Miejscowi pasjonaci historii alarmują, że niecodzienne przedmioty wraz z urobkiem trafiają na gruzowisko w Starym Paczkowie.

Wszystko zaczęło się od wpisu na Facebooku. Na popularnym profilu Paczków-Patschkau poświęconym historii gminy zamieszczono zdjęcie kości znalezionej obok wykopu na rogu Rynku i ulicy Kołłątaja.

W rozmowie w komentarzach pod wpisem szybko okazało się, że to niejedyny artefakt znaleziony na placu budowy. W innych miejscach: obok „starej apteki” i Domu Chleba miłośnicy historii znaleźli m.in. monety, zabytkowe guziki czy metalowe plomby.

Jeden z komentujących alarmuje również o tym, że urobek z Rynku wywożony jest na składowisko gruzu w Starym Paczkowie tuż obok stanowiska archeologicznego. Jak twierdzi, poinformowany przez kilku mieszkańców Paczkowa o problemie z wywozem z rynku gruzu zawierającego artefakty, zawiadomił o tym Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Mężczyzna po 10-minutowym spacerze znalazł tam pół reklamówki ciekawych przedmiotów, w tym fragmenty glinianych naczyń. Zgodnie z jego relacją, na miejscu było też mnóstwo kostek brukowych oraz fragmenty płyt gnejsowych. Ewentualne dalsze przeszukanie terenu utrudnia fakt, że wszystko zostało wyrównane spychaczem, a na miejsce regularnie trafia gruz z rozmaitych rozbiórek z okolicy.

Co ciekawe, pasjonaci okazali się bardziej efektywni niż profesjonaliści. Jak udało nam się ustalić, nadzór archeologiczny nie natrafił do tej pory na żadne znaleziska ruchome.

W odpowiedzi na wpisy burmistrz Artur Rolka poinformował, że spotkał się już z wykonawcą i archeologiem, który ma przekazać informację pisemną dotyczącą nadzoru nad realizacją zadania oraz dokonanych odkryć.

59 KOMENTARZE

 1. Aż ciężko uwierzyć, że nikt go o takich znaleziskach nie poinformował, ale on chce szybko rynek zrobić bo wybory idą i coś trzeba pokazać. Już widzieliśmy efekty pikniku W Kozielnie, teraz kolejne sprawy wychodzą na wierzch, ciekawe czym jeszcze nas zaskoczy.

  • Tym,że wreszcie rynek będzie wyglądał jak należy, a nie jak plac w PGR-ach.
   Ten przynajmniej coś robi dla miasta w porównaniu do poprzednika (ów), i dobrze, gdyby pozostał jeszcze na jedną kadencję,aby dokończyć remonty, bo jak trafi się podobny do poprzedników , to znowu będą szemrane interesy i prywata.
   Np. lokal po restauracji Carcassonne.

   • Za komuny jak zrywali zabytkowy bruk i w to miejsce kładli betonową trylinkę to tacy jak ty też byli zachwyceni że będzie „nowocześnie”.

  • straszne znaleziska w każdej wioskowej stodole jest tego mnóstwo , ludzie dajcie żyć temu burmistrzowi ,ostatni remont tego smutnego miasta był przed wojna , po wojnie tylko biznes mieniem komunalnym , to miłe ze nie jesteście w stanie Burmistrzowi zarzucić lewych biznesów . Proponuje jako paczkowscy patrioci prześledzić ,osiągnięcia poprzedników w tej materii i o tym pisać ’

