Paczkowska parafia zachęca by korzystać z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy Świętych i nabożeństw.

Paczkowska parafia pw. św. Jana Ewangelisty opublikowała komunikat związany z zagrożeniem epidemiologicznym. Poniżej publikujemy go w całości.

 

Drodzy Parafianie!

W związku z decyzją o wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do Komunikatu Przewodniczącego Episkopatu Polski oraz rozporządzeń władz państwowych z dnia 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej w naszej Parafii przyjmujemy następujące postanowienia:

– Biorąc pod uwagę fakt, iż w naszej parafii Wierni uczestniczą bardzo licznie zwłaszcza w niedzielnej Mszy świętej, praktycznie niewykonalne staje się zarządzenie, by dopilnować, aby podczas Mszy świętych i nabożeństw wewnątrz kościołów gromadziło się maksymalnie 50 osób. Z tego też względu Biskup Opolski Andrzej Czaja udzielił wszystkim diecezjanom dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej.
Zapraszamy, by w niedziele, ale także dni powszednie, korzystać z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy świętych i nabożeństw. Ponadto, ograniczamy możliwość uczestnictwa wiernych we Mszach świętych (niedzielnych, obrzędowych, w dni powszednie) do osób zamawiających intencje mszalne lub – w wypadku pogrzebu – do najbliższej rodziny. We wszystkich Mszach św., wraz z duchowieństwem parafialnym, posługującymi w liturgii i uczestnikami, może brać udział maksymalnie 50 osób.

– Zawieszone zostają także wspólnie celebrowane nabożeństwa (Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i inne), a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcamy do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.

– Zawieszamy spotkania formacyjne grup parafialnych, wszelkie inne zgromadzenia o charakterze formacyjnym lub pozaliturgicznym.
– Kapłani i osoby życia konsekrowanego będą każdego dnia o godz. 20.30 odmawiać Różaniec o ustanie epidemii, w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Zachęcamy także wiernych świeckich, aby w łączności z duchownymi modlili się w tych intencjach.

– Zarządzenie powyższe obowiązuje od chwili ogłoszenia aż do odwołania.
W sytuacji, w której dla wielu osób dostęp do Mszy świętej i nabożeństw staje się ograniczony, jeszcze raz gorąco zachęcamy, by w swoich domach strać się zachować charakter Dnia Pańskiego, a także powrócić do modlitwy przy tzw. ołtarzykach domowych, czyli przygotowanych specjalnie miejscach modlitwy czy to przed krzyżem, obrazem lub figurą Chrystusa, Matki Bożej oraz Świętych. Ten czas może sprzyjać ponownemu odkryciu wspólnot rodzinnych, jako domowych Kościołów.

Wszystkich Parafian zapewniam o duchowej łączności oraz modlitwie w Waszej intencji

Ks. Leszek Machulak
Paczków, 14 marca 2020 r.

Leave a Reply