W niedzielę wybory! Jak oddać ważny głos?

0

Wybory prezydenckie 2010Już w najbliższą niedzielę wybierzemy burmistrza Gminy Paczków oraz członków rad gminy, powiatu i sejmiku województwa, którzy będą nas reprezentować przez najbliższe cztery lata. Lokale wyborcze będą otwarte od 8:00 do 22:00. Każdy wyborca, aby otrzymać karty do głosowania, będzie musiał przedstawić Komisji Wyborczej dokument tożsamości – najlepiej dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport.

Z punktu widzenia wyborcy głosowanie w wyborach samorządowych wiąże się z dosyć skomplikowaną procedurą. W lokalu dostaniemy cztery karty do głosowania: na radnych gminy, powiatu, sejmiku wojewódzkiego oraz na burmistrza. Do postawienia mamy sporo krzyżyków. Na każdej z kart umieszczona jest zwięzła informacja o sposobie głosowania, warto jednak przyjrzeć się całej procedurze już teraz.

 

Jak głosować w wyborach do Rady Gminy?

Karta do głosowania w wyborach do Rady Gminy jest koloru BIAŁEGO. Stawiamy na niej krzyżyk przy maksymalnie tylu kandydatach, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu. Przykładowo, głosujący w okręgu nr 1 może zagłosować na czterech kandydatów. Jeżeli chcemy, możemy też głosować na mniejszą liczbę kandydatów, czyli w przytaczanym przypadku na jednego, dwóch lub trzech. Zwyciężają ci, na których zagłosowało najwięcej osób.

Sprawdź ile jest mandatów w Twoim okręgu

 

Jak głosować w wyborach do Rady Powiatu?

Karta do głosowania w wyborach do Rady Powiatu jest koloru ŻÓŁTEGO. Stawiamy na niej krzyżyk przy nazwisku tylko jednego kandydata. Oznacza to, że głosujemy na listę, z której on startuje, ale jednocześnie wskazujemy na niej osobę z pierwszeństwem uzyskania mandatu.

Kandydaci do Rady Powiatu

 

Jak głosować w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego?

Karta do głosowania w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego jest koloru NIEBIESKIEGO. Podobnie jak w przypadku wyborów do Rady Powiatu, stawiamy na niej krzyżyk tylko przy jednym nazwisku.

Kandydaci do Sejmiku Województwa

 

Jak głosować w wyborach burmistrza?

Karta do głosowania w wyborach burmistrza jest koloru RÓŻOWEGO. Stawiamy na niej krzyżyk tylko przy jednym nazwisku. Jeśli któryś z kandydatów otrzyma więcej niż połowę ważnych głosów, oznacza to, że zwyciężył już w I turze. W przeciwnym wypadku 5 grudnia odbędzie się II tura, do której przejdą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów.

Kandydaci na burmistrza

 

Pamiętaj!

Aby nasz głos był ważny, musimy postawić na karcie, w kratce obok nazwiska kandydata, znak X. Jeśli postawimy inny znak lub symbol X będzie poza kratką, głos będzie nieważny. Jeśli się pomylimy, nie dostaniemy nowej karty do głosowania!

{loadposition adsense1}

Leave a Reply