 2. Niestety, przebudowa rynku nie da tego, o czym marzą urzędnicy. Każde turystyczne miasto ma sporą strefę wyłączoną z ruchu drogowego. U nas częściowo ma ponoć być rynek, ponoć, bo głosy sprzeciwu wznoszą sklepikarze. A co z ludźmi mieszkającymi na rynku? Dlaczego ich nikt nie zapyta? Znowu powrócą rajdowcy, którzy ścigają się i z piskiem opon kluczą po gładkiej płycie. A turyści niechętnie usiądą przy jedynej kawiarence, bo kto chce siadać w oparach rur wydechowych? Jeśli ma to być miasto turystyczne, to musi to być rynek pełen kawiarenek i restauracji. Na początku na pewno byłoby ciężko, ale turyści zaczęliby przyjeżdżać przy dobrej promocji. Ludzie jadący na Lato Kwiatów do Otmuchowa nie wiedzą, że obok jest taki wyjątkowy gród! Bilbordy, reklamy, itp., to istota promocji. Oglądałam mapki z atrakcjami Dolnego Śląska i woj. opolskiego – nie ma wzmianki o Paczkowie. Natomiast na pewno ogromnym problemem są psie odchody oraz pijaczki urokliwie sądzące alkohol na ławkach wokół rynku i parkach. Nie wystarczy zrobić remont.

  • Rynek pełen kawiarenek i restauracji? Ile u nas takich działa? Nie oszukujmy się, że większa ich ilość się utrzyma. W Paczkowie bieda, a młodzież wyjechała. Trochę realizmu.

  • A kto doprowadził Paczków do stanu ruiny ???Ten czy poprzedni burmistrz ????.Najgorsze jest to że poprzednie układy dalej rwą się do koryta.Wstydu nie mają i honoru.

 3. Przy tak inwazyjnej ingerencji w płytę zabytkowego rynku BEZWZGLĘDNIE WYKONUJE SIĘ WYPRZEDZAJĄCE GRUNTOWNE BADANIA ARCHEOLOGICZNE. To jest rutunowe działanie, które nie podlega dyskusji.
  Tutaj nie tylko, że badań nie przeprowadzono ale też sam nadzór jest fikcją!
  Z uwagi na wyjątkowo wartościowy historycznie obszar prac budowlanych – brak takich badań to jeden z największych skandali konserwatorskich po 1989 roku!
  WKZ powinien stracić posadę i stanąć przed sądem!
  (pomijam kwestię realizowanego projektu przebudowy płyty rynku bo to odrębny temat….)

  • A co pan sądzi o tym że zabytkowe kocie łby są zrywane i zastępowane badziewnymi płytkami i współczesnym brukiem?

   • A może by tak przywrócić wygląd rynku z okresu X wieku,albo jeszcze wcześniejszego o 500 lat. Wtedy byłoby super i bez problemu z ,,kocimi łbami ” i współczesnymi ,,zakutymi łepetynami”.
    Wyłóż sobie podwórko tymi z odzysku kocimi łbami.

    • Za komuny jak zrywali zabytkowy bruk i w to miejsce kładli betonową trylinkę to tacy jak ty też byli zachwyceni że będzie „nowocześnie”. Z perspektywy czasu wiadomo że zniszczyli kawał historii.

     • Ja nie byłem i nie będę ,,czerwonym” tak jak ty czerwony pająku i reszta,która w tamtych czasach była przy ,,korycie”, i popierała takie zmiany.A teraz mało się nie posracie,żeby znów dorwać się do ,,koryta” i szkalujecie człowieka,który chce wreszcie zrobić coś dla miasta.

    • Paczków uzyskal prawa miejskie w 1254 roku (XIII wiek) i zabudowa rynku to XIV/ XV wiek.
     Przez te zabytkowe znaleziska archeologiczne prace budowlane powinny zostac wstrzymane do czasu zakonczenia badan archeologicznych.

     • Janusz zaadresował swoją opinię do administratora strony a nie do Anonima , więcej proponuje odkopać fosy i wprowadzić ruch konny na rynku

  • Zgadzam się z panem całkowicie. Szok, że nikt w WKZ nie pomyślał o wykorzystaniu takiej okazji na pokopanie i poszukanie czegoś ciekawego! ,,Ktoś dał, ktoś wziął” a teraz mamy tego konsekwencje…

 4. Myślę że trzeba zawiadomić prokuraturę i to.jak.najszybciej oraz ministerstwo, które dało.order naszemu burmistrzowi

 5. NIC NIE BYŁO ROBIONE ŻLE ,JET ROBIONE JESZCZE GORZEJ .LUDZIOM NIE DOGODZI.POCZEKAJCIE NA EFEKT KOŃCOWY BĘDZIE PIĘKNIE ;):)

