisko, stopień wykorzystania innowacyjnych rozwiązań oraz unijnych dotacji.

W gali wręczenia nagród, która odbyła się w Łosiowie, uczestniczyli m.in. parlamentarzyści z Opolszczyzny, władze województwa, samorządowcy oraz szefowie największych instytucji związanych z rolnictwem.

Kierownictwo RSP nie kryje rozczarowania faktem, iż wśród gości obecnych na gali wręczenia nagród, pomimo zaproszenia, zabrakło przedstawicieli paczkowskich władz, tym bardziej, że firma stara się promować Gminę od pewnego czasu sprzedając swoje wyroby pod marką „SMAKI PACZKOWA”. Jak podkreśla prezes spółdzielni, produkty te można znaleźć nie tylko na terenie gminy Paczków, ale też w sąsiednich powiatach oraz w kilku sklepach partnerskich na terenie Czech.

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Wilamowej to firma z ponad 60-letnią tradycją. Została założona w 1949 roku. Jest największym producentem rolnym w gminie Paczków i powiecie nyskim. Zatrudnia 86 członków.
 
Ogólna powierzchnia gospodarstwa rolnego Spółdzielni wynosi 2 401,67 ha, w tym: grunty własne 1 386,26 ha, wkłady gruntowe 785,09 ha i dzierżawy 230 ha. Spółdzielnia prowadzi działalność w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, przetwórstwa żywca wołowego i wieprzowego, produkcji pasz, handlu detalicznego, produkcji kroczka i karpia handlowego. Ponadto zorganizowała rynek zbytu dla rolników z gminy Paczków i gmin ościennych, w skali roku skupując od rolników indywidualnych 5 000 szt. trzody chlewnej i 200 szt. bydła, 2 000 ton pszenicy paszowej i 1 000 ton rzepaku.
 
Dla usprawnienia skupu i obrotu rolnego Spółdzielnia utworzyła Grupę Producencką „ROLWIL”. Produkcję zwierzęcą prowadzi w zakresie hodowli bydła mięsnego Piemontese, którego mięso posiada niską zawartość tłuszczu. Całą produkcja zwierzęca przerabiana jest we własnej ubojni i masarni. Spółdzielnia wytwarza ok. 50 produktów różnego rodzaju. Wszystkie wyroby masarnicze rozprowadzane są w pięciu własnych sklepach, a także w okolicznych firmach handlowych oraz sklepach partnerskich na terenie Republiki Czeskiej. Wyroby masarnicze RSP są znane i cenione za jakość i tradycyjny smak. W produkcji stosowane są receptury z okresu międzywojennego i z lat 50-tych. W nowo odtworzonym wydaniu nazywane są „SMAKAMI PACZKOWA”.
 
Źródło: materiały organizatora konkursu

1 KOMENTARZ

  1. faktycznie duma regionu,hahhah z kilkuset pracownikow zostalo garstka zlodziejaszkow w garniturkach/slimok i kobuch zawladneli ten caly kram i nikt sie nie odzywa bo te nedzne grosze coimplaca i tak boja sie stracic, ,,szlachta,,wozi sie nowymifurami i pookladala sie burakami typu ziutek,ktorzy nawet swoich by sprzedali za pare srebnikow.tak ze te wicemistrzostwo to powinn dostac ,ale w wykreceniu calej masy ludzi,i utworzeniu dyktaturki w tym tepym spoleczenstwie

Leave a Reply