VII Paczkowski Festiwal Filmowy – znamy program

0


W dniach 23-26 października odbędzie się kolejna, siódma już edycja Paczkowskiego Festiwalu Filmowego „Filmowa Panorama Świata”. Tym razem, wzorem roku poprzedniego seanse podzielone będą na cztery bloki tematyczne. 

Pierwszego dnia, w sobotę 23 października, będziemy mieli okazję obejrzeć „Kino Naszych Sąsiadów”, a w jego ramach dwa filmy czeskie, w tym kontynuację „Młodego wina” – przebojowej czeskiej komedii z 2008 roku. Seanse poprzedzi zaplanowane na godzinę 16.00 otwarcie imprezy połączone z wernisażem wystawy fotograficznej Jiriego Strajta z Javornika pt. „Flora i fauna Gór Rychlebskich”, a także koncert pn. „Muzyka musicalowa i filmowa” w wykonaniu orkiestry rozrywkowej. 

Niedziela to dzień zarezerwowany dla „Kina Polskiego”. W drugim dniu festiwalu zobaczymy trzy filmy, a wśród nich klasycznego „Wodzireja” Feliksa Falka z Jerzym Stuhrem w roli głównej oraz docenione przez krytyków dzieło Borysa Lankosza pt. „Rewers”, uznane za najlepszy polski film ubiegłego roku.

W poniedziałek, w ramach „Kina z Bliskich Stron”, obejrzymy cztery produkcje europejskie, w tym szczególnie wart polecenia niemiecki dramat pt. „Życie na podsłuchu” poświęcony działalności służb specjalnych we wschodnich Niemczech.

Festiwal zakończy się wtorkowym spotkaniem z „Kinem z Dalekich Stron”. Miłośnicy filmu bądą mieli wówczas okazję, by obejrzeć m.in. amerykańską superprodukcję pt. „Książe persji: piaski czasu”, opartą na fabule popularnej gry akcji, a także powstały w koprodukcji peruwiańsko-hiszpańskiej film pt. „Gorzkie mleko”, opowiadający o tragicznych losach kobiet będących ofiarami gwałtów i przemocy w ogarniętym wojną Peru. Za sprawą obrazu pt. „Co wiesz o Elly?” nadarzy się także doskonała okazja do zapoznania się z mało znanym w naszym kraju kinem irańskim. 

Bezpłatne bilety na wszystkie seanse można odbierać w siedzibie OKiR przy ul. Wojska Polskiego oraz w Kinie „Kopernik”. 

 

Szczegółowy repertuar, zwiastuny oraz opisy festiwalowych propozycji w rozwinięciu.

 

Sobota, 23 października

Pod jednym dachem (godz. 17.30)

Akcja filmu toczy się na praskich przedmieściach w roku 1967 oraz w dniach poprzedzających sowiecką inwazję na Czechosłowację. Dwie rodziny Sebkovi i Krausovi świętują nadejście Bożego Narodzenia, ale nie wszyscy są w świątecznym nastroju. Nastoletnie dzieci uważają swoich ojców za zupełnych głupców,a ojcowie są pewni że ich dzieci są niczym więcej jak buntownikami.

 

 

Dwa młode wina (godz. 20.00)

Film to luźna kontynuacja czeskiej komedii z 2008 roku pt. „Młode wino”. I tym razem będziemy świadkami perypetii dwóch przyjaciół, Honzy i Jirky.

Jirka kocha piękną dziewczynę, jednak jej ojciec planuje dla niej inną przyszłość. Zdesperowany chłopak wyrusza w podróż do Honzy, który mieszka wraz ze swoją dziewczyną Klarą na Morawach Południowych, w winnicy swojego dziadka. Po niespodziewanej wizycie przyjaciela spokojne życie Honzy staje na głowie.

 

 

Niedziela, 24 października

Bolek i Lolek na dzikim zachodzie (godz. 11.00)

Zrealizowana w konwencji westernu opowieść o zmaganiach dzielnych chłopców Bolka i Lolka z groźnym bandytą Pif-Pafem. Któż inny niż dzielni kowboje z nad Wisły przywróci spokój na sennej prerii, na której grasuje niebezpieczna banda?

