Katyń 1940 – 2010. Program paczkowskich obchodów

0

70 rocznica Zbrodni Katyńskiej

W najbliższych dniach obchodzić będziemy 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej – mordu dokonanego przez NKWD w 1940 roku na blisko 22 tysiącach obywateli Państwa Polskiego. Dzięki inicjatywie Zespołu Niepublicznych Szkół Stowarzyszeniowych w Paczkowie przy ul. Kościelnej, do ogólnopolskich obchodów przyłączy się także nasze miasto.

Z powodu tragicznej w skutki katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, obchody zostaną połączone w oddaniem hołdu tragicznie zmarłemu Panu Prezydentowi i wszystkim ofiarom wypadku.

Oficjalne paczkowskie uroczystości, zgodnie z wcześniejszymi planami rozpoczną się 14 kwietnia, o godz. 10.00 w kościele farnym pw. św. Jana Ewangelisty Mszą Święta w intencji ofiar pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni na Wschodzie, a także w intencji ofiar tragicznego wypadku sprzed dwóch dni.

Po Mszy Świętej, nastąpi przejście na miejsce odsłonięcia pomnika przy kościele Ojców Redemptorystów, Apel Poległych i odczytanie listy ofiar katastrofy smoleńskiej, a także złożenie kwiatów, przemówienia oraz poświęcenie tablicy pamiątkowej. W uroczystościach weźmie udział ks. kanonik Stanisław Draguła, kapelan Sybiraków i Rodzin Katyńskich. Być może uświetni je także swoją obecnością oddział reprezentacyjny Straży Granicznej z Głuchołaz.

Zespół Szkół Stowarzyszeniowych postanowił również przyłączyć się do pięknej, ogólnopolskiej akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”, w ramach której w całym kraju posadzone zostaną 21 473 dęby. Każde drzewo ma symbolizować jedno nazwisko z listy katyńskiej. Nasze paczkowskie zostanie zasadzone tuż obok nowo odsłoniętego pomnika.

Dzień wcześniej, 13 kwietnia, paczkowska młodzież szkolna będzie mogła w Kinie „Kopernik” obejrzeć film pt. „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Zbrodnia katyńska to skrytobójczy mord dokonany przez władze sowieckie na blisko 22 tysiącach obywateli Państwa Polskiego. Ofiary to oficerowie Wojska Polskiego i policji, urzędnicy administracji państwowej oraz przedstawiciele intelektualnych i kulturalnych elit Rzeczpospolitej. Po agresji Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 r. rozbrojeni, zatrzymani, a następnie osadzeni jako jeńcy wojenni w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Na mocy decyzji  Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii z 5 marca 1940 r. zgładzeni strzałem w tył głowy bez uprzedniego przedstawienia zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa ani aktu oskarżenia.

Szczegółowy program paczkowskich obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w rozwinięciu

 

 


 

Program obchodów

70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Paczków – Kwiecień 2010 roku


13 kwietnia 2010 r.

godz. 900 i godz. 1130

Kino „Kopernik” – udział młodzieży szkolnej w projekcji filmu, w reżyserii Andrzeja Wajdy „Katyń”. Wstęp wolny.

 

14 kwietnia 2010 r.

Dzień Pamięci Ofiar Katynia, uroczystości upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej
pod patronatem Burmistrza Gminy Paczków

godz. 1000 – 1100

Uroczysta Msza Św. w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty w Paczkowie w intencji ofiar pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni na Wschodzie oraz ofiar tragicznego wypadku lotniczego

godz. 1100 – 1110

Przejście z kościoła na miejsce odsłonięcia tablicy upamiętniającej Mord Katyński

godz. 1110 – 1120

Przemówienie Burmistrza Gminy Paczków i Dyrektora Szkół Stowarzyszeniowych w Paczkowie

godz. 1120 – 1125

Odsłonięcie i poświecenie tablicy pamiątkowej

godz. 1125 – 1130

Apel Poległych, złożenie kwiatów

godz. 1130 – 1135

Zasadzenie Dębu Pamięci Ofiar Katynia

godz. 1135 – 1140

Wystąpienie okolicznościowe Waldemara Wiei, nauczyciela Stowarzyszeniowego Liceum Ogólnokształcącego

godz. 1140

Zakończenie uroczystości

godz. 1150 1300

Spotkanie kadry pedagogicznej Szkół Stowarzyszeniowych z zaproszonymi gośćmi

Leave a Reply