 6. Z daleka śmierdzi ,, dodatkową premią” uznaniową dla pana archeologa za nie znalezienie niczego podczas tych prac. Jak to było możliwe… najważniejsze, że tego pod dywan zamieść się już nie da, pozostaje pytanie, czy ktoś poniesie konsekwencje tak poważnego i rażącego uchybienia…

 7. Skrzyknąć grupę zapaleńców i przeczesac te gruzy w Starym Paczkowie wykrywaczami metalu oczywiscie z pozwoleniem z WKZ i uratowac co jeszcze mozna .

   • Masz rację. Niedługo likwidacja szpitala (oddział reumatologii już przeniesiony do Głuchołaz), niedługo likwidacja Domu Dziecka i co za tym idzie likwidacja miejsc pracy. zamykane sklepy w rynku i likwidacja miejsc pracy, i Gmina zadłużona na potęgę, a kredyty trzeba będzie spłacać i my będziemy spłacać, Burmistrz jedynie podniesie podatki. Za to będziemy mieli piękny przystanek autobusowy – niewiadomo po co i na co? Gminie Paczków przechodzą wnioski, bo na takie bzdury nikt inny ich nie pisze. Inni piszą wnioski, które przyczyniają się tworzeniu miejsc pracy, ale w naszej Gminie nie ma bezrobocia.

 8. HA……praca jest tylko nie ma komu pracować.Paczków wypieknieje bedzie wiecej turystów.Więcej turystów będzie więcej pracy.Nie siej Bolo propagandy Doprowadziłeś Paczków do ruiny swoim nieróbstwem i teraz jeszcze chcesz buntować ludzi przeciwko obecnemu burmistrzowi który jak może zmienia oblicze Paczkowa. Według twojej i byłej władzy lepiej było brać kredyty i je przejadac niż brac kredyty i inwestować Cienki z ciebie ekonomista

 9. „HA……praca jest tylko nie ma komu pracować.Paczków wypieknieje bedzie wiecej turystów.Więcej turystów będzie więcej pracy”
  Zapętliłeś się ” lol „. Po co w Paczkowie więcej pracy, skoro jak twierdzisz nie ma komu pracować?

 10. Następna afera. Niedawno była z niewypałemi – teraz jest afrea z wynalazkami. Świetnego mamy Burmistrza, cała Polska nam go zazdrości.

 11. A może chciałbyś zostać burmistrzem i pokazać jak się rządzi? Dzieje się w Paczkowie naprawdę dużo.
  Czy burmistrz jest winien tego, że kupcom handel ” nie idzie” w centrum? Niech dadzą jeszcze wyższe ceny!!!! 2 spożywcze na krzyż, wystrój jeszcze z PRL-u, dziwne że sanepid dopuszcza to do użytku.
  To taki mały przykład na „niewinność ” samorządu w temacie handlu.

 12. Za to samorząd mógł wiele zrobić, np. w sprawie szpitala, szkoły na Kościelnej i Domu Dziecka i co ciekawe zrobił, a konkretnie Burmistrz. Chłop wystąpił w radiu Nysa i porównał Pana Starostę i Dyrektora Zoz -u do starców z loży szyderców z mapetow. Ciekawy jestem co teraz z tymi Panami zalatwi. Można się tylko domyślić.

  • I mówił prawdę ci panowie inwestują w Głuchołazy likwidując wszystko w gminie Paczków licząc na głosy tamtych wyborców w wyborach samorządowych .Ratowali oddział interny na którym niema lekarzy likwidując reumatologię w Paczkowie Pan starosta już na ten temat głosu nie zabiera i siedzi cichutko ale przecież wybudował tężnie .Ci panowie w powiecie i tak zrobią wszystko jak im pasuje i tu nasi samorządowcy nic nie mogą zrobić kto tego nie wie jest ślepy albo celowo pierniczy takie głupoty

 13. Bolo nie siej propagandy.Prewentorium,Pollena,szpital,brud smród i ubóstwo Pijaczki pod sklepami w bramach nieciekawy element.

