Powiat Nyski otworzył w Paczkowie magazyn sprzętu przeciwpowodziowego

0

W połowie miesiąca władze Powiatu Nyskiego odebrały sprzęt stanowiący wyposażenie pierwszego w Polsce powiatowego magazynu przeciwpowodziowego. Magazyn  został utworzony na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Paczkowie.

W uroczystym otwarciu uczestniczył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Stanisław Rakoczy, a także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych województwa opolskiego, funkcjonariusze wojewódzkiej i powiatowej straży pożarnej, przedstawiciele  samorządu Powiatu Nyskiego i gmin powiatu.

Na terenie paczkowskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej zgromadzony został nowoczesny sprzęt i przedmioty niezbędne w działaniach związanych z likwidacją skutków kataklizmów na terenie powiatu.

Magazyn powstał z inicjatywy Zarządu Powiatu Nyskiego, przy wsparciu finansowym pochodzącym ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – mówi Artur Rolka, członek Zarządu Powiatu Nyskiego i jeden z inicjatorów powstania magazynu w Paczkowie. – Wartość zakupionego sprzętu wyniosła prawie 600 tysięcy złotych. – dodaje.

Podczas otwarcia magazynu przeciwpowodziowego wiceminister Rakoczy, który w swoich kompetencjach ma m.in. nadzór nad funkcjonowaniem straży pożarnych, życzył strażakom niezawodności sprzętu podczas akcji. Starosta nyski podkreślał z kolei, istotność nowopowstałego elementu systemu przeciwpowodziowego, w kontekście bliskości gór i liczby rzek czy potoków oraz doświadczeń z 1997 i 2009 roku, kiedy to w kataklizmie poważnie ucierpiały Dziewiętlice.

Przetarg na doposażenie magazynu przeciwpowodziowego rozstrzygnięto pod koniec grudnia 2012 roku. Ostatecznie sprzęt dostarczyła firma PPUH SUPRON1 z Olkusza. Na stanie paczkowskiego magazynu znalazły się:

– motopompa wysokiej wydajności z systemem przewoźnym – 1 szt.

– osuszacze – 10 szt.

– zestaw oświetleniowy – 1 szt.

– agregat prądotwórczy jednofazowy Moc znamionowa min. 4,2 kVA/4,2 KW – 1 szt.

– agregat prądotwórczy jednofazowy Moc znamionowa min.7,5 kVA/7,5 KW – 1 szt.

– wyposażenie osobiste płetwonurka – 3 komplety

– centrala oraz kabloliny do łączności przewodowej – 1 komplet

– łódź ratunkowa – 1 szt.

– namiot ewakuacyjny pneumatyczny – 1 szt.

– przenośny system zapór przeciwpowodziowych – 40 szt.

Leave a Reply