Ministerstwo sypnęło pieniędzmi

5
Kościół św. Jana Ewangelisty w Paczkowie, foto: Margarettize

Ministerstwo Kultury przyznało dotacje na remonty dwóch paczkowskich zabytków.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wczoraj wyniki pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie remontów obiektów zabytkowych. Tym razem na ministerialnej liście znalazły się aż trzy wnioski z Paczkowa złożone w ubiegłym roku przez parafię św. Jana Ewangelisty oraz Gminę Paczków.

Dzięki dotacji kontynuowany będzie w tym roku remont konserwatorski wieży kościoła św. Jana. Renowacji poddane zostaną trzy górne kondygnacje ściany północnej i wschodniej. Na ten cel ministerstwo przyznało dotację w wysokości 200 tys. zł. Paczkowski kościół parafialny wywalczył także drugą dotację – w wysokości 60 tys. zł na kolejny etap konserwacji ołtarza w kaplicy Maltitzów z 1588 r., polegający na rekonstrukcji złoceń.

Po dwóch latach remontu doczeka się także renesansowa wieża paczkowskiego ratusza uszkodzona podczas pamiętnej wichury z 2013 r. Ministerstwo postanowiło przyznać na ten cel 100 tys. zł.

Niestety negatywnie rozpatrzony został inny wniosek Gminy Paczków – o dofinansowanie  remontu konserwatorskiego elewacji, dachu oraz odbudowy stropu sali domu gminnego w Starym Paczkowie.

Niepowodzeniem zakończyły się także starania o dofinansowanie remontów czynione przez trzy wspólnoty mieszkaniowe. Dotacji nie otrzymały kamienice Rynek 18, Narutowicza 2 oraz jedna z piękniejszych paczkowskim kamienic, której stan od lat woła o pomstę do nieba – przy ul. E. Plater 2 (dawna „Praktyczna Pani”).

Wśród tegorocznych szczęśliwców zabrakło też pałacu w Ściborzu, którego właściciele od lat niezwykle skutecznie zabiegają o przywrócenie obiektowi dawnej świetności. Tym razem na lepsze czasy poczekać będzie musiał remont elewacji zabytku, wykonanie izolacji murów oraz renowacja detalu kamiennego w tym portali i schodów.

5 KOMENTARZE

  1. Co by nie powiedzieć o poprzedniej władzy Paczkowa, to jednak jej się coś przydatnego zrobić dla miasta udało – brawo. A nowej władzy należy życzyć – co najmniej podobnych, a nawet jeszcze większych sukcesów. Dobrze by było coś zrobić z tym niesmacznym dla miasta pomnikiem, na przeciw okien sali posiedzeń naszego Urzędu Miasta i Gminy.

  2. to jest ciekawa sprawa z tym ratuszem i jego ubezpieczeniem,mało ministerstwo sypnęło ,to jest zaledwie kropelka w morzu potrzeb dla naszej gminy 0,5 miliarda zł będzie kosztowała naprawa mostu w warszawie ,to dla porównania jakie pieniądze Paczków dostanie na remonty

  3. Ministerstwo ”sypnęło”, śmiechu warte .Co można zrobić za takie grosze i jak to się ma do milionowych odpraw jakie otrzymują kolesie z PO , k…a nóż się otwiera w kieszeni !!!!!!!!!!!

Leave a Reply