 14. Akurat uważam że coś się ostatnio ruszyło Paczkowie. Remont Rynku ,kościoła oraz Aeropiknik ktory daje dobrą reklame okolicy. Pozdrawiam

 15. No najlepsza reklamę dał piknik w Kozielnie, gdzie fajerwerki zranily uczestników A burmistrz jak slychac wieść gminna niesie w stanie wskazującym na…. opuścił piknik bo Jak sie wypowiedzial w TVP Opole nie musi być do końca.

 16. Ty robisz gorsze rzeczy i nikt ci nie wypomina.Jesteśmy tolerancyjni.A ty co czekasz na krzesełko za oddaną służbę.Przeczytaj ostatnie NOWINY

 17. KALI ,Gorsze? A cóż takiego robię, codziennie.do.pracy jeżdżę 35 km. Żona , dzieci itd. Co mi wypominać, to ze napisałem swoje zdanie?pozdrawiam

 18. Kipisz nienawiścią,Rozsiewasz plotki.Jesteś żałosny,Mnie twoje pomówienia burmistrza nie ruszają,No to przepraszam,ze znajomymi wydedukowaliśmy ze jesteś ….no wiesz kim.No ale przyznasz zrobić tyle dla Paczkowa przez 4 lata i nie tylko Paczkowa…… szacunek.

  • Zobacz KALI jacy to nienawistnicy. Nic, tylko burmistrza krytykowac. Toz to przeciez najgorsza forma nienawisci. A dodatkowo rozsiewajá plotki jakoby burmistrz uciekl z pikniku a przeciez on samochodem odjechal. A cóz takiego sié wydarzylo co wymagaloby jego burmistrzowskiej uwagi. Przeciez otworzyl piknik, ugasil……pragnienie i w jakim celu mial tracic swój cenny burmistrzowski czas. Pewnie wykorzystal go aby wymyslec co tu jeszcze sp….. zrobic i pozostac w pamiéci potomnych.
   Ale i tak nikt nie odbierze mu palmy pierszenstwa w 4 lata zrobil wiecej niz wzyscy jego poprzednicy – w zadluzaniu gminy :):(

 19. Oj boli boli że Paczków nam pięknieje.A jeden narobił długu na 11mln…. nic nie zrobił.Mistrzostwo świata….przyznasz

  • KALI otrzásnij sié, te 11mln to dlug planowany wylácznie na 2018r. – dokadnie 11,67mln zl czyli wzrost zadluzenia gminy z 9,13 mln zl do 20,8 mln zl, o 128% w jednym roku.
   Przychody gminy w 2018 to 13,68mln zl, troszeczké wiéksze niz zaciagniete dlugi a caly budzet gminy to 55,04mln zl.
   Te liczby wskazuja, ze juz teraz Paczków jest na garnuszku panstwa, powiatu i wojewodztwa.
   Samodzielnie Paczków nie jest w stanie utrzymac siéa tu jeszcze trzeba bédzie w przyszlosci splacic te 20 mln.
   Oj boli boli bo juz slychac pukanie komornika :(

 20. Doceniam każde zdanie, jednak podejdzmy do tego z rozwagą. Pan burmistrz krytykował innych A sam zadluzyl gminę. Fakt jest młody i ma pomysły ale do pomysłów trzeba mieć jeszcze fundusze. Fakt udaje mu się wygrać wiele, ale za chwilę będą podwyżki, wody, śmieci itd. Dzisiaj nikt o tym nie myśli ale kredyty trzeba spłacać , może zostanie na kolejną kadencję czego mu życzę jesli taka jest wolą mieszkańców.Dobrze że tyle robi ale robi to bez opamiętania. Co do pikniku w Kozielnie, słuchy niosą ze był pod wpływem, nie ma co zaprzeczać. Co do powrotu poprzedników, przecież wiadomo że oni nie teraz to za 4 lata wrócą,wiec co wtedy zrobią ci krytykujacy? Co do tolerancji, chyba się domyślam o kim mowa, czy jeżeli chodzi o tych ludzi, zrobili komuś krzywdę? Nie sądzę,a wręcz przeciwnie, słychać dzięki nim o Paczkowie w telewizji,piszą w gazecie , maja osiągnięcia i wtedy każdy wrzuca w google Paczków i dzięki temu można o Paczkowie poczytać,a najważniejsze mimo wszystko idą do przodu a nie cofają się ,ale nie widzę aby ktoś zauważył. Może lepeij zamiast swoich złości wylewać to realnie podejść do wszystkiego,stanąć przed lustrem najpierw ocenić siebie a później innych.

 21. Badzmy dobrej myśli.Paczków pod rządami poprzedników popadał w ruinę.Nic nie miał do zaoferowania potencjalnym turystom.Wybierali Otmuchów czy Złoty Stok.A gdzie turyści …tam są pieniądze i praca.Płakać sie chciało jak porównywało się inne małe miasteczka z Paczkowem W Paczkowie czas zatrzymał się.Najlepiej to widać po wystawach sklepowych.Niestety przyszedł czas żeby coś zmienić.I dobrze.Trzymajmy kciuki zeby się udało.Dobrze że mamy burmistrza z wizją.Wspierajmy a nie siejmy nienawiści.Długi jak pan pisze nie są przejadane tylko inwestowane.Każdy normalny człowiek to rozumie.Boimy się powrotu jak to nazywamy „poprzedniej kliki”kolesiostwa.Mówi się że przeciwnikami obecnego burmistrza są ci którzy utracili przywileje.

  • Jak na razie za realizacjé tych wizji trzeba bédzie zaplacic w przyszlosci, przez najblizsze 17 lat do 2035 roku (4 najblizsze kadencje). To ci mlodzi, którzy zostaná w miasteczku przede wszystkim zaplacá za „wizje”, chociaz za nimi nie glosowali.
   A co do „kliki kolesiostwa” to jak nazwiesz sytuacjé w której wójt gminy, burmistrz malego miasteczka zarabia tyle samo co prezydenci kilkusettysiécznych miast o budzetach 20-krotnie wiékszych. Obecnie rzádzácy nazwali to patologiá w samorzádzie. Chcieli ukrucic „dojenie kasy” ale im sié chyba nie udalo – z patologiá niejest tak latwo .
   A co do inwestycji, to mozna wybudowac nowa oboré lub wybrukowac podwórko. I jedno i drugie potrzebne ale od czego nalezy zaczác ?
   A „kliki” trzymajá sié mocno – niektórzy na stanowiskach od stanu wojennego :(

 22. Najlepiej rzucać ludziom hasła p i e n i ą d z e .Tak temu burmistrzowi należy sie odpowiednie wynagrodzenie i kazdemu urzednikowi który przyczynia sie do rozwoju naszego miasta.Przypomne ci ze Paczków nie zatrudnia wiceburmisrza a ktoś za niego robotę wykonuje.A tak na marginesie….czyzbyś w urzędzie miał K R E T A że tak w liczbach jesteś dobrze poinformowany ???

 23. Taaak,nie ma wiceburmistrza a mógby miec kilku. Któz mu zabroni :(. Wystarczy zmienic statut. Ale do pomocy w zarzádzaniu tak „wielká organizacjá” ma sekretarza, skarbnika i chyba 4 naczelników a ponadto 21 dyrektorów, prezesów…. no i kilkunastu pracowników bo przeciez ktos musi té roboté papierkowá wykonywac. Urzád Miasta i Gminy w Paczkowie to najwiékszy pracodawca w miescie, gdzie mozna tez dobrze zarobic :)

 24. No jakby Artur miał vice burmistrza to by miał kto kontrolować a tak się pozbyl i wolność Tomku w swoim domku. W urzędzie jest królem i robi co chce. Tak zrobi ze będzie drugi IRYS,a swoją droga ciekawe czy jego matka już podatki doi urzędy zalegle zapłaciła

Leave a Reply