Nowe nabytki Muzeum Gazownictwa [wideo]

1

Kolekcja paczkowskiego Muzeum Gazownictwa wzbogaciła się o dwa nowe eksponaty.

Ekspozycja Muzeum Gazownictwa w Paczkowie wzbogaciła się niedawno o dwa efektowne eksponaty.

Pierwszy z nich to piękny, francuski kominek gazowy „CLAMOND”, który trafił do naszego miasta za sprawą hojności pani Elżbiety Gaszyńskiej z Bilczyc. Ofiarodawczyni kupiła owe cudo dwadzieścia lat temu na targu staroci w Krakowie. Kominek pochodzi z początku XX wieku i został wyprodukowany przez Francuską Spółkę Ciepła i Światła z Paryża. To trzeci piecyk tego typu w kolekcji paczkowskiego muzeum.

Kolejnym eksponatem, który trafił na wystawę w dawnej gazowni jest „Tuba Rubensa” – demonstrator edukacyjny, dzięki któremu można zobrazować akustyczną fale stojącą przy użyciu płomieni gazowych.

Urządzenie jest dziełem kierownika Laboratorium Akustyki Technicznej dr hab. inż. Tadeusza Kamisińskiego, profesora AGH oraz jego współpracowników: dr inż. Artura Flacha i mgr inż. Wojciecha Binka.

Jak zapewniają władze paczkowskiego muzeum, autorski projekt i oprogramowanie sterujące urządzeniem sprawiają, że Tuba jest jednym z najciekawszych demonstratorów edukacyjnych w naszym regionie, a nawet i w Polsce.

 

1 KOMENTARZ

  1. Rewelacja! To urządzenie do obrazowania zaburzenia gęstości ciśnienia winno być ogólnodostępne dla każdego gospodarstwa domowego, zamiast tradycyjnej kuchenki gazowej. Wtedy można by zdecydowanym głosem krzyknąć na ziemniaki by się szybciej gotowały.

Leave a Reply