W bibliotece o smoku wawelskim

0

W bibliotece o smoku wawelskim

Biblioteka Publiczna w Paczkowie zaprasza na jutrzejsze spotkanie z dr Markiem Sikorskim, autorem książki “Smok wawelski w kręgu mitu i historii”.

W bibliotece o smoku wawelskimBiblioteka Publiczna w Paczkowie zaprasza na jutrzejsze spotkanie z dr Markiem Sikorskim, autorem książki “Smok wawelski w kręgu mitu i historii”.

Któż z nas nie zna legendy o smoku wawelskim i jego pogromcy, dzielnym szewczyku Dratewce. Okazuje się jednak, że ów smok… wcale nie musiał być smokiem! Mistrz Wincenty Kadłubek w swoich kronikach nie pisał o smoku, lecz o potworze o nazwie olophagus, a podobnie podawali też inni kronikarze. Nawet Jan Długosz, jeśli dokładnie przetłumaczymy łaciński tekst jego Roczników, miał dylemat z nazwaniem tego potwora. Dopiero później zaczęto mówić o owej bestii jako o smoku, zapewne pod wpływem różnych traktatów przyrodniczych, w których pisano o istnieniu tych zwierząt. Ze smokiem wawelskim powiązanych jest wiele sekretów, w tym dotyczących jego słynnego krakowskiego pomnika, Smoczej Jamy oraz znanego obrazu Witolda Pruszkowskiego.

O tych i innych osobliwościach dotyczących legendy smoka wawelskiego i jego historii już w najbliższy wtorek 23 października opowie dr Marek Sikorski, autor książki pt. “Smok wawelski w kręgu mitu i historii”.

Prelegent to urodzony w Lądku Zdroju historyk sztuki, publicysta i były dyrektor Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej. Jest autorem wielu książek i artykułów poświęconych zabytkom i historii Kotliny Kłodzkiej oraz Ziemi Nyskiej.

Wykładowi towarzyszyć będzie promocja książki oraz wystawa poświęcona wawelskiemu potworowi, którą będzie można oglądać w holu biblioteki do 15 listopada.

 

W bibliotece o smoku wawelskim

{loadposition adsense1}


Leave a Reply