Główna / Informator miejski / Kościoły / Paczków, św. Jana Ewangelisty

Paczków, św. Jana Ewangelisty

k_paczkow_mtel.: 77 431 65 05

Duszpasterze:

ks. Edward Jan Henne – proboszcz

ks. Piotr Ochoński – wikariusz

ks. Tomasz Wrona – wikariusz

Godziny Mszy św: 18:00 (sobota), 7:00, 9:00, 10:15, 11:30, 16:00, 18:00 (w lipcu i sierpniu 20:00).

Pochodzą: ks. Edward Góral, ks. Włodzimierz Góral, ks. Roman Dembożyński, ks. Jarosław Krzewicki, ks. Piotr Furman

Kapłani po 1945: proboszczowie: ks. Franciszek Siekierski, ks. Piotr Gołąbek, ks. Edward Henne;

wikariusze: ks. Wolfgang Globisch, ks. Stefan Baldy, ks. Rudolf Beer, ks. Stanisław Szołtysik, ks. Henryk Cieślik, ks. Grzegorz Widoniak, ks. Ryszard Hüller, ks. Bogdan Kicinger, ks. Tadeusz Słocki, ks. Kazimierz Rucki, ks. Jan Spiołek, ks. Michał Wilk, ks. Jan Bejnar, ks. Tadeusz Wolański, ks. Antoni Popow, ks. Alojzy Wojnar, ks. Konrad Hermański, ks. Stanisław Wierny, ks. Piotr Burczyk, ks. Józef Sykosz, ks. Marek Mazur, ks. Mirosław Chołuj, ks. Tomasz Szozda, ks. Piotr Figurniak, ks. Marian Kleman.

Historia: Miasto powstało na fali kolonizacji w drugiej połowie XIII w., 1299 r. po-siadało pełne prawa miejskie, do 1810 r. Proboszcz wzmiankowany już w 1285 r. Pierwotny kościół pw. NMP, św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty znajdował się poza obrębem murów miejskich (dziś cmentarny). Obecny powstał za bpa Przecława z Pogorzeli w poł. XIV w., budowany w latach 1361-1389, w rejestrze dziesięcin Galharda de Carceribus para-fiia wyliczana w ramach archiprezbiteratu nyskiego. Bryła architektoni-czna gotycka, następnie liczne dobudowane kaplice, w 1539 r. – w zwią-zku z niebezpieczeństwem tureckim przekształcony na warowny. Posia-da liczne zabytki. Kościół Wniebowzięcia NMP, klasztorny OO. Redempto-rystów, przejęty od gminy protestanckiej w 1945 r., wybudowany w 1903 r., neogotycki. Kaplica św. Mikołaja, d. kaplica rybaków, obecna zbud. 1831 r.

3 komentarze

  1. Dlaczego kościół świętego Jana Ewangelisty jest na okrągło zamknięty na cztery spusty ? Kilka razy próbowałem już w dzień powszedni zwiedzić wnętrze kościoła i za każdym razem kończyło się pocałowaniem klamki, a w niedzielę gdy kościół jest otwarty to odbywają się msze i wtedy też nie można zwiedzać . Czy natrętne reklamy namawiające turystów do zwiedzania najstarszego i najpiękniejszego paczkowskiego zabytku to tylko chwyt reklamowy dla naiwnych ludzi ?

    • W lecie tego roku zrobiłem sobie objazdową wycieczkę między innymi po Ziemi Nyskiej. Zawitałem też w pewną piękną sobotę lata do Paczkowa i o dziwo zastałem otwarte drzwi kościoła parafialnego. Wszedłem i zacząłem podziwiać piękne wnętrze,gdy nagle zjawił się ksiądz proboszcz Henne, który bezceremonialnie wyprosił mnie z kościoła, jako że szykował się do mającego wkrótce się odbyć ślubu !
      ” Dziękuję”księże proboszczu że moja 700-kilometrowa podróż z Sejn nie poszła na marne !!!

  2. Anonim z Paczków

    To już jest nie aktualne. Jest nowy proboszcz i wikarzy :)

Dodaj komentarz

Google+