 

 

 

Wodzirej (godz. 17.00)

Lutek Danielak jest pracownikiem wojewódzkiego oddziału „Estrady”. Szósty czy siódmy w hierarchii wodzirejów-konferansjerów prowadzi imprezy dla dzieci i rencistów. Kiedy dowiaduje się, że z okazji otwarcia hotelu „Lux” ma odbyć się wielki bal, postanawia walczyć o jego prowadzenie. Impreza ta może być bowiem przełomowa w jego karierze. Lutek wie, że jest dobry w tym co robi, ale zdaje sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo silna. 
Sikora, Majer, Lasota, Myśliwiec także traktują to jako swoją wielką szansę. Danielak ma tylko jeden atut – jest nowy. Pomoc obiecuje mu – w ramach hasła „stawiamy na młodych” – dyrektor wydziału kultury, ale Lutek na wszelki wypadek postanawia wyeliminować rywali.

 

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobietRewers (godz. 19.00)

Akcja filmu, rozgrywa się w dwóch planach czasowych – we wczesnych latach pięćdziesiątych oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina, „szara myszka”, która właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu wyraźnie brakuje mężczyzny. Matka wie o tym najlepiej, dlatego próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia, ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. W przedwojennej kamiennicy pojawiają się kolejni adoratorzy. Żaden z nich nie wzbudza jednak zainteresowania Sabiny. Pewnego dnia, „jak spod ziemi”, zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław. Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury…

Obejrzyj zwiastun

 

Poniedziałek, 25 października

Disco robaczki (godz. 9.00) 

Dzieci pokochają pełzających bohaterów za wyjątkowo zabawne przygody. Disco robaczki to jednak rozrywka nie tylko dla najmłodszych. Sympatyczne dżdżownice, które tańczą i śpiewają w takt największych przebojów lat 80’ takich jak „Disco Inferno”, „YMCA”, „I Will Survive”  obdarzone zostały inteligentnym, pełnym ironii i ciętym jak brzytwa humorem znanym z serii filmów o Shreku.

 

 

Mikołajek (godz. 11.00)

Mikołajek wiedzie spokojne życie. Ma rodziców, którzy go kochają, bandę fajnych kolegów, z którymi dobrze się bawi – i wcale nie chce, aby to się zmieniło! Lecz pewnego dnia podsłuchuje rozmowę swoich rodziców, z której wnioskuje, że jego mama spodziewa się dziecka. Mikołajek wpada w panikę i wyobraża sobie najgorsze: wkrótce pojawi się mały braciszek, który zajmie tyle miejsca w życiu rodziców, że jego, Mikołajka, porzucą samego w lesie jak Tomcia Palucha….

Obejrzyj zwiastun

 

Życie na podsłuchu (godz. 16.00)

Berlin Wschodni, listopad 1984 roku. Gerd Wiesler, agent służb specjalnych Stasi, a jednocześnie wiernopoddańczy członek partii, otrzymuje nowe zadanie. Ma zebrać dowody obciążające dramatopisarza Georga Dreymana i jego partnerkę, aktorkę Christę-Marię Sieland. Ta barwna para prezentuje styl życia i poglądy, które sprzeczne są z obowiązującą jedynie słuszną doktryną partii. W nadziei na awans Wiesler gorliwie zabiera się do roboty. Jednak obserwacja życia codziennego niepokornej pary zaczyna wywierać zaskakujący wpływ na agenta. Zmienia się jego sposób myślenia, a otwierający się przed nim kompletnie nowy świat zaczyna go coraz mocniej fascynować.

Obejrzyj zwiastun

 

Kwiat pustyni (godz. 18.30)

Historia współczesnego Kopciuszka – somalijska dziewczynka ucieka od okrutnego ojca, aby po wielu dramatycznych przygodach zrobić światową karierę modelki. Kiedy w wieku 13. lat Waris dowiaduje się, że zgodnie z wolą ojca ma zostać czwartą żoną znacznie od siebie starszego mężczyzny, decyduje się na ucieczkę. W środku nocy żegna się z ukochanym bratem i wykrada się z rodzinnego obozu. Samotnie, bez jedzenia i w sandałach pokonuje kamienistą pustynię, by dotrzeć do Mogadiszu, gdzie żyje rodzina jej matki. By ochronić dziewczynę, krewni wysyłają ją do pracy w somalijskiej ambasadzie w Londynie. Po latach, pełnoletniej już Waris, grozi deportacja. Ucieka więc jeszcze raz z pomocą wiernej przyjaciółki Marylin. W barze szybkiej obsługi, gdzie znajduje zatrudnienie, zauważa ją sławny fotograf mody – Terry Donaldson. Dziewczyna waha się, czy przyjąć zaproszenie na sesję zdjęciową, ale ostatecznie postanawia spróbować. Od tego momentu, wszystko toczy się jak w bajce: Donaldson otwiera przed nią drzwi do kariery w świecie mody…

Obejrzyj zwiastun

 

Wtorek, 26 października

Czarodziejka Lili smok i magiczna księga (godz. 9.00)

W życiu starej czarownicy Surulundy nagle zaczyna dziać się zbyt wiele. Zły czarodziej Hieronimus wkradł się podstępnie do jej chatki i próbował wykraść Księgę Zaklęć. Całe szczęście, że był tam też jej mały smok Hektor. Poza tym Surulunda musi znaleźć następczynię. Na poszukiwania wysyła Hektora, który wraz z magiczną księgą trafia do domu Lili. 

Kiedy dziewczynka poznaje zaklęcia, wszystko staje na głowie. Najpierw wyczarowuje stado małp w swoim pokoju, potem zamienia je w kozy, a na koniec wypełnia swoją klasę w szkole wodą. Hektor tłumaczy Lili, że używając złych czarów, nie będzie mogła stać się godną następczynią Surulundy. W tym samym czasie ponownie pojawia się Hieronimus, który nie zrezygnował z planu wykradzenia magicznej księgi i zapanowania nad światem…

Obejrzyj zwiastun

 

Książę Persji: piaski czasu (godz. 11.00)

IX wiek, średniowieczna Persja. Główny bohater, młody książę zawiera porozumienie z tajemniczą księżniczką i razem wyruszają na wyprawę przeciwko złym siłom. Muszą powstrzymać tajemne moce i ocalić magiczny sztylet, uwalniający Piaski Czasu. Jest to podarunek od bogów, który może odwrócić czas i zapewnić swojemu właścicielowi władzę nad światem.

Obejrzyj zwiastun

 

Gorzkie mleko (godz. 16.00)

W filmie poznajemy historię Fausty, nieszczęśliwej dziewczyny nakarmionej przez matkę tytułowym „mlekiem smutku”. Jak wieżą Peruwiańczycy kobiety będące ofiarami gwałtu i przemocy w okresie walk terrorystycznych w Peru zatruwały swoje nowonarodzone dzieci ciężką chorobą – wiecznym bólem. 
Życie Fausty przepełnione jest przerażającym smutkiem, wewnętrznym cierpieniem i paraliżującym strachem, który ukradł jej duszę. Trauma uniemożliwia dziewczynie normalne funkcjonowanie, jej koszmar potęguje nagła śmierć ukochanej matki.

Obejrzyj zwiastun

 

Co wiesz o Elly? (godz. 18.00)

Grupa przyjaciół ze studiów organizuje wspólny weekend nad morzem. Z pozoru niewinne kłamstwo, jakie ma miejsce na początku wyprawy, okazuje się tragiczne w konsekwencjach. Młodzi ludzie wydają się swobodni, wyzwoleni, otwarci. Wśród nich jest nieznajoma – Elly. Po jej tajemniczym zniknięciu w czasie sztormu zaczyna się dochodzenie – kim właściwie ona jest? Kogo zawiadomić o wypadku? Przeglądając jej markową torbę Louis Vuitton, koledzy natrafiają na adres narzeczonego. Gdy ten przyjeżdża na miejsce, okazuje się, że bardziej niż to, czy Elly żyje, interesuje go, czy kobieta „nie zhańbiła się”. Honor jest ważniejszy od czyjegoś życia.

Obejrzyj zwiastun

 

{loadposition adsense1}

Leave a Reply