Świętowali 150-lecie paczkowskiej fabryki braci Kieslich [wideo]

0

Na drugim końcu województwa, pasjonaci pożarnictwa obchodzili okrągłą rocznicę założenia paczkowskich zakładów braci Kieslich.

W ramach dni Szemrowic – wsi w gminie Dobrodzień, w powiecie oleskim w ubiegłym tygodniu odbyły się XV zawody sikawek konnych połączone z obchodami 150 rocznicy założenia fabryki braci Kieslich w Paczkowie.

Dzięki pasjonatom, hobbystom oraz miłośnikom OSP można było podziwiać sprzęt wyprodukowany przez Śląską Fabrykę Sprzętu Strażackiego i Maszyn Braci Kieslich w Paczkowie (oryg. Schlesische Feuerwehrgeräte-und Maschinenfabrik Gebr. Kieslich, Patschkau). Żywa lekcja historii naszego miasta składała się z dwóch części: konferencji popularno-naukowej na temat historii firmy Gebr. Kieslich Patschkau oraz prezentacji i pokazu sprzętu pochodzącego z paczkowskiej fabryki.

Śląska Fabryka Sprzętu Strażackiego i Maszyn braci Kieslich w Paczkowie została założona w 1868 roku przez Jozefa Kieslicha. Fabryka produkowała różnego rodzaju pojazdy użytkowe i maszyny gospodarcze. Z początkiem lat 70, po tym jak do firmy przystąpił brat właściciela Johann Kieslich, przekształciła się w otwartą spółkę handlową. Na początku lat 80 rozpoczęła się produkcja sprzętu pożarniczego. W 1900 roku w firmie zatrudnionych było 80 osób. 1 Stycznia 1911 roku założyciel firmy, po ponad 40 letniej pracy, przeszedł w stan spoczynku i przepisał firmę swojemu synowi, inżynierowi Karlowi Kieslichowi, który już wiele lat wcześniej był w niej zaangażowany i w dalszym ciągu zamierzał ją rozwijać. W tym samym roku firma zatrudniała już ponad 200 pracowników.

Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice, OSP Szemrowice, TSKN – koło Szemrowice oraz publiczna Szkoła Podstawowa w Szemrowicach.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną miłośników historii Gminy i Miasta Paczkowa „Paczków – Patschkau”.

Foto: Paczków – Patschkau

Leave a Reply