Zawieje i zamiecie

0

Uwaga  śnieg!Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzegają przed możliwymi zawiejami i zamieciami śnieżnymi.

Przewiduje się, że w nocy z 27 na 28 stycznia prędkość wiatru będzie osiągać od 25 do 40 km/h, w porywach od 55 do 70 km/h. W ciągu następnej doby (z 28 na 29 stycznia) prędkość wiatru będzie stopniowo słabnąć i wyniesie od 18 do 30 km/h, w porywach do około 60 km/h. Kierunek wiatru początkowo południowo-zachodni, potem zachodni. Jednocześnie występować będą opady śniegu, okresami umiarkowane. Przewiduje się przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 10 cm, miejscami z powodu nawiewania śniegu przez wiatr przyrost pokrywy śnieżnej będzie większy.

Mogą wystąpić utrudnienia komunikacyjne, szkody w drzewostanie, uszkodzenia budynków i szybkie tworzenie się zasp.  Z powodu utrzymującej się ujemnej temperatury powietrza IMGW przypomina też o dużym ryzyku wychłodzenia organizmów. Tylko minionej nocy w województwie opolskim w wyniku wychłodzenia zmarły cztery osoby. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego apeluje do wszystkich, by nie pozostawać obojętnym widząc ludzi będących pod wpływem alkoholu, często śpiących w miejscach, gdzie mogą być narażeni na działanie niskich temperatur. WCZK prosi o interwencję i powiadamianie odpowiednich służb. Zwraca się również z prośbą o udzielanie pomocy osobom starszym i samotnie mieszkającym, aby w tym trudnym okresie miały zapewnione ciepłe mieszkanie i opiekę.

 

{loadposition adsense1}.

Leave a Reply