Sakralne bogactwo pogranicza

0
Od dzisiaj w paczkowskim Ośrodku Kultury i Rekreacji oglądać można wystawę fotograficzną pt. „Zabytki sakralne pogranicza nysko – jesenickiego” autorstwa nyskiego historyka Kazimierza Staszkowa. Na wystawie podziwiać można kilkadziesiąt fotografii przedstawiających perły architektury i sztuki sakralnej naszego regionu – od figur i monstrancji, poprzez krzyże pokutne, a na kościołach skończywszy.

Jak piszą organizatorzy, celem wystawy jest wzbudzenie zainteresowania nie tylko zabytkami sakralnymi pogranicza nysko-jesenickiego, ale i samym pograniczem, jego specyficzną historią i kulturą, a także zacieśnianie kontaktów pomiędzy mieszkańcami obu stron granicy.

Zainteresowani obejrzeniem ekspozycji powinni się spieszyć bowiem wystawa gościć będzie w naszym mieście tylko do najbliższego czwartku. Odwiedzać ją można w godzinach 12.00 – 17.00. Organizatorem przedsięwzięcia, odbywającego się w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 jest Starostwo Powiatowe w Nysie.

Wystawa pokazywana będzie w 9 gminach Powiatu Nyskiego oraz w Jeseniku. Jej uzupełnieniem jest wydany specjalnie na tę okazję trójjęzyczny, bogato ilustrowany  album opisujący zabytki sakralne pogranicza.

Leave